جهت آشنایی با کامپوزیت ونیر ، با ما همراه باشید.

کامپوزیت ونیر

دندان ها، نقش مهمی را در زیبایی چهره و لبخند ما ایفا می کنند. داشتن دندان های یک دست و سفید، نقش وِیژه ای در اعتماد به نفس و گسترده بودن روابط اجتماعی ما دارد. این روزها، داشتن یک لبخند زیبا و جذاب، آرزوی دور از دسترسی نمی باشد.

کامپوزیت ونیر، یکی از راه کارهایی است که به کمک آن، شما قادر خواهید بود صاحب دندان های سفید و زیبای دلخواه خود شوید.

برای آشنایی بیشتر با این روش، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت دندان، نوعی متریال دندان پزشکی بوده که برای درمان مشکلاتی از قبیل اصلاح بد رنگی دندان ها، ترمیم دندان هایی با شکستگی و پوسیدگی جزئی و برطرف کردن سیاهی دندان ها، استفاده می شود. استفاده از کامپوزیت ها، می تواند با ایجاد کمترین میزان از مشکلات و عوارض جانبی، شما را به ظاهر دلخواهتان برساند.

کامپوزیت های ونیر، روکش هایی هستند که برای زیبا سازی و اصلاح طرح لبخند، استفاده می شوند. جنس کامپوزیت های ونیر از مواد کامپوزیتی پلاستیکی است. کامپوزیت های ونیر از موادی هم رنگ دندان ها ساخته می شوند. هزینه انجام کامپوزیت ونیر، به طور معمول از هزینه کاشت لمینیت های دندان، ارزان تر است.

مواد کامپوزیتی در رنگ های مختلفی ساخته می شوند و جنس های متفاوتی دارند. برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب، بهتر است از مواد کامپوزیتی ونیری که توسط شرکت های معتبر ساخته شده اند، استفاده کنید.

کامپوزیت ونیر چگونه انجام می شود؟

اول از همه دندان های شما توسط دندان پزشک بررسی و معاینه می شوند. در صورتی که دندان ها و لثه ها مشکلی داشته باشند، ابتدا باید آن مشکل برطرف شده و سپس نسبت به انجام کامپوزیت اقدام کرد. برای قرار گیری روکش های کامپوزیت ونیر، باید سطح دندان ها کاملا تمیز باشند.

به همین منظور، دندان پزشک سطح دندان ها را شست و شو داده و سپس به کمک چسب های مخصوصی، روکش های کامپوزیت ونیر را بر روی دندان ها قرار می دهد. در انجام کامپوزیت ونیر، باید از موادی استفاده شود که رنگی طبیعی داشته باشند و جلب توجه نکنند. دندان پزشک، این مواد را بر روی دندان قرار داده و به آن ها فرم می دهد.

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت های ونیر برای اصلاح چه مواردی استفاده می شوند؟

اگر به دنبال اصلاح عقب و جلو بودن دندان های خود یا مرتب کردن آن ها هستید، کامپوزیت های ونیر گزینه مناسبی برای شما نخواهند بود. زیرا کامپوزیت ونیر، یک روش درمانی نبوده و بیشتر جنبه ی زیبایی دارد. اما اگر به دنبال راه حلی برای مشکلاتی که در ادامه ذکر شده اند هستید، می توانید در این مقاله با ما همراه باشید تا با کامپوزیت های ونیر و معایب و مزایای استفاده از آن ها، بیشتر آشنا شوید. موارد استفاده از کامپوزیت های ونیر، به شرح زیر می باشد:

 • ترمیم دندان هایی با شکستگی های کم و جزئی
 • اصلاح بد رنگی دندان ها
 • اصلاح بد فرمی جزئی در دندان ها
 • اصلا و ترمیم ترک خوردگی های موجود بر سطح دندان ها
 • پر کردن فواصل کم و جزئی که مابین دندان های شما ممکن است وجود داشته باشند.

 

مزایای اصلاح فرم دندان ها با استفاده از کامپوزیت های ونیر:

 • در اکثر موارد، نیازی به تراشیدن دندان های شما وجود نخواهد داشت. در نتیجه با استفاده از این روش، دندان های اصلی شما سالم می مانند.
 • کامپوزیت های ونیر، شکل و ظاهری بسیار شبیه به دندان های طبیعی دارند و بیننده به سختی متوجه تفاوت کامپوزیت با دندان های اصلی می شود.
 • انجام این روش، به ندرت نیاز به کارهای لابراتواری دارد و به راحتی در مطب دندانپزشکی صورت خواهد گرفت. در نتیجه، خطاهای انسانی، به میزان قابل توجهی، کاهش می یابند.
 • در صورتی که به دلیل عدم رعایت صحیح توصیه های دندان پزشک و یا به دلیل تحت فشار قرار گرفتن دندان ها، کامپوزیت های ونیر، شکسته و یا لب پر شوند، اصلاح و ترمیم آن ها به راحتی امکان پذیر خواهد بود. اصلاح و ترمیم کامپوزیت های ونیر، هزینه های سنگینی به شما تحمیل نمی کند و زمان انجام آن نیز بسیار کوتاه خواهد بود.
 • به دلیل بی نیازی از قالب گیری و فرستادن نمونه به لابراتوار، در وقت و هزینه ای که باید صرف کنید، بسیار صرفه جویی می شود (البته برای انجام برخی از انواع ونیر کامپوزیت، قالب گیری ضروری است).
کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

معایب و عوارض احتمالی استفاده از ونیر کامپوزیت ها:

ونیر کامپوزیت ها نیز، مانند تمام روش های مورد استفاده در دندان پزشکی، ممکن است معایبی داشته باشند. از جمله این معایب می توان به مواردی که در ادامه گفته شده، اشاره کرد:

 • براقیت کاپوزیت ها کمتر از لمینیت های دندان بوده و میزان براق بودن کامپوزیت ها به مرور زمان کاهش می یابد.
 • طول عمر کامپوزیت های ونیر بین ده تا دوازده سال است.
 • کامپوزیت های ونیر، ممکن است در برابر مصرف افراطی سیگار، قهوه و نوشیدنی های رنگ دار تغییر رنگ دهند.
 • در ابتدای درمان، ممکن است شما نسبت به مواد استفاده شده در کامپوزیت، حساسیت نشان دهید که به مرور این حساسیت رفع شده و از بین می رود.
 • در صورت جویدن غذاهای سفت، شکستن تخمه، شکستن تنقلات سفت با دندان ها و خوردن غذاهای خیلی سرد و یا غذاهای خیلی گرم و داغ، ممکن است روکش های کامپوزیت ونیر ترک بردارند و یا بشکنند.
 • در شرایطی که شما پس از انجام کامپوزیت ونیر، بهداشت دهان و دندان های خود را به خوبی رعایت نکنید و به طور مرتب از دهان شویه ها استفاده نکنید، ممکن است پس از مدتی به علت رشد باکتری ها در اطراف کاشت کامپوزیت ونیر عفونت ایجاد شود. این عفونت می تواند به دندان های سالم شما آسیب جدی وارد کرده و باعث صدمه دیدن آن ها شود.

طول عمر کامپوزیت ونیر چقدر است؟

بسته به مواد و آلیاژی که در ساخت روکش های کامپوزیت ونیر به کار رفته اند و میزان مراقبت شما از دندان های روکش شده و میزان رعایت مراقبت های توصیه شده، طول عمر این روکش ها متفاوت خواهد بود. به طور کلی طول عمر روکش های کامپوزیت ونیر حدود ده تا دوازده سال است. به طور کلی، طول عمر این روکش ها، از طول عمر روکش های استفاده شده در لمینیت کمتر است.