هزینه ترمیم و زیبایی دندان از جمله فاکتورهای مهم در انتخاب نوع و روش درمان بوده و تأثیر بسیار زیادی در تصمیم گیری فرد برای درمان دارد. گاهی تأثیر آن بقدری زیاد است که فرد بخاطر هزینه از درمان طفره رفته و از انجام آن صرفنظر می کند. موارد زیادی سبب اختلاف هزینه می شود که از جمله آنها می توان به تجربه، تحصیلات، منطقه جغرافیایی دندانپزشک زیبایی و … اشاره کرد.

همچنین کیفیت، جنس و میزان مواد استفاده شده در کار ترمیم و زیبایی دندان نیز بر روی هزینه آن بی تأثیر نیست. تعداد دندان هایی که به ترمیم و زیبایی نیاز دارند و میزان نیاز آنها به مواد از جمله عوامل مهم در بالا بردن هزینه ترمیم محسوب می شود. لازم به ذکر است که هزینه ترمیم به دندان های هر شخص نیز بستگی دارد.

برای اصلاح طرح لبخند از درمان های دندانپزشکی زیبایی استفاده می شود. علم ترمیم و زیبایی دندان علاوه بر زیباتر کردن ساختار و ظاهر دندان، در سلامت لثه و دندان هم نقش دارد. کسانی که مبتلا به ناهنجاری فک و دندان هستند می توانند از دندانپزشکی زیبایی میتوانند کمک بگیرند. در اینجا قصد داریم به روش های پرکاربرد و قابل استفاده در ترمیم و زیبایی بپردازیم.

هزینه ترمیم و زیبایی دندان

روکش دندان

روکش یا پروتز دندان یکی از اقداماتی است که برای حفاظت از دندان در مقابل شکستگی انجام می شود و عملکرد و زیبایی آنرا بهبود می بخشد. روکش هم مانند بریج دندان های ترکدار و شکسته شده را اصلاح کرده و به آنها شکل طبیعی می دهد. از روکش می توان در پرکردگی های بزرگ هم استفاده کرد.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان

از درمان های بسیار پرطرفدار در دندانپزشکی زیبایی و فرایند شیمیایی که محبوب و متداول است. این پروسه در برخی از افراد برای رفع لکه های دندان استفاده می شود. گاهی اوقات مینای دندان به خاطر علل مختلفی همچون دارو، قهوه، چای و سیگار دستخوش تغییر رنگ می شود. بلیچینگ می تواند هم در مطب توسط دندانپزشک و هم در منزل زیر نظر وی انجام شود.

ونیر

ونیر دندان لایه نازکی از مواد است که برای برطرف کردن ترک و شکستگی ها روی دندان قرار می گیرد تا ظاهر دندان را زیبا کند. ونیرها معمولا از جنس رزین کامپوزیت یا پرسلین هستند. رزین ماده مایعی است که روی دندان ها تبدیل به جامد شده و بسیار سخت است.

این ماده به رنگ ددنان بوده و بشدت با دندان پیوند برقرار کرده و از اینرو در دندانپزشکی از آن بسیار استفاده می شود. ونیرها معمولاً بطور مستقیم روی دندان قرار گرفته و دندانپزشک به آن فرم می دهد. اشعه مخصوصی که به آن تابانده می شود، آنرا محکم می کند. ونیرهای لمینت یا سرامیکی نوعی دیگر از ونیرها هستند که حالت پوسته دارند و طبق قالب دندان در لابراتوار ساخته شده و بعدا روی دندان چسبانده می شوند. ونیر کامپوزیت در یک جلسه و لمینت دو یا چند جلسه انجام می شود.

باندینگ

ماده همرنگ دندان است و برای تغییررنگ دندان یا پرکردن آن کاربرد دارد. باندینگ بسیار ماندگار است و در یک جلسه انجام می شود. باندینگ در مقایسه با درمان های دیگر، بیشتر دچار لکه شده و یا شکسته می شود. در هنگام پوسیدگی یا شکستگی دندان باندینگ بهترین درمان بشمار می آید. باندینگ همچنین در تغییر شکل دندان کاربرد دارد. وقتی دندان های فرد بد رنگ است و بیلیچینگ نیز نتواند رنگ آنها را تغییر دهد، روش باندینگ می تواند کارساز باشد. چون این ماده سفیدرنگ است و در تغییر رنگ دندان کاربرد دارد.

مقاومت باندینگ در مقایسه با لمینت و ونیر پایین است و امکان دارد بشکند یا بدرنگ شود؛ اما اگر بدرستی از آن مراقبت شود، سالیان سال دوام خواهد داشت.

لمینت

نوعی پوسته که به عنوان محافظ روی دندان قرار گرفته و جنس آن از سرامیک است. انجام لمینت در مقایسه با ونیر سریع تر بوده و هزینه آن نیز بیشتر است.

بریج

بریج از روش های رایج در دندانپزشکی زیبایی است. در این روش از بریج برای پر کردن فضاهای خالی بین دندان ویا دندان از دست رفته استفاده می شود. اگر دندان ها مرتب باشند و فاصله بین آنها، زیاد باشد از بریج استفاده می شود؛ اما اگر دندان ها نامنظم و بهم ریخته باشد برای رفع فاصله بین آنها از ارتودنسی استفاده می شود. انجام بریج نیازمند صرف زمان کوتاهی است و از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه است.

تراش دادن مینا

تراش دندان های نامرتب یکی دیگر از درمان های دندانپزشک زیبایی است. کسانی که تمایل دارند دندانهای زیبا داشته باشند، از این روش درمانی استفاده می کنند. با این روش می توان، طول، سایز، فرم و وضعیت دندان های کج را مرتب کرد. همچنین با استفاده از این روش می توان دندانهای شکسته یا نامرتب را ترمیم کرد. در این روش از ونیر و باندینگ هم علاوه بر تراش استفاده می شود و در ترمیم یک یا چند دندان کاربرد دارد. این روش درمانی ممکن است به دندان آسیب بزند و آنرا ناقص کند. اگر مقدار کمی از دندان دچار پوسیدگی شده باشد استفاده از این روش بسیار کمک کننده خواهد بود.

ایمپلنت یا کاشت دندان

هنگامی که دندانی از بین می رود می توان از ایمپلنت یا کاشت دندان برای جبران آن استفاده کرد. در این روش پیچ تیتانیومی (پایه دندان) در لثه قرار می گیرد. وقتی بعد از گذشت چند هفته، این پیچ با استخوان فک، پیوند بخورد تاج روی پیچ قرار می گیرد. دندان های ایمپلنت شده به حدی نرمال بنظر می رسند که نمی توان آنها را از دندان های طبیعی تشخیص داد. چون پایه تیتانیومی به استخوان فک متصل می شود، استحکام آن بالا بوده و برای همیشه در دهان باقی می ماند. اگر به تاج آسیب وارد شود و صدمه ببیند براحتی قابل تعویض است بدون آنکه نیازی به عوض کردن پایه تیتانیومی است.

ارتودنسی

یکی از فرایندهایی که در دندانپزشکی زیبایی بسیار پرکاربرد بوده و سبب زیبایی آن ها می شود، ارتودنسی است کسانی که دندان های نامرتب و بهم ریخته دارند قطعاً نخواهند توانست لبخندی زیبا داشته باشند. برای نیل به این هدف، ابتدا باید درمان ارتودنسی را شروع کرده و در جهت رفع مشکل کوشید.

مطالعه بیشتر: