پیش از آن که بپردازیم به اینکه لمینت اقساطی چیست؟ باید ابتدا با لمینت آشنا شویم. روش درمانی زیبایی که افراد برای زیبا شدن دندان خود از آن بهره می‌گیرند. شاید چندین باری شنیده باشید که اطرافیان بگویند می‌خواهند برای زیبایی دندان خود از لمینت استفاده کنند. این امر با مشورت و راهنمایی پزشک متخصص انجام خواهد گرفت.

لمینت دندان اقساطی چیست؟

لمینت را باید پوسته نازکی دانست که به عنوان پوشش دندان برای زیبایی در رنگ مختلفی ارائه شده و نسبت به هر فرد طراحی خاصی دارد. برای لمینت باید به سراغ پزشکی متخصص رفته و راهنمایی کاملی دریافت کرد تا در صورت نیاز به انجام آن پرداخت. لمینت  دندان عیب های دندان را می پوشاند و به این ترتیب کمک شایانی به افزایش زیبایی افراد کرده و اعتماد به نفس آنان را ارتقا خواهد بخشید.

برخی از دندانپزشکان لمینت دندان اقساطی انجام می دهند تا بیماران راحت تر بتوانند از عهده هزینه های آن بربیایند.

در واقع این پوسته به منظور تغییر رنگ، اندازه، طول، شکل و بهبود ظاهری دندان به سطح جلویی دندان ها اتصال پیدا خواهد کرد. البته نباید انتظار دوام فوق العاده داشت، زیرا لمینت عمدتا ظریف بوده و باید در نگهداری آن مراقبت کاملی داشت. زیرا سهل انگاری موجب خواهد شد تا شکسته شده یا از ببین برود.

بنابراین باید سعی کنید آن را به خوبی نگهداری کنید. لمینت‎ها عمدتا از جنس سرامیک یا پرسلن هستند. برخی از آنها ممکن است دوام بالایی نشان ندهند ولی برخی دیگر نیز پردوام باشند.

لمینت دندان اقساطی

لمینت را می‌توان پوشش زیبایی دندان‌هایی دانست که ظاهر جالبی نداشته و نیاز به بازسازی ظاهری دارند. همانطور که گفته شد، یک لمینت در جنس مختلفی به تولید رسیده و یکسان نیست. همچنین فرم و طراحی هر لمینت نیز برای افراد مختلف، متفاوت است.

چه تفاوتی بین لمینت دندان و کامپوزیت وجود دارد؟

  • دوام لمینت بیشتر از کامپوزیت است.
  • در کامپوزیت دندان پزشک هیچ قالب گیری نداشته و روی دندان فرم دهی انجام می‌گیرد. اما در لمینت باید قالب گیری صورت گیرد.
  • کامپوزیت نسبت به لمینت رنگ پذیری بیشتر و بهتری دارد.
  • در بحث قیمت، لمینت دندان قیمت بالاتری نسبت به کامپوزیت دارد.
  • لمینت نسبت به کامپوزیت زیبایی بیشتری دارد.
  • درخشانی لمینت نسبت به کامپوزیت بیشتر است.
  • دوام و عمر لمینت بیشتر از کامپوزیت است.

 

عمر لمینت دندان چقدر است؟

باید بدانید که لمینت همانند کامپوزیت طول عمر بالایی نداشته و بسته به عوامل مختلفی، یک لمینت عمر پیدا می‌کند. اما همانند هر زیبایی دهان و دندان، باید بهداشت به خوبی صورت بگیرد تا مشکلی پیش نیاید.

بنابراین نمی‌توان تعیین کرد عمر لمینت چقدر است. البته اگر فرد بهداشت را رعایت کند و بتواند طبق دستورالعمل عمل نماید، طول عمر لمینت به 15 تا 20 سال خواهد رسید. کامپوزیت دندان نیز عمری 7 تا 10 سال خواهد داشت.

خوشبختانه لمینت دندان، عوارض خاصی به همراه ندارد و افراد می توانند بلافاصله پس از انجام آن که اثر داروی بیهوشی از بین رفت، غذا بخورند. البته باید مراقب باشید که قبل از اینکه اثر دارو از بین نرفته چیزی نخورید، چون در اینصورت ممکن است لب و گونه هایتان را با دندانتان ببرید.

امروزه لمینت دندان به یکی از عمل های زیبایی محبوب تبدیل شده است و رفته رفته به تعداد کسانی که از این روش زیبایی استفاده می کنند افزوده می شود. افراد می توانند رنگ لمینت را به سلیقه خود انتخاب کنند و بدیهی است که هر چه رنگ این لمینت نزدیک به دندان باشد، واقعی تر به نظر می آید.

 

برای افزایش عمر لمینت چه کاری باید انجام داد؟

بدیهی است که مراقبت از دندان ها، کمک زیادی به طول عمر لمینت خواهد کرد و می تواند از خطرات احتمالی بعدی آن در آینده پیشگیری نماید. بدین ترتیب می تواند سبب صرفه جویی در کاهش هزینه های دندان نیز گردد.

یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش طول عمر لمینت، رعایت بهداشت دهان و دندان است. بهتر است در صرف غذا از مصرف غذاهای سفت جلوگیری شود. این امر موجب می‌شود تا لمینت شکسته شده و آسیب جدی بیند. همچنین عدم مصرف دخانیات نیز در آسیب رسیدن و تغییر رنگ لمینت نقش موثری دارد.

سعی کنید نوشیدنی‌های رنگی چون نوشابه، قهوه، چای و برخی دیگر مصرف نکنید زیرا باعث تغییر رنگ روی لمینت شما خواهد شد. برای بررسی لمینت و نگهداری بهتر اگر شش ماه یک بار آن را چک کنید و به پزشک متخصص خود مراجعه داشته باشید، این امر در افزایش طول عمر نقش بسزایی خواهد داشت.

از دیگر روش های خوب و آسان برای افزایش طول عمر لمینت، مسواک زدم مرتب و به طرز درست است.

 

لمینت دندان اقساطی

 

نباید دندان قروچه یا برخی عادات ناشایست داشته باشید. زیرا این امر موجب خواهد شد تا لمینت تغییر رنگ داده و عمر کمتری داشته باشد. همچنین این عادات بر طول عمر یک لمینت تاثیر منفی خواهد گذاشت.

هزینه لمینت دندان چقدر است؟

همچون عمر یک لمینت، قیمت آن نیز به موارد مختلفی بستگی دارد. عواملی که روی قیمت بستگی دارد باید به تعداد دندان، منطقه شهری، تعرفه دندانپزشکی، نوع موادی که استفاده می‌شود و برخی دیگر اشاره کرد.

شایان ذکر است برخی پزشکان به صورت اقساطی هزینه لمینت را حساب می کنند. بنابراین بسته به هر پزشک متخصص، باید ماهانه مبلغ مشخصی پرداخت کرد و پیش پرداخت معینی هم داشت. به طور کلی هزینه لمینت به مواردی که گفته شده بستگی دارد و باید طبق مواردی که بیان شد، از لمینت مراقبت کاملی به عمل آورد.

گذشته از آن، لمینت اگرچه به عنوان یک روش زیبایی دندان استفاده می شود، مزایای بسیاری هم دارد. همانطور که گفته شد، لمینت موجب زیبایی بیشتر، دوام بالا و عمر طولانی‌تر دندان خواهد شد. اما اگر به مواردی که گفته شد، توجه نگردد قطعا لمینت چندان نمی‌تواند برای شما جالب باشد.

برخی از مراکز دندانپزشکی برای رفاه حال بیماران که بتوانند از عهده هزینه درمان بربیایند لمینت دندان اقساطی برای آنان انجام می دهند. این روش مزایای زیادی را هم برای بیمار و هم برای دندانپزشک خواهد داشت. برای بیمار پرداخت به صورت اقساطی قطعا بهتر از پرداخت یکجا خواهد بود.

ممکن است برخی از بیماران کارمند باشند و ماهانه حقوق بگیرند که در این صورت برای برخی از آنان پرداخت هزینه به صورت یکجا میسر نخواهد بود.