ترمیم و زیبایی دندان چیست؟ . برای پسخ به این پرسش با ما همراه باشید.

مراقبت های پیشگیرانه بدون دردسر ترین و مقرون به صرفه ترین روش ها برای داشتن دندان ها و لبخندی زیبایی است. خوشبختانه، حتی اگر دندان های شما آسیب دیده یا خراب شده باشد، می توانید به ترمیم دندان های خود بپردازید. در اینجا برخی از خدمات دندانپزشکی ترمیمی که بیشتر مطب های دندانپزشکی ارائه می دهند آورده شده است.

ترمیم و زیبایی دندان چیست؟

 • پر کردن دندان

پرکردن دندان رایج ترین نوع دندانپزشکی ترمیمی است. این گزینه برای جایگزینی قسمت های پوسیده دندان های شما که باعث ایجاد  پوسیدگی شده اند، استفاده می شود. با استفاده از مواد پرکننده و کار مناسب انجام شده توسط پزشک شما می توانید انتظار داشته باشید که هر دندان پر شده چندین سال برای شما عمر مفید بکند و ظاهر و عملکرد یک دندان سالم را برای شما فراهم کند.

 • تاج ها

تاج کلاه و شکل دندانی است که برای دندان های بیش از حد آسیب دیده، فاسد، دندان ترک خورده برای بازگرداندن به شکل مناسب خود و قدرت یک دندان است. تاج ها همانند مواد پر کننده، مواد مختلفی دارند که مشهورترین آنها برای ظاهر طبیعی به رنگ دندان هستند.

 • پل ها

اگر یک یا چند دندان را از دست نداده باشید ممکن است به پل نیاز داشته باشید. یک دندان کاذب جای دندان از دست رفته را می گیرد و تاج های روی دندان های مجاور پل را در جای خود نگه می دارند. این شکاف لبخند شما را برطرف می کند، نیش طبیعی را بازیابی می کند و به سلامت دهان کمک می کند.

 • کاشت

ایمپلنت راه دیگری برای جایگزین کردن یک دندان از دست رفته است. یک پیچ فلزی جای ریشه را می گیرد و بدون نیاز به تراشیدن دندان های مجاور و نصب تاج ها، دندان را در جای دندان قبلی جایگزین می کنند.

 • روکش

پوسته های ظریف و نیمه شفاف چینی به نام روکش به دندان های شما می چسبند تا ظاهر آنها را بهبود بخشد. اگر دندان های شکسته، تراش خورده، تغییر رنگ داده، کج یا بدی در دهان خود دارید ممکن است این گزینه دندانپزشکی ترمیمی راه حل خوبی برای شما باشد. روکش ها اغلب می توانند به جای روشهای پیچیده تر و زمان بر، مانند استفاده از بریس، شکل لبخند شما را بهبود بخشند.

پیوند ترکیبی یا باندینگ دندان

آیا دندان تراش خورده، ترک خورده یا تغییر رنگ داده در دهان خود دارید؟ باندینگ کامپوزیت برای رفع این مشکلات زیبایی برای تقویت جلوه لبخند شما مفید است. این فرآیند شامل اتصال شیمیایی یک ماده کامپوزیت به دندان موجود شما است. برخلاف تاج ها و روکش ها، در صورت انجام این کار، تعداد کمی از دندان اصلی برداشته می شود.

 • دندان مصنوعی

اگر چند تا از دندان های خود را از دست داده اید و بافت لثه شما آسیب دیده است، دندان های مصنوعی راهی موثر برای بازگرداندن لبخند، جلوگیری از مشکلات گفتاری و راحت تر جویدن شما است. پزشکان بسته به نیاز شما می تواند پروتزهای طبیعی، جزئی یا ایمن از نظر ایمپلنت را برای شما ایجاد کنند.

 • کانال ریشه یا عصب کشی

هنگامی که یک دندان به قدری خراب می شود که دیگر نمی توان آنرا را پر کرد، ممکن است شما نیاز به انجام روش عصب کشی داشته باشید. این روش به شما کمک می کند تا پوسیدگی از ریشه دندان آسیب دیده شما پاک شود تا دندان درد دردناک شما از بین برود و سلامت دهان و دندان شما بازیابی شود. پزشکان پس از اتمام این روش، کانال ریشه خالی را با یک ترکیب لاستیکی به نام گوتا پرکا پر می کند. وی سپس یک منبت یا خاتم به دندان اضافه می کند و به دنبال آن یک تاج دندان بر روی دندان شما قرار میدهد تا ظاهر و استحکام دندان شما را بازیابد.

 • استخراج

در دندانپزشکی استخراج آخرین راه مطلق می دانند. ما همیشه سعی می کنیم حداقل بخشی از دندان آسیب دیده شما را با روش های دیگر مانند عصب کشی، پر کننده ها و تاج ها نجات دهیم. اگر دندان شما بیش از حد آسیب دیده باشد، ممکن است کشیدن آن ضروری باشد. سپس، سایر گزینه های دندانپزشکی ترمیمی، از جمله پل ها و ایمپلنت ها، می توانند جای دندان خالی شما را پر کنند تا احساس بدی نداشته باشید.

راه های طبیعی برای داشتن دندانهای خوب و زیبا

مواد معدنی مانند کلسیم و فسفات به همراه استخوان و عاج به تشکیل مینای دندان کمک می کنند . آنها همچنین از پوسیدگی دندان و حفره های بعدی جلوگیری می کنند.

با افزایش سن، مواد معدنی موجود در دندان های خود را از دست می دهید. علت این امر ممکن است خوردن غذاهای شیرین و اسیدی باشد. همچنین وقتی این مواد در دهان شما انباشته می شوند باکتری ها در دهان شما جمع می شوند. هنگامی که مینای دندان یا استخوان از بین رفت، هیچ راهی برای بازگرداندن آنها بدون جایگزینی کامل دندان وجود ندارد.

 1. مسواک بزنید

مسواک زدن برای از بین بردن باکتری ها مهم است. حفره (که به آن پوسیدگی دندان نیز گفته می شود) در درجه اول به دلیل تجمع باکتریهای استرپتوکوک موتانس در دهان شما ایجاد می شود.  این باکتری ها از طریق غذا و نوشیدنی هایی میخورید به دندان های شما منتقل می شوند. مسواک زدن منظم دندان ها می تواند باکتری هایی را که منجر به از بین رفتن مواد معدنی و حفره می شوند، از بین ببرد.

 1. از خمیر دندانهای حاوی فلوراید استفاده کنید

خمیر دندان های حاوی فلوراید ممکن است از پوسیدگی دندان شما جلوگیری کند و همچنین می تواند دندان های شما را تقویت کند، در نتیجه از دست رفتن مواد معدنی در آینده کمتر حساس می شود.

 1. مصرف شکر را قطع کنید

دندانپزشک و متخصص ارتودنسی شما احتمالاً در گذشته و به همین دلیل در مورد قند به شما هشدار داده است . شکر بسیار اسیدی است و با تجزیه مینای دندان با باکتری های دهان ارتباط برقرار می کند. مهمتر از همه كه فراواني بيشتر در مصرف قند منجر به خالص سازي بيش از مقدار قند مصرفي مي شود. به عبارت دیگر، خوردن غذاهای شیرین در مقادیر کم به طور منظم می تواند آسیب بیشتری نسبت به خوردن دسر گاه به گاه پر از شکر داشته باشد.

امیدوارم که به پرسش ” ترمیم و زیبایی دندان چیست؟ ” پاسخ مناسب داده باشیم.