تأثیر دندان‌ها روی زیبایی چهره ما غیر قابل انکار است. هنگام صحبت کردن و خندیدن اولین عضوی که به چشم می‌آید دندان‌ها هستند، به علاوه دندان‌های زرد رنگ یا لکه دار به هیچ وقت جلوه خوبی به چهره ما نمی‌دهند؛ از این رو در علم دندان پزشکی روش‌های زیادی برای اصلاح مشکل رنگ دندان‌ها وجود دارد، بعضی از این روش‌ها بسیار هزینه بر هستند؛ اما یک روش مناسب برای سفید کردن دندان‌ها که قیمت آن منطقی است روش بلیچینگ دندان است. آيا بلیچینگ دندان با بیمه انجام نميشود؟

بلیچینگ دندان چیست

همان طور که گفتیم رنگ دندان‌ها یکی از فاکتورهای مهم زیبایی است تا جایی که حتی دندان‌های زرد رنگ باعث می‌شود افراد پیرتر به نظر برسند. پوشش خارجی تاج دندان‌ها مینای دندان نام دارد. به مرور زمان و افزایش سن این مینا قدری سائیده می‌شود و رنگ روشن خود را از دست می‌دهد.  بعضی از افراد عادت‌های غذایی و بهداشتی درستی ندارند، مثلا به بهداشت دندان‌های خود توجه چندانی نمی‌کنند، یا از نوشیدنی‌ها و مواد خوراکی رنگ دانه دار مانند قهوه بیش از حد استفاده می‌کنند، همچنین می دانید که سیگار کشیدن به مرور زمان باعث زرد شدن رنگ دندان‌ها می‌شود. برای حل این مشکلات یک روش مناسب که کمترین آسیب را برای دندان‌های شما دارد، روش بلیچینگ دندان است، در این روش با قرار دادن مواد خاصی به نام ژل‌های بلیچینگ روی دندان‌ها که حاوی پراکسید هیدروژن هستند، می‌توان رنگ دندان‌ها را چند درجه روشن‌تر کرد.

انواع روش‌های بلیچینگ دندان

اگر می‌خواهید دندان‌های شما طی یک جلسه و در کمترین زمان سفید شوند بهتر است از روش بلیچینگ در مطب دندان پزشکی یا آفیس بلیچینگ استفاده کنید، در این روش دندان پزشک یا متخصص ارتودنسی ابتدا پوشش محافظتی روی لثه‌های شما قرار می‌دهد، سپس ژل‌های بلیچینگ را به مدت 30 تا 45 دقیقه روی دندان‌ها می‌گذارد.

اما اگر تمایل دارید که روش بلیچینگ را خودتان در منزل انجام دهید ابتدا باید به مطب دندان پزشک مراجعه کنید تا او از دندان‌های شما قالبی تهیه کند، سپس این قالب برای ساخت ابزاری به نام‌تری بلیچینگ استفاده می‌شود، بعد از تهیه پک بلیچینگ خانگی، در منزل مقدار مشخصی از ژل بلیچینگ را توسط تری مخصوص روی دندان‌های خود قرار دهید، معمولا روش بلیچینگ در خانه طولانی‌تر از آفیس بلیچینگ است؛ اما نتایج کار بهتر و ماندگارتر خواهد بود. در روش‌هایی که در بالا ذکر کردیم مواد بلیچینگ روی سطح خارجی دندان‌ها قرار می‌گیرد؛ اما یک روش دیگر برای بلیچینگ به نام بلیچینگ اینترنال یا داخلی وجود دارد که مواد سفید کننده دندان را در کانال دندانی که از قبل عصب کشی شده و زنده نیست، قرار می‌دهند.

هزینه بلیچینگ دندان با بیمه

برای تخمین هزینه‌های بلیچینگ دندان باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیریم، بعضی از این فاکتورها عبارت اند از:

میزان مشکلات دندان‌ها، میزان وقت و خدماتی که برای رفع مشکلات باید صرف شود، هزینه و دستمزد دندان پزشک و از همه مهم‌تر نوع روش بلیچینگ است؛ زیرا هزینه روش بلیچینگ در مطب پایین‌تر است، در حالی که در روش بلیچینگ در منزل شما نیاز به تهیه تری‌های مخصوص بلیچینگ دارید پس هزینه بلیچینگ در منزل بیشتر خواهد بود. اما در کل برای اطلاع از هزینه‌های بلیچینگ بهتر است به مطب دندان پزشک مراجعه کنید و در مورد قیمت‌ها پرس و جو نمایید. گاهی دندان پزشک شما را معاینه می‌کند و تشخیص می‌دهد که اصلاً مشکل دندان‌های شما با روش بلیچینگ حل نمی‌شود بلکه روش دیگری برای شما مناسب‌تر است.

عوارض بلیچینگ دندان

گفته شده بلیچینگ دندان یک روش غیر تهاجمی و کم خطر برای سفید کردن دندان‌ها است، تنها مشکلی که ممکن است بعد از بلیچینگ به وجود آید، این است که دندان‌ها کمی حساس می‌شوند؛ البته بعد از گذشت چند روز این مشکل نیز برطرف خواهد شد. البته کسانی که مشکلاتی در دندان‌های خود دارند، مثلا دندان‌های آنها پوسیده هستند و نیاز به ترمیم دارند، باید حتماً قبل از انجام بلیچینگ مشکلات دندان‌های خود را برطرف کنند.

آیا بیمه هزینه‌های بلیچینگ دندان را قبول می‌کند؟

از آنجایی که امروزه هزینه‌های درمان بالا رفته‌اند استفاده از خدمات بیمه بسیار به صرفه و کمک کننده است؛ البته شرکت‌های بیمه هزینه تمامی خدمات دندان پزشکی را تقبل نمی‌کنند، بلکه در اغلب موارد هزینه خدماتی را پرداخت می‌کنند که جنبه درمانی داشته باشند، یعنی اگر خدماتی صرفا جنبه زیبایی داشته باشند نه درمان، شامل خدمات بیمه نمی‌شوند و پرداخت تمامی هزینه‌ها به عهده فرد خواهد بود. در کل خدمات زیبایی دندان مانند؛ ارتودنسی، بلیچینگ دندان، جراحی لثه و ایمپلنت شامل بیمه یا بیمه تکمیلی نیستند.

بلیچینگ دندان با بیمه-2

بیمه کدام یک از هزینه‌های دندان پزشکی را قبول می‌کند؟

از جمله خدمات دندان پزشکی که شامل بیمه تکمیلی می‌شوند؛ ویزیت دندان پزشک، هزینه کشیدن دندان، هزینه عصب کشی و پر کردن دندان‌ها با آمالگام یا کامپوزیت، هزینه‌ترمیم کردن دندان‌های پوسیده، هزینه پانسمان دندان‌ها، هزینه جراحی دندان نهفته و نیز کشیدن دندان عقل و هزینه‌های جانبی دندان پزشکی مانند هزینه رادیوگرافی و تصویر برداری از دندان‌ها است.

نکاتی برای افزایش طول عمر بلیچینگ

بلیچینگ دندان یک روش همیشگی و دائمی برای سفید کردن دندان‌ها نیست، بلکه بعد از مدتی ممکن است رنگ دندان‌ها مجددا کدر و زرد شود، اینکه بلیچینگ برای شما چقدر دوام داشته باشد، به مراقبت خودتان بستگی دارد، برای افزایش طول عمر بلیچینگ این توصیه‌ها سودمند هستند:

1.اگر سیگاری هستید، بهتر است سیگار کشیدن را ترک کنیددر غیر این صورت خیلی زود دندان‌های شما مجددا زرد می‌شوند

2.مواد رنگ دانه دار مانند قهوه و چای را به صورت کنترل شده استفاده کنید

  1. رعایت بهداشت دندان‌ها یک راه آسان برای سفید نگه داشتن دندان‌های شما است، پس مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهان شویه را فراموش نکنید.

 بيشتر بخوانيد: