بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی برای چه کسانی لازم است ؟ بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی چگونه است ؟ امروزه سفید شدن دندان‌ها موردتوجه بسیاری از افراد قرارگرفته است ، زیرا دندان‌های سفید و روشن هدفی است که همه به دنبال دستیابی به آن هستند زیرا زیبایی لبخند از زیبایی دندان آغاز می‌شود، بنابراین افراد، خانم‌ها و آقایان علاقه‌مند هستند از تمیزی و رنگ دندان مراقبت کنند تا لبخندی سفید و زیبا داشته باشند همان‌طور که دندان‌های سفید در نظر گرفته می‌شوند. تمیز بودن دندان‌ها شواهدی از سلامت دهان و لثه شما است.

لازم به ذکر است که دندان‌های زرد باعث ایجاد مشکلات شرم‌آور زیادی برای شما می‌شود که اعتمادبه‌نفس را کاهش می‌دهد و همیشه استفاده از روش‌های پزشکی برای سفید کردن دندان بهترین گزینه نیست زیرا افراد دندان‌ها را در معرض حساسیت قرار می‌دهند و دندان‌ها پس از جلسات سفیدکننده شکننده می‌شوند، بنابراین بسیاری از افراد به دنبال روش های مختلف طبیعی برای به دست آوردن اطلاعات در مورد دندانهای سالم و سفید هستند و در این مقاله با مهمترین دستورالعمل هایی که به سفید شدن دندانها به طور طبیعی، ایمن و بدون عوارض جانبی کمک می کند، آشنا می شوید.

بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی

روشهای مختلفی برای روش سفید سازی در خانه وجود دارد که متداول ترین روشها عبارتند از:

  • نوارها و ژل‌های سفیدکننده دندانتوسط مسواک یا نوارهای نازک روی دندان‌ها قرار دهید. این محصولات سفیدکننده بر پایه پراکسید هیدروژن باید دو بار در روز و به مدت 10-14 روز استفاده شود و نتیجه حداقل 4 ماه طول بکشد.
  • خمیردندان‌های سفیدکننده دندانازآنجاکه به‌آرامی ساینده هستند، سایر خمیردندان‌ها نیز همین اثر رادارند و به از بین بردن لکه دندان کمک می‌کنند. بااین‌حال، خمیردندان‌های سفیدکننده حاوی مواد شیمیایی و مواد صیقل دهنده هستند که می‌توانند لکه‌ها را بدون استفاده از مواد سفیدکننده پاک کنند. خمیردندان‌های سفیدکننده دندان نسبتاً ارزان هستند و دندان‌ها را تقریباً یک سایه‌روشن می‌کنند. برخی از خمیردندان‌های سفیدکننده حاوی پراکسید هستند اما اثر زیادی ندارند زیرابه مدت کافی روی دندان قرار نمی‌گیرند.
  • قالب‌های سفیدکننده دنداندر این روش یک قالب محافظ دهان مانند که توسط ژل‌های پایه پراکسید پر می شود ، برای مدت چهار هفته و به مدت چند ساعت در روز روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. شما می‌توانید این قالب‌های سفیدکننده را بدون نسخه از داروخانه بخرید یا از دندان‌پزشک خود بخواهید یک قالب سفارشی برای شما درست کند.

 بلیچینگ دندان در مطب

روش بلیچینگ دندان در مطب می‌تواند دندان‌ها را سریع‌تر روشن کند. راه‌حل‌های سفیدکننده‌ای که در دفتر استفاده می‌شود قوی‌تر از کیت‌های خانگی است. علاوه بر این ، نور ، گرما یا ترکیب هر دو ممکن است باعث افزایش سرعت و تشدید روش سفید شدن شود.

بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی

چه موقع به دنبال مراقبت‌های فوری دندانپزشکی باشید

در اینجا دستورالعمل‌هایی در مورد چگونگی کنترل ناراحتی‌ها و آسیب‌های شایع دهانی و مواردی که به مراقبت یا خدمات فوری دندانپزشکی نیاز دارند ، آورده شده است:

  • دندان‌درد: به‌محض احساس ناراحتی یا درد به دندان‌پزشک اورژانس مراجعه کنید.
  • دندان‌شکسته شده، خردشده یا ترک‌خورده: دهان خود را با آب گرم بشویید و کمپرس سرد را به‌صورت خود بمالید. فوراً به دندان‌پزشک مراجعه کنید. اگر دندان‌شکسته یا بریده شد، قطعه دندان را که با گاز مرطوب یا حوله مرطوب پیچیده شده بیرون بیاورید.
  • دندان شل یا کنده‌شده: اگر دندان شما در اثر ضربه شل شد، به دندان‌پزشک مراجعه کنید. برای یک‌دندان شکسته شده، دندان ازدست‌رفته را به‌آرامی در جای خود قرار دهید و با استفاده از یک وسیله تمیز، دندان را توسط تاج نگه‌دارید. اگر دندان کثیف است، ابتدا ریشه را بشویید ، اما آن را مالش ندهید و یا بافت‌های متصل به آن را جدا نکنید. در صورت عدم امکان واردکردن مجدد دندان، دندان را زیر زبان‌نگه‌دارید و بلافاصله به دندان‌پزشک مراجعه کنید.
  • فک شکسته: یخ یا کمپرس سرد را به‌صورت بمالید. بلافاصله به دندان‌پزشک یا مرکز اورژانس مراجعه کنید.
  • زبان یا لب گزیده: با پارچه مرطوب محل را تمیز کرده و کمپرس سرد را روی ناحیه قرار دهید تا تورم کاهش یابد. اگر خونریزی ادامه یافت یا زیاد بود ، به دندان‌پزشک یا مرکز اورژانس مراجعه کنید.

دلایل تغییر رنگ دندان

علل ژنتیکی  : همان‌طور که بعضی از افراد لایه مینای دندان سبک و ضخیم‌تری نسبت به سایرین دارند. علل آسیب‌شناختی مانند مرگ عصب دندان خصوصاً در موارد دندان‌های جلویی یا وقوع خونریزی در داخل پالپ دندان یا کلسیفیکاسیون در داخل محفظه پالپ می‌تواند باعث خرابی دندان شود.

نقایص هنگام تولد مانند عدم کلسیفیکاسیون لایه مینا، که به‌صورت لکه‌های سفید یا قهوه‌ای ظاهر می‌شود. قرار گرفتن دندان در معرض فلورین خواه از طریق آبی که حاوی مقادیر زیادی فلوئور است  و یا با پیروی از برخی روش‌های حاوی مقدار زیادی فلورین (مانند دهان‌شویه و خمیردندان) ،یا حتی مصرف برخی از مکمل‌های غذایی که به‌صورت خوراکی مصرف می‌شوند.

تمیز نکردن دندان‌ها غفلت در مسواک زدن با دهان‌شویه ضدعفونی‌کننده برای از بین بردن باقیمانده مواد غذایی و آشامیدنی از آن‌ها، یا مسواک نزدن کافی، باعث تغییر رنگ آن‌ها می‌شود.

رسوب آهک درنتیجه ظاهر شدن لایه‌ای از تارتار زرد بر روی دندان‌ها اتفاق می‌افتد و با برداشتن تارتار می‌توان این مشکل را برطرف کرد. غذا و نوشیدنی مانند غذاها و نوشیدنی‌های گرم و سرد، زیرا ازجمله متداول‌ترین عواملی هستند که در تغییر رنگ و لک شدن دندان‌ها مانند قهوه، چای و نوشابه‌ها مؤثرند.

استفاده از داروهای خاص استفاده از مایع شستشوی حاوی کلرهگزیدین منجر به زرد شدن دندان‌ها می‌شود یا مصرف آنتی بیوتیک ها، به‌ویژه که در دوران بارداری مصرف می‌شود. استفاده از برخی مواد در درمان دندانپزشکی مانند موادی که حاوی گوگرد نقره هستند و باعث می‌شوند دندان‌ها به رنگ مایل به خاکستری درآیند.

بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی