اگر شما هم علاقه مند هستید که بدایند بلیچینگ دندان چیست ، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

بلیچینگ دندان چیست

به عمل سفید کردن و سفید شدن دندان ها بلیچینگ گفته می شود. اگر شما به لبخند زیبا تری نیاز دارید و یا رنگ دندان هایتان عوض شده یا زرد رنگ شده اند، می توانید از عمل بلیچینگ دندان استفاده کنید. همچنین شما برای بلیچینگ دندان دوراه پیش رویتان وجود دارد:

 1. بلیچینگ دندان در دندانپزشکی
 2. بلیچینگ دندان در منزل

در هر دو گزینه برای سفید کردن دندان ها توسط بلیچینگ از مواد سفیدکننده مبتنی بر پراکسید استفاده می‌شود. سیستم های خانگی حاوی 3 تا ۲۰ درصد پراکسید هستند و عوامل سفید کننده دندان که در مطب توسط دندانپزشک روی دندان شما انجام می شود، حدود ۱۵ درصد تا ۴۳ درصد حاوی پراکسید می باشند.

به طور کلی هر چقدر مدت زمان بیشتری محلول مورد نظر روی دندانهایتان نگه داشته شود دندان هایتان سفید تر می شود با این حال، هر چه درصد پراکسید موجود در محلول سفید کننده بیشتر باشد، باید مدت زمان کمتری روی دندان باقی بماند.

نگه داشتن ژل سفید کننده به مدت طولانی باعث کمبود آب در دندان و افزایش حساسیت در دندان می شود.

تعریف بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چیست

بلیچینگ دندان چیست

در واقع بلیچینگ ‌دندان ماده اصلی اش سفید کننده دندان است که محتویات آن با پراکسید هیدروژن است که باعث اکسید شدن رنگ دانه های رسوب کرده بین مینای دندان و روی دندان می‌شود و آنها را از بین می برد. به مرور زمان این ماده به قسمت های زیر مینای دندان نفوذ می کند و رنگ شان را روشنتر می‌کند و باعث سفید شدن دندان هایتان می شود.

سفید کردن دندان در دندانپزشکی

در مورد بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی یا خانه نکات مثبت و منفی برای هر کدامشان وجود دارد. اما قبل از اینکه از کیت های سفید کننده دندان در خانه استفاده کنید، حتماً باید با دندانپزشک و متخصص ارتودنسی خود مشاوره داشته باشید تا بتوانید نتیجه خوبی ببینید.

 • نکته ای که باید بدانید این است که:

تمام افراد از بلیچینگ دندان در خانه نتایج خوبی نخواهند دید و بهتر است که این کار در مطب دندان پزشک انجام شود. همچنین سفید کننده دندان، تاج های چینی و یا کامپوزیت دندان را سفید نمی کند و فقط مخصوص دندان واقعی می باشد.

سفید کردن دندان در مطب دندانپزشکی سرعت کار و بهبود و همچنین کیفیت کار را هم بالا می برد.

روش کر پزشک به این شکل است که ابتدا با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها محافظت می کند و پس از آن مواد سفید کننده با غلظت بالا را روی دندان های شما گذاشته می شود.

ماده موثر در این مواد به روش های مختلفی فعال می شود مانند:

 • بصورت شیمیایی
 • توسط نور
 • توسط گرما

در کل فرق چندانی بین آنها وجود ندارد و هزینه بلیچینگ در مطب پزشک نسبت به روش با روش خانگی کمی متفاوت است.

برای دانستن اینکه بلیچینگ دندان چیست ، به ادامه مقاله مراجعه فرمایید.

 بلیچینگ دندان در خانه

بلیچینگ دندان چیست

بلیچینگ دندان چیست

برخی از افراد برای اینکه سطح دندان هایشان را سفید کنند ترجیح می‌دهند از بلیچینگ نوع خانگی استفاده کنند؛ اما باید توصیه هایی را همیشه مد نظر داشته باشند.  برخی از افراد پس از مدتی بسیاری از توصیه‌های دندانپزشکی را فراموش می‌کنند و یا نادیده می‌گیرند. به این دلیل است که توصیه می شود برای بلیچینگ دندان بهتر است به دندان پزشکی مراجعه کنید.

دندانپزشک پس از اینکه محافظ و ژل را به شما تحویل داد شما باید در خانه به طور منظم و برای مدت زمان مشخصی بین دو تا چهار هفته از ژل استفاده کنید.

سفید کردن دندان با لیزر

بلیچینگ دندان چیست

بلیچینگ دندان چیست

بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان با لیزر که به آن سفید کننده قدرت هم می‌گویند، نوع دیگری از سیستم‌های سفید کننده دندان است که دندان پزشک می تواند برای شما انجام دهد. در این روش یک محلول سفید کننده بر روی دندان های شما گذاشته می شود و یک نور یا لیزر روی آن ها تابانده می‌شود تا ماده سفید شدن دندان فعال شود. در این روش، سفید شدن دندان ها حدود یک ساعت زمان می برد.

 

سفید کردن دندان توسط روش بلیچینگ دندان دائمی است؟

یکی از سوال هایی که برخی از افراد در هنگام سفید کردن دندان با آن مواجه می شود این است که آیا سفید کردن دندان به صورت دائمی اتفاق می‌افتد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت: خیر، سفید کردن دندان دائمی نیست و ممکن است از چند ماه تا نهایتاً ۳ سال این سفیدی روی دندان باقی بماند و همچنین باید گفت که این مدت زمان بین افراد نسبت به جنس دندان و مراقبت هایی که پس از آن باید انجام بدهند متفاوت می باشد.

اگر شما فرد سیگاری هستید و یا خوراکی های رنگی مانند شراب قرمز، چای یا قهوه به کرات می نوشید، این نوشیدنی ها می تواند دندان های شما را لکه دار کند و اثر سفید کننده را زودتر از بین ببرد. همچنین همانطور که در ابتدا گفته شد سفید شدن دندان روی دندان مصنوعی، تاج دندان و دندان پر شده ای که روکش دارد کار نمی کند.

 خطرات بلیچینگ دندان چیست؟

مهم نیست که از چه درمانی برای سفید کردن دندان استفاده می کنید؛ اما باید بدانید که این احتمال وجود دارد تا شما نسبت به مواد شیمیایی مورد استفاده در حین سفید شدن دندان، حساس باشید. همچنین احتمال سوختگی لثه در این کار وجود دارد و برخی از کیت های سفید کننده که در خانه استفاده می‌شود می‌توانند به مینای دندان آسیب برساند.

مراقبت هایی که باید در حین سفید کردن دندان انجام داد

بلیچینگ دندان چیست

بلیچینگ دندان چیست

 1. به هیچ عنوان نباید قالب پلاستیکی دندان را از ژل را لبریز کنید .
 2. در طول زمان به کارگیری و استفاده کردن ژل سفید کننده روی دندان های تان از خوردن و آشامیدن و کشیدن سیگار خودداری نمایید .
 3. سرنگ های حاوی ژل سفید کننده را در محل خشک و خنک نگهداری کنید و آن ها را هرگز در یخچال فریزر نگذارید.
 4. از خوردن خوراکی ها و میوه ها و نوشیدنی هایی که اسیدی و یا رنگی هستند خودداری کنید .
 5. از بلیچینگ دندان به هیچ عنوان در هنگام بارداری و شیردهی استفاده نکنید .

چه کسانی نمی توانند از بلیچینگ دندان استفاده کنند

 1. افراد باردار
 2. افراد شیرده
 3. افراد دارای بیماری قلبی حاد
 4. بیماران دیابتی
 5. بیمارانی که دندان های حساس دارند ۶
 6. افراد زیر ۱۶ سال

پیشنهاد : ترمیم و زیبایی دندان چیست ؟

امیدوارم که به تمامی سوالات شما پیرامون بلیچینگ دندان چیست ، پاسخ داده باشیم. لطفا نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.