ارتودنسی رایگان از جمله درمان هایی است که مردم ترجیح می دهند از آن استفاده کنند. اخیراً با افزایش آگاهی مردم، انجام ارتودنسی در بزرگسالان رو به رشد بوده است. در حال حاضر مردم نسبت به دندانپزشکی پیشگیرانه و دوام و ماندگاری دندان های طبیعی آگاه شده اند. همچنین به دلیل تولید و در دسترس بودن براکت های سرامیکی و لینگوال که کمتر قابل دیدن هستند، درمان ارتودنسی قابل قبول تر شده است. درمان ارتودنسی نشانگر اهمیت به سلامتی و زیبایی دهان و دندان بوده و دندانپزشکان به طور مداوم افراد را به مراقبت و درمان توضیه می کنند.

 

هزینه و تعرفه ارتودنسی

تعداد زیادی از افراد که به ارتودنسی نیاز دارند، معمولاً از این بابت احساس نگرانی می کنند. بخش عمده ای از این نگرانی مربوطه به هزینه است. افراد تمایل دارند قبل از اینکه درمان را شروع کنند از هزینه ارتودنسی کاملاً آگاه باشند.

اطلاع از هزینه دندانپزشکی، نقش مهمی در انتخاب دارد. همه افراد مایلند بدانند که هزینه خدمات چقدر بوده و  با پرداخت هزینه می توانند چه خدماتی را دریافت کنند. هزینه و قیمت نیز در درمان های زیبایی از اهمیت زیادی برخوردار است. تفاوت قابل توجهی بین درمان ارتودنسی و سایر خدمات دندانپزشکی وجود دارد. بیشتر درمان های مربوط به دندانپزشکی در یک یا چند جلسه انجام شده و معمولاً نیازی به صرف وقت زیادی نیست. اما انجام ارتودنسی زمان دقیقی برای آن تعیین نمی شود، و  مشخص نبودن دقیق زمان درمان ارتودنسی، تعرفه و قیمت گذاری آن را مشکل می سازد.

 

عوامل موثر بر هزینه ارتودنسی

برای بررسی قیمت و تعرفه ارتودنسی، لازم است عوامل تأثیرگذار بر آن مشخص شود.

 • زمان درمان
 • ابزارها و مواد مورد استفاده
 • دندانپزشک معالج
 • مطب متخصص ارتودنسی

در اینجا به اختصار در خصوص هر یک از عوامل موثر بر هزینه توضیحاتی ارائه می شود. هر چه درمان بیشتر طول بکشد بالطبع تعرفه آن نیز بیشتر خواهد بود. بعنوان مثال اگر انجام ارتودنسی نیازمند کشیدن دندان باشد هزینه آن نسبت به ارتودنسی بدون کشیدن دندان، بیشتر است.بعلاوه، هزینه درمان ارتودنسی و بطور کلی هزینه های درمان های دندانپزشکی بستگی به قیمت و کیفیت مواد دارد. هر چه مقدار مصرف مواد و تنوع آن بالاتر باشد به همان ترتیب قیمت گذاری دشوارتر خواهد بود. وسایل مورد استفاده نیز از لحاظ کیفی و کمی بسیار گسترده بوده؛ از اینرو هزینه های متفاوتی در بر دارند.

همچنین هزینه انجام ارتودنسی نزد متخصص ارتودنسی بمراتب بسیار بیشتر از انجام آن نزد دندانپزشکی عمومی است. هر چه میزان تجربه و تحصیلات دندانپزشک بالاتر باشد به همان اندازه هزینه استفاده از خدمات آنها نیز بیشتر و گرانتر خواهد بود.در آخر لازم است ذکر شود که هزینه درمان در درمانگاه یا کلینیک نسبت به درمان در مطب پایین تر است. هزینه و تعرفه درمان در مناطق مختلف جغرافیایی و در شهرهای مختلف و نقاط مختلف شهر بسیار متفاوت است.با توجه به مطالب فوق الذکر می توان دریافت که چرا انجام درمان های مختلف در مکان های متفاوت دارای هزینه متفاوتی است.

 

نقش بیمه های تکمیلی در درمان ارتودنسی

با اینکه امکان ندارد بتوان تعرفه دقیقی برای این درمان تعیین کرد، اما می توان به حداقل هزینه درمان ارتودنسی نزدیک شد. برخی از بیمه های تکمیلی در استفاده از درمان ارتودنسی نقش بسیار مهمی داشته و می توانند سبب استفاده فرد از این درمان ها شوند. این بیمه ها حداقل قیمت یک درمان ارتودنسی را در نظر می گیرند.

 

فاکتورهای مختلف در هزینه ارتودنسی نامرئی

هزینه این نوع ارتودنسی به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. فاکتورهایی همچون:

 • میزان استفاده از طلق های نامرئی
 • کشیدن دندان
 • جراحی فک
 • شیب دندانها
 • وضعیت دو فک
 • میزان اردحام دندان ها و …

 

آیا ارتودنسی ارزان قیمت وجود دارد

بحث مربوط به درمان و زیبایی از جمله بحث های مهمی است که با سایر خدمات تفاوت داشته و نباید به بهای پرداخت هزینه کمتر، سلامت خود را به خطر انداخت. یقیناً دریافت ارزانتر خدمات زیبایی، خطر تهدید کننده سلامتی را به دنبال خواهد داشت. هر چه ارتودنسی از هزینه پایین تری برخوردار باشد به همان نسبت کیفیت درمان ارتودنسی نیز پایین تر خواهد بود. از اینرو این امر سبب بوجود آوردن مشکلات زیادی در آینده خواهد شد. ارتودنسی یک سرمایه گذاری روی زیبایی چهره و لبخند بوده و ارزش پرداخت هزینه را دارد. با صرف هزینه ارتودنسی می توان در هزینه درمان دهان و دندان در آینده صرفه جویی کرد.

 

راه حل مناسب برای استفاده از خدمات ارتودنسی

از آن جا که حالت دندان ها تأثیر بسزایی بر چهره فرد در هنگام خندیدن و لبخند زدن دارد و زمان درمان ارتودنسی طولانی است؛ در کنار ارتودنسی رایگان اما در برخی نقاط بعضی از هزینه های مربوط به آن نجومی و دور از تصور است. در هنگام انجام ارتودنسی و بالاتر بودن تعرفه آن از بودجه فرد، تنها راه حل مناسب مذاکره با متخصص و نزدیک کردن شرایط مالی با شرایط پرداخت است. هزینه درمان ارتودنسی در ایران بصورت پیش پرداخت اولیه و اقساط بوده و در مطب های مختلف متفاوت است. با پرداخت اقساطی، انجام ارتودنسی برای تعداد زیادی از افراد امکان پذیر خواهد شد.

 

ارتودنسی بطرق مختلف انجام می شود که معروفترین آنها عبارتند از:

ارتودنسی ثابت و متحرک از جمله روشهای موجود برای درمان مشکلات و ناهنجاری دندان و فک هستند. به کمک آنها می توان دندان ها را مرتب کرده و مشکلات ظاهری آن ها را برطرف نمود.

 

 • هزینه ارتودنسی متحرک

از ارتودنسی متحرک برای درمان مشکلات و ناهنجاری های جزئی در نامرتب بودن دندان ها استفاده شده و در مدت زمان کوتاهی می توان به نتیجه دلخواه رسید. پس از معاینه بیمار توسط متخصص ارتودنسی، بهترین روش و تعیین هزینه انجام خواهد شد. بطور معمول هزینه این ارتودنسی در افراد مختلف، متفاوت است.

 

 • هزینه ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت رایج ترین روش درمان ارتودنسی است که از نظر قیمت نسبت به سایر ارتودنسی ها، از هزینه بیشتری برخورد است. این روش برای مشکلات اساسی و مهم تر کاربرد دارد. از فاکتورهای مهم در هزینه این ارتودنسی می توان به مواد استفاده شده و نوع وسایل اشاره کرد.

 

محاسبه قیمت ارتودنسی

هرگز نمی توان با تلفن و بصورت اینترنتی، تعرفه ارتودنسی را محاسبه کرد. با ویزیت در جلسه اول می توان هزینه را تخمین زد. متخصص ارتودنسی در معاینه بیمار و پس از ارزیابی موارد زیر هزینه را به بیمار اعلام می کند.

 • نوع و شدت ناهنجاری
 • چگونگی و نحوه درمان
 • سن بیمار
 • شدت مشکلات
 • انتخاب نوع ارتودنسی