جهت آشنایی با ” متخصص ترمیم و زیبایی دندان ” ، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

متخصص ترمیم و زیبایی دندان

اکثر مردم از دندانپزشکی عمومی و یا ترمیمی به عنوان یک کسی که درمان های دندانی را انجام می دهند یاد می کنند و از دندانپزشکی زیبایی، به عنوان راهی برای زیباتر لبخند زدن. اما تا به حال به تعریف درست دندانپزشکی ترمیمی فکر نکرده اند. اغلب اوقات دندانپزشکی ترمیمی قبل از دندانپزشکی زیبایی، برای کمک به پایه و اساس درمان و زیبایی به کار گرفته می شود.

یکی از سوالاتی که اکثر پزشکان توسط بیمارانشان با آن مواجه می شوند این است که چه تفاوتی بین متخصص ترمیم و زیبایی دندان وجود دارد؟

تفاوت بین متخصص ترمیم و زیبایی دندان

متخصص ترمیم و زیبایی دندان

به طور خلاصه دندانپزشکی ترمیمی برای پیشگیری و درمان بیماری های دهان و دندانپزشکی زیبایی به زیبای ظاهری دندان ها می پردازد. دانستن تفاوت بین این دو به شما کمک می‌کند تا بفهمید برای حل مشکل دندان هایتان به کدام سرویس یا دندانپزشک نیاز دارید.

با این حال باید بدانید که تمام دندانپزشکان مدرک دی ام دی ( (DMD یا دی دی اس (DDS) را کسب کرده اند و این بدان معناست که دندانپزشک شما چه در مبحث دندانپزشکی عمومی و چه در مبحث دندانپزشکی زیبایی تخصص داشته باشد، برای درمان مشکلات دندان پزشکی شما کاملاً واجد شرایط است.

باید بدانید که تمام دندانپزشکان در مرحله اولیه کارشان، به عنوان یک دندانپزشک عمومی شروع به کار می‌کنند و در صورت ادامه تحصیل می توانند تخصص دندانپزشکی زیبایی را بگیرند.

در ادامه تفاوت بین دندان پزشکی و متخصص ترمیم و زیبایی دندان را بیشتر متوجه می شوید.

 متخصص ترمیم دندان

دندانپزشک عمومی مشکلات دندانی مختلفی را بر طرف می کند که می تواند شامل درد، ناراحتی، پوسیدگی و مشکلات این چنینی دندان باشد. برخی از روش های دندانپزشکی ترمیمی به طور معمول شامل موارد زیر می شود:

 1. کانال ریشه
 2. کشیدن دندان
 3. پر کردن حفره ها و پوسیدگی ها

دندانپزشکان ترمیمی همچنین می توانند اقدامات زیبایی مانند سفید کردن و جرم گیری و باندینگ را انجام دهند.

 دندانپزشک متخصص زیبایی دندان

اگر می خواهید ظاهر دندان های شما بهتر شود و یا مشکلات دندانی که مربوط به ظاهر شما می شود برطرف شود، می توانید از دندانپزشک زیبایی و یا متخصص ارتودنسی استفاده کنید.

به عبارت دیگر دندانپزشکان زیبایی در وهله اول به ظاهر دندان های شما توجه می کنند و معمولاً کارهای مختلفی را انجام می‌دهند که عبارتند از:

 1. گذاشتن روکش های چینی
 2. سفید کردن دندان ها
 3. ایمپلنت دندان
 4. دندان مصنوعی
 5. ترمیم طرح لبخند

در حالی که تفاوت هایی در بین دندانپزشکی و متخصص ترمیم و زیبایی دندان وجود دارد؛ اما گاهی اوقات این دو مورد در شرایط خاص با هم همپوشانی دارند و مکمل یکدیگرند.

به عنوان مثال اگر فرد آن دندان پوسیده ای دارد و لازم است کشیده شود تا از گسترش بیشتر پوسیدگی جلوگیری کند، بایدبه دندانپزشکی ترمیمی مراجعه کند؛ اما بعد از اینکه دندان را کشید برای ترمیم شکل لبخند و فک خود می‌تواند به دندانپزشک زیبایی مراجعه کند. همانطور که می دانید وقتی دندانی کشیده می شود، در مدت زمان طولانی می تواند باعث جابجایی دندان های دیگر شود.

پس بیمار بعد از کشیدن دندان توسط دندانپزشک ترمیمی، می تواند روکش های پرسلن را برای جایگزینی دندان از دست رفته اش انتخاب کند که این کار توسط دندانپزشک زیبایی انجام می‌شود.

در نهایت می توان گفت بین دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی هیچ مرز مشخصی وجود ندارد.

 اقدامات دندانپزشکی ترمیمی چه چیزهایی را برطرف می کند؟

متخصص ترمیم و زیبایی دندان

کارهایی که دندانپزشک ترمیمی می تواند برای دندان شما انجام دهد متفاوت است؛ ولی عمده ترین و بیشترین کاری که دندانپزشک ترمیمی روی دندان انجام می‌دهد، پر کردن دندان و رفع پوسیدگی است. حفره‌های پرکننده باعث جلوگیری از پوسیدگی وصدمه بیشتر به دندان یا اطراف آن می‌شوند. دندان از دست رفته که با کاشت یا دندان مصنوعی جایگزین شود هم یک روش ترمیم دندان پزشکی به حساب می آید.

همچنین دندان‌هایی که باید با تاج کلاهک تقویت شوند هم یک روش ترمیم و زیبایی دندان می باشد.

 اقدامات دندانپزشکی زیبایی چیست؟

برخی از محبوب ترین روش هایی که افراد برای بهبود ظاهر دندان های خود انجام می دهند، برطرف کردن رنگ زردی دندان، لک داشتن دندان، شکسته شدن دندان و مواردی از این قبیل است که دندانپزشک زیبایی می تواند روی سفید کردن دندان ها، روکش گذاشتن و یا کانتورینگ تمرکز کند. او می تواند این مشکلات را با استفاده از روکش، لمینت دندان، کامپوزیت و روش های دیگر تخصصی درمان کند.

مسئولیت های کلیدی دندانپزشک

متخصص ترمیم و زیبایی دندان

متخصص ترمیم و زیبایی دندان

دندانپزشکان در زمینه بهداشت دهان و دندان تخصص دارند و مسئولیت های آنها عبارتند از:

 • تشخیص بیماری دهان
 • ارتقاء سلامت دهان و دندان
 • پیشگیری از بیماریهای دهان و دندان
 • ایجاد برنامه‌های درمانی برای حفظ یا بازیابی سلامت دهان و دندان بیمار
 • استفاده از عکسبرداری با اشعه ایکس و آزمایش‌های تشخیصی
 • اطمینان از تجویز کردن بی حس کننده و مواد بیهوشی
 • نظارت بر رشد و نمو دندان و فک‌ها
 • انجام اقدامات جراحی روی دندان استخوان و بافت های نرم حفره دهان

نظارت دندانپزشک بر روی تیم بالینی برای اطمینان از مراقبت دهان و دندان امری حیاتی است. حتی اقدامات ظاهری مانند کشیدن دندان، تهیه و قراردادن مواد پرکردنی در داخل دندان و یا استفاده از آمپول بی حس کننده که خطرات احتمالی مانند عفونت، آسیب عصبی موقتی یا دائمی، خونریزی طولانی مدت و درد را به همراه دارد، باید کاملاً بر انجام تمام این کارها تسلط لازم را داشته باشد.

اقدامات بیشتر از موارد مربوط به دندان و لثه

دندانپزشکان در کنار مراقبت و ترمیم دندان و لثه های بیماران موارد دیگری هم انجام می دهند. آن ها می توانند عضلات سر، گردن و فک، زبان، غدد بزاقی، سیستم عصبی سر و گردن و سایر مناطق را هم درمان کنند. در طی یک معاینه جامع، دندانپزشکان دندان‌ها و لثه‌ها را معاینه می کنند؛ اما در کنار کارشان به دنبال ایجاد شدن توده، تورم، تغییر رنگ، زردی، زخم و هرگونه ناهنجاری های دیگر هم هستند.

در صورت لزوم، آن ها روش‌هایی مانند بیوپسی، آزمایش های تشخیصی بیماری های مزمن یا عفونی و همچنین عملکرد غدد بزاقی و آزمایش غربالگری سرطان دهان را هم برای بیمار انجام می‌دهند.

علاوه بر این، دندانپزشکان می تواند علائم هشدار دهنده اولیه را هم در دهان تشخیص دهند که ممکن است بیماری را در سایر نقاط بدن نشان دهد.