اینویزیلاین ها و ریتینر ها (نگهدارنده های ارتودنسی) هر دو دستگاه های ارتودنسی هستند که در جهت صاف شدن دندان ها مورد استفاده قرار میگیرند. با وجود اینکه شکل ظاهری مشابهی با هم دارند اما کاربردشان متفاوت است. اگر شما هم تا کنون فکر میکردید این دو دستگاه یکی هستند حتما پیشنهاد میکنیم که این مقاله  را بخوانید. ما در این مقاله به بررسی تفاوت ریتینر و اینویزیلاین ها میپردازیم.

اینویزیلاین چیست؟

اینوزیلاین یا (Invisalign) از جدیدترین دستگاه های ارتودنسی دندان هستند که به جهت صاف و یکدست شدن دندان های کج و سایر مشکلات جزئی تا متوسط دندان ها مورد استفاده قرار میگیرند. این دستگاه ها به پلاک ارتودنسی شفاف نیز شهرت دارند که به جاجایی و صاف شدن تدریجی دندان ها کمک زیادی میکنند. به این دستگاه های اصطلاحا  الاینر یا تراز کننده (aligners) نیز میگویند. هرجا نام الاینر شنیدید بدانید منظور چیزی مشابه با اینویزیلاین ها است. موضوع اصلی این مقاله نیر هرچند بررسی تفاوت ریتینر و اینوزیلاین ها است اما تاکید ما بیشتر بر روی اینویزیلاین است.

نحوه استفاده از اینوزیلاین ها

علاوه بر الاینر، به این دستگاه ها، ارتودنسی متحرک نیز گفته میشود یا به عبارت درست تر، اینویزیلاین ها در دسته ارتودنسی متحرک قرار دارند. حتی به خاطر شفاف بودنشان  اغلب به آن ارتودنسی نامرئی نیز میگویند. اینویزیلاین ها را باید روزانه حداقل 22 ساعت استفاده کرد. برای هر شخصی تعداد زیادی اینویزیلاین (مثلا 15 عدد) ساخته میشود که هر اینویزیلاین باید بعد از دو هفته استفاده تعویض شود. و یکی دگیر استفاده  کرد تا دندان ها کم کم صاف شوند. برای بررسی پیشرفت و صحت عملکرد این دستگاه ها شما باید هر 4 تا 6 هفته به متخصص ارتودنسی خودتان مراجعه کنید. (تعداد مراجعه به مطب متخصص ارتودنسی یک تفاوت ریتینر با اینوزیلاین است.)

مزایای اینویزیلاین ها

فواید زیادی برای این سیستم وجود دارد اما به نظر میرسد 4 مزیت زیