آیا شما به صورت جامع با دندانپزشکی آشنایی دارید؟ برای آشنایی بیشتر، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

دندانپزشکی

دندانپزشکان به افراد کمک می کنند تا از دندان های خود مراقبت کرده و سلامت دهان و دندان خود را حفظ کنند. بسیاری دندانپزشکی دارای تخصص های زیاد و با مسئولیت های کمی متفاوت از هم وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وظایف شغلی معمول دندانپزشکان ادامه مطلب را بخوانید.

وظایف معمول یک دندانپزشک

دندانپزشکی

دندانپزشکی

دندانپزشکان به بیماران خود کمک می کنند تا از سلامت دهان و دندان خود محافظت و بازیابی  کنند. آنها بیماری های مربوط به دهان و دندان را تشخیص و معالجه می کنند و از آسیب ها و ناهنجاری های دندان، بافت های دهان مراقبت می کنند. دندانپزشکان همچنین با توجه به ارتباط آنها با سلامت دهان، نواحی سر و گردن بیمار را بررسی می کنند.

وظایف شغلی شما به عنوان دندانپزشک شامل ترمیم و جایگزینی دندانهایی است که در اثر بیماری یا جراحت آسیب دیده اند و همچنین توصیه به بیماران در زمینه بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از مشکلات آینده است. این شامل آموزش دادن کشیدن نخ دندان، مسواک زدن و انتخاب رژیم مناسب برای بیماران است. استفاده از سیلانت به دندان، گرفتن قالب دندان، کشیدن دندان و انجام اقدامات زیبایی دندان برای بهبود ظاهر بیمار از دیگر وظایف دندانپزشکی است.

دندانپزشکی از روش ها و تجهیزات مختلفی برای پیشگیری و درمان مشکلات بهداشت دهان و دندان استفاده می کنند.آنها فناوری های پیشرفته برای بررسی دندان و دهان شما استفاده میکنند، از جمله اشعه ایکس و تصویربرداری تولید شده توسط رایانه. دندانپزشک ممکن است آنتی بیوتیک و سایر داروها را برای درد دندان یا پوسیدگی آن تجویز کند، جراحی های مربوط به دهان را انجام دهد و بی حس کننده ها را در صورت لزوم تجویز کند.

مناطق ویژه

دندانپزشکی

دندانپزشکی

در حالی که اکثر دندانپزشکانی که در مطب های دندانپزشکی هستند کار دندانپزشکی عمومی را انجام می دهند، برخی ترجیح می دهند برای کار در یکی از 9 تخصص تخصصی، آموزش اضافی را انجام دهند. از جمله

 • دندانپزشکان متخصص ارتودنتیست که از بریس و وسایل مرتبط دندانپزشکی برای جابجایی یا صاف کردن دندان استفاده می کنند.
 •  پریودنتیست ها، که مسائل دندانی مربوط به لثه و استخوان را درمان می کنند.
 • جراحان فک و صورت که دندان، لثه و فک را عمل می کنند.
 •  دندانپزشکان کودکان بر روی معالجه دندان کودکان و بیماران نیاز ویژه ای به تمرکز دارند.
 • دندانپزشکانی که برای کمک به بیمارانی که دندانهای خود را از دست داده اند با  پل ها، تاج ها و پروتزهای مصنوعی سعی در پر کردن دندانهای افتاده میکنند.
 • متخصصات کار عصب کشی دندان را انجام می دهند. سایر زمینه های تخصصی شامل آسیب شناسی دهان و فک و صورت، رادیولوژی دهان و فک و صورت و بهداشت عمومی دندان است.

سایر وظایف مشترک

علاوه بر مراقبت از بیمار، وظایف دندانپزشک ممکن است شامل کارهای اداری و شغلی محور مربوط به مالکیت یا اجرای یک عمل دندانپزشکی باشد. به عنوان مثال ، ممکن است با تأمین کنندگان و فروشندگان تعامل داشته باشید.. مدیریت پرسنل، از جمله استخدام، آموزش و نظارت بر بهداشت، متخصصان پذیرش و سایر کارکنان دندانپزشکی ، ممکن است بخشی از کار باشد.

شرایط تحصیل و مجوز

دندانپزشکی

دندانپزشکی

راه دندانپزشکی اغلب با گرفتن مدرک لیسانس آغاز می شود. رشته خاصی لازم نیست، اما شما باید دوره های پیش نیاز شیمی، زیست شناسی ، فیزیک و شیمی آلی را بگذرانید. پس از آن باید پنج سال دانشکده دندانپزشکی را بگذرانید. اگر می خواهید وارد یک تخصص شوید، باید یک تا دو سال آموزش بیشتری را طی کنید.

کلیه دندانپزشکان در ایالات متحده باید مجوز داشته باشند. پس از فارغ التحصیلی از دانشکده دندانپزشکی معتبر، باید در هر دو آزمون کتبی و عملی قبول شوید. اگر وارد یک رشته خاص دندانپزشکی شوید، بعضی از ایالت ها مجوز یا گواهینامه تخصصی را از شما میخواهند. این می تواند شامل قبولی در یک آزمون تخصصی باشد.

دندانپزشک

دندانپزشکان دندان ها و بافت دهان را معاینه می کنند. این متخصصان باید مدرک دکترا را به همراه مجوز دولتی دریافت کنند. دندانپزشکان نه تنها موارد بهداشتی را با دندان تشخیص و درمان می کنند، بلکه به آموزش بیماران در مورد بهداشت دهان و دندان از جمله رژیم، روش های تمیز کردن و موارد دیگر کمک می کنند.

 دندانپزشک با از بین بردن پوسیدگی، پر کردن حفره ها، ترمیم دندانهای شکسته یا حتی برداشتن دندانها، مشکلات دندان های بیمار را برطرف می کنند. برخی از دندانپزشکان ممکن است تمرکز خود را بر روی یک رشته یا منطقه خاص بگذارند و مانند یک دندانپزشک کودک یا یک متخصص ارتودنسی، نقشی خاص را بر عهده بگیرند.

مشخصات شغلی معمولی برای دندانپزشک چیست؟

دندانپزشکی

دندانپزشکی

به عنوان یک دندانپزشک  باید مشکلات بهداشت دهان و دندان را تشخیص، درمان و پیشگیری کنند. برخی از وظایف شغلیدندانپزشکی ممکن است شامل پر کردن حفره ها، انجام جراحی لثه، ترمیم و زیبایی دندان، کشیدن دندان، ساختن دندان مصنوعی، نوشتن نسخه و معاینه اشعه ایکس باشد. همچنین ممکن است دندانپزشکی در مورد روشهای بهداشت دهان و دندان و تغذیه مناسب به بیماران آموزش دهد.

نقش دندانپزشک

دندانپزشکی

دندانپزشکی

دندانپزشکان پزشکانی هستند که در زمینه بهداشت دهان و دندان تخصص دارند. مسئولیت های آنها عبارتند از:

 • تشخیص بیماری های دهان.
 • ارتقا سلامت دهان و دندان و پیشگیری از بیماری ها.
 • ایجاد برنامه های درمانی برای حفظ یا بازیابی سلامت دهان و دندان بیماران خود.
 • تفسیر اشعه ایکس و آزمایش های تشخیصی.
 • اطمینان از تجویز بی حس کننده مواد بیهوشی.
 • نظارت بر رشد و نمو دندان ها و فک ها.
 • انجام اقدامات جراحی بر روی دندان ها ، استخوان و بافت های نرم حفره دهان.

نظارت دندانپزشکان بر روی تیم بالینی برای اطمینان از مراقبت از دهان و دندان ایمن و حیاتی است.  حتی اقدامات ظاهراً معمول مانند کشیدن دندان، تهیه و قرار دادن مواد پر کننده یا تجویز مواد بیهوشی خطرات احتمالی عوارضی مانند عفونت، آسیب عصبی موقتی یا حتی دائمی، خونریزی طولانی مدت، هماتوم و درد را به همراه دارد.

مناطق مراقبت از دندانپزشکان نه تنها دندانها و لثه های بیماران آنها بلکه عضلات سر، گردن و فک، زبان، غدد بزاقی، سیستم عصبی سر و گردن و سایر نواحی را شامل می شود. در طی یک معاینه جامع، دندانپزشکان دندان ها و لثه ها را معاینه می کنند، اما همچنین به دنبال ایجاد توده، تورم، تغییر رنگ، زخم – هرگونه ناهنجاری هستند. در صورت لزوم، آنها روشهایی مانند بیوپسی، آزمایشهای تشخیصی بیماریهای مزمن یا عفونی، عملکرد غدد بزاقی و آزمایش غربالگری سرطان دهان را انجام می دهند.

علاوه بر این، دندانپزشکان می توانند علائم هشدار دهنده اولیه را در دهان تشخیص دهند که ممکن است بیماری را در سایر نقاط بدن نشان دهد. آموزش دندانپزشکان همچنین آنها را قادر می سازد موقعیتهایی را تشخیص دهند که مراجعه بیماران به مراقبت توسط متخصصان دندانپزشکی یا پزشکان را الزامی می کند.

مقالات مرتبط : لمینیت دندان پر شده