درمان ارتودنسی میتواند زیبایی لبخند شما را دوچندان کند. بنابراین اغلب کسانی که اقدام به درمان میکنند میخواهند تنها طرح لبخند زیبا و درخشان داشته باشند. اما ارتودنسی علاوه بر مسائل زیبایی شناختی، فواید و مزایای دیگری نیز دارد. ما با کمک این درمان، میتوانیم مشکلات ساختاری دهان و دندان را برطرف کنیم. علاوه بر این دو فایده اصلی، یکی از مهمترین مزایای ارتودنسی صرفه جویی در هزینه هایی است که ممکن است در آینده برای دندان شما پیش بیاید. در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه ارتودنسی میتواند در پول و هزینه شما صرفه جویی کند.

پوسیدگی دندان ها

بهترین راه برای پیشگیری از مشکلات دندانپزشکی مانند پوسیدگی دندان، بهداشت مناسب دندان است. اما داشتن دندان های کج بدان معنا است که بعضی از قسمت های دهان و دندان به سختی قابل دستیابی هستند و به طور مداوم نمیتوان آن ها را تمیز نگه داشت. در واقع کج بودن دندان ها باعث میشود نتوان مسواک را به تمام دندان ها اعمال کرد و نخ دندان کشیدن بسیار سخت میشود. در چنین مواقعی حتی شخص ممکن است از مسواک زدن خسته شود و دیگر تمایلی به بهداشت دهان و دندان نداشته باشد.

اگر چنین شود، دندان به مرور زمان با پلاک و فعالیت باکتری ها پوسیده شده و دچار سوراخ و حفره میشود. خوشبختانه ارتودنسی میتواند دندان ها را صاف کند و مانع از پوسیدگی و ایجاد حفره دندان شود. اگر دندان های کج خود را ارتودنسی کنید، دیگر نیازی به صرف هزینه های هنگفت برای درمان پوسیدگی دندان و مسائل ناشی از آن نخواهید بود.

مزایای ارتودنسی: درمان عدم هماهنگی دندان ها و فکین

هنگامی که دندانهای بالا و پایین نتوانند به درستی روی هم قرار بگییرند و ناهماهنگ باشند، حین جویدن غذا به هم سابیده میشوند و دچار فرسایش میشوند. مشکلاتی مثل اندربایت و دیپ بایت و … میتوانند روند سایش دندان های آسیاب را مخصوصا بیشتر کنند. زیرا این دندان ها تحت فشار زیادی هستند. علاوه بر این، مال اکلوژن های مختلف میتوانند موجب دندان قروچه شوند که روند فرسایش مینای دندان را به شدت افزایش میدهد.

اما با درمان مال اکلوژن ها به کمک ارتودنسی، میتوان کاری کرد که نیازی به تجربه عوارض ناخوشایند و هزینه های سرسام آور بعدی نداشته باشیم.

مزایای ارتودنسی: پیشگیری از بیماری لثه

به همان اندازه که بهداشت دندان خوب می تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند، می تواند در پیشگیری از بیماری لثه نیز نقش داشته باشد. بیماری لثه که ناشی از تشکیل پلاک دندان و تکثیر باکتری ها است، میتواند باعث ایجاد آبسه دندانی و عفونت لثه شود که در نهایت منجر به لق شدن و مردن دندان ها میشود.

به طور مشابه، صاف بودن دندان ها (یا صاف کردن آن ها با کمک ارتودنسی) میتواند به ارتقای بهداشت دهان و دندان کمک کند. این موضوع میتواند مسواک زدن را راحت تر کند و در نتیجه اثری از تشکیل پلاک و تارتار نخواهد بود. و درنهایت هیچ بیماری لثه نیز شکل نخواهد گرفت، نیازی ندارید برای درمان آن هزینه کنید و درد هم نخواهید کشید.

مزایای ارتودنسی دندان: جلوگیری از لق شدن و از دست دادن دندان

پوسیدگی، فرسودگی دندان و بیماری لثه همگی می تواند منجر به لق شدن دندان و سرانجام از بین رفتن آن شود. مرگ دندان میتواند هزینه هایی برای شما در بر داشته باشد. برای مثال عصب کشی و یا درمان ریشه، کشیدن دندان و جایگزین کردن آن همگی هزینه های بسیار زیادی میتواند روی دستان کسی که دندانش از دست میرود بگذارد. اگر دندانی کشیده شود و جایگزین مناسبی مثل ایمپلنت دندان برای آن پیدا نشود، در نهایت هزینه ها چندین برابر خواهد شد. زیرا هزینه ایمپلنت دندان بالا است. سایر روش های جایگزین دندان که آن ها هم هزینه بر هستند عبارتند از:

  • بریج دندانی
  • پروتز دندان

چنانچه با کمک ارتودنسی کاری کنیم به حفظ بهداشت دهان و دندان و پایداری دندان کمک شود دیگر نیازی به صرف این همه هزینه نیست.

بهبود تنفس (از مهمترین مزایای ارتودنسی برای برخی از کودکان)

یکی از مهمترین کارهایی که ارتودنسی میتواند برای افراد مخصوصا ( ارتودنسی کودکان) انجام دهد، بهبود تنفس است. برخی از افراد بنا به دلایلی عادت دارند به جای بینی از دهان نفس بکشند که این وضعیت میتواند منجر به بروز مشکلاتی شود. اگر مشکل پیش آمده ناشی از اختلالات ساختاری فک ها، کام و یا دندان ها باشد متخصصان ارتودنسی به راحتی میتوانند در برطرف شدن مشکلات به شما کمک کنند.

تنفس دهانی میتواند باعث بروز عوارضی مثل وقفه در خواب، خشکی دهان، بد بو شدن شود. علاوه بر این، تنفس دهانی میتواند در نحوه رشد فک و سایر استخوان های صورت تاثیر منفی بگذارد. با تشخیص اولیه و به هنگام و همچنین درمان تنفس دهانی، علل و یا عوارض ناشی از آن میتوان در هزینه های احتمالی آینده صرفه جویی کرد و مانع از بروز مشکلات اساسی و بزرگتر شد.