ترمیم و زیبایی دندان جلو بسیار حائز است. دندان های جلو در زمینه  تعاملات اجتماعی نقش مهمی ایفا می کنند؛ در نتیجه باید به محافظت ازآنها پرداخت. اما اگر مشکلی برای این دندان ها به وجود آمد می توان از روش های مختلفی مانند ایمپلنت، لمینت، جرم‌گیری، ارتودنسی، بریج کردن، ونیر و کامپوزیت دندان استفاده کرد.

 

ترمیم و زیبایی دندان جلو

دندان های جلو، یکی از مهمترین دندان ها برای زیبایی چهره و طرح لبخند افراد هستند که بیشتر از دندان های عقبی در معرض، آسیب و صدمه قرار دارند؛ که در صورت صدمه روش های ترمیمی مختلفی وجود دارد که به معرفی آنها می پردازیم:

حفاظت از ساختار دندان ها یا بازسازی دندان هایی که مورد آسیب واقع شده اند را «ترمیم دندان» می گویند که بعد از ترمیم دندان های پوسیده یا مورد آسیب واقع شده، زیبایی دندان نیز، امر قابل توجهی در دنیای امروز است.

علل خرابی دندان های جلو

علل خرابی دندان جلو می تواند موارد زیر باشد:

 • ضربه دیدن دندان ها
 • دندان قروچه در خواب
 • پوسیدگی دندان
 • برگشت لثه
 • عفونت لثه
 • تورم پالپ
 • آبسه

ترمیم و زیبایی دندان جلو

انواع ترمیم

 1. ترمیم به روش مستقیم
 2. ترمیم به روش غیر مستقیم

 

ترمیم و زیبایی دندان جلو به صورت مستقیم

این روش در در داخل فضای دهان  انجام می شود  که با تزریق یک ماده نرم در حفره دندانی می توان به ترمیم یا باز سازی بافت مورد نظر پرداخت تا دندان از ظاهر خوبی برخوردار باشد. ترمیم دندان به صورت مستقیم به روش های مختلفی انجام می شود که در ادامه به آنها می پرداریم.

 

 • ترمیم دندان پوسیده با آمالگام

آمالگام، ماده ای ارزان قیمت و بادوام از جنس جیوه، نقره، قلع، روی و مس است که  برای ترمیم دندان پوسیده استفاده می شود اما آمالگام به دلیل رنگ سیاه آن، برای دندان جلو استفاده نمی شود.

 

 • ترمیم دندان با کامپوزیت

این ترمیم همانند آمالگام است اما در این روش از رزین هایی همرنگ دندان استفاده می شود که به خصوص برای دندان جلو کاربرد دارد اما این روش نسبت به آمالگام دوام کمتری دارد و امکان تغییر رنگ در آن وجود دارد اما مزیت استفاده از این روش این است که بافت و ساختمان دندان سالم تر باقی می ماند همچنین از کامپوزیت برای ترمیم پوسیدگی و شکستگی دندان و اصلاح ابعاد دندانی استفاده می شود.

 

 • ترمیم دندان با پروتز اینومر

اینومر ترکیبی به رنگ دندان دارای فلوراید است که از پوسیدگی دندان های دائمی و شیری جلوگیری می کند.

 

 • باندینگ دندان

باندینگ دندانی یا همان ونیر، لایه های باریکی از پورسلین هستند که برای ترمیم دندان شکسته و ترمیم دندان های جلوکاربرد دارد که دارای رنگی شبیه مینای دندان طبیعی است که دندان پزشک در این روش مواد پر کننده دندان را به مینای دندان می چسباند.

 

 

انواع ترمیم و زیبایی دندان به صورت غیر مستقیم

در این روش، از موادی چون  (ونیر، تاج، پل و ایمپلنت) برای چسباندن به خارج از دهان استفاده  می شود که نسبت به روش مستقیم دارای هزینه بالاتری است.

 

 

لمینت دندان

لمینت دندان لایه ای شبیه دندان از جنس کامپوزیت یا سرامیک است که بر روی سطح دندان های جلویی برای پوشاندن کجی یا لب پریدگی دندان ها استفاده می شود که ظاهری شبیه دندان دارند و از دوام بالایی برخوردار است که دندانپزشک با تراش یا بدون تراش دندان ها با کمک چسب مخصوصی آنها را به دندان ها می چسباند که برای اصلاح بدرنگی دندان ها،  اصلاح دندان های کج  و نامرتب و فاصله بین دندان ها کاربرد دارد.

 

روکش دندان

روکش یا سر پوش دندان روشی کم هزینه است که ماده سفید رنگی ازجنس فلز، سرامیک، و یا ترکیبی از فلز و سرامیک باشد که سطح دندان را کاملا می پوشانند که روکش دندان روی یک سطح عصب شده یا ایمپلنت  شده به کمک چسبی مخصوص روی دندان قرار می گیرد تا سطح آسیب دیده دندان را پوشش دهد و نسبت به ونیرها بخش زیادی از دندان را می پوشاند این را باید بدانیم برای دندان های جلو از روکش های غیر فلزی استفاده می شود.

 

پل دندان

پل یا بریج دندان نوعی دندان مصنوعی است که بین دو دندان های اصلی قرار می گیرند تا فضای بین آنها را که کشیده شده است را پر کند .بریج  می تواند باعث بهبود گفتار شود و مانع از حرکت و کج شدن دندان ها نیز می شود که از جنس از پرسلین، فلز و یا ترکیبی از این دو ساخته می شود که محافظ دندان‌های طبیعی و ایمپلنت‌ ها نیز به شمار می آید.

 

ایمپلنت دندان

ایمپلنت ها از جنس تیتانیوم ساخته شده اند که اگر دندان های جلو به علل مختلفی از دست رفته باشند دندان پزشک با روش جراحی، ایمپلنت را به استخوان فک متصل می کند که مانند ریشه برای دندان عمل می کند سپس با استفاده از روکش، ایمپلنت ظاهری مشابه دندان طبیعی خواهد داشت که علاوه بر پر کردن فضای خالی، ظاهری زیبا به طرح لبخند می بخشد.

 

بلیچینگ کردن دندان

بلیچینگ دندان از جمله راه کارهایی است که برای پاک کردن دندان و حذف انواع رنگدانه های تیره موجود بر روی دندان به کار می رود. در این روش، دندان پزشک با استفاده از محلول ها و مواد مخصوصی مانند هیدروژن پراکسید با تاباندن اشعه نور، دندان را سفید می کند استفاده از این روش هیچ گونه آسیبی به دندان وارد نمی کند.

ترمیم و زیبایی دندان جلو

 ارتودنسی دندان

ارتودنسی با اعمال یک فشار ثابت به دندان ها، به طور مستمر و به آرامی دندان ها را تراز می بخشد. در ارتودنسی دو دندان جلو که  حالت خرگوشی دارد دندانپزشک برای نظم میان دو دندان جلو، براکت ها را برروی همه دندان ها قرار می دهد تا دندان ها در یک تراز قرار بگیرند؛ ارتودنسی انواع مختلفی مانند ارتودنسی ثابت، متحرک و نامرئی دارد که دندانپزشک با توجه به شرایط دهان و دندان تصمیم می گیرد از کدام روش استفاده کند.

 

جراحی زیبایی لثه

لثه نیز در زیبایی دندان نقش مهمی دارد که گاهی دندانپزشک در شرایطی که دندان ها کوچک به نظر می رسد مقداری از بافت لثه را بر می دارد سپس از لمینت برای تنظیم ارتفاع دندان ها و زیبایی آنها استفاده می کند.

 

راه های حفاظت از دندان ها

 • کم مصرف کردن مواد قندی و شیرین
 • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن
 • استفاده از خمیر دندان مناسب
 • استفاده از دهان شویه
 • چکاب منظم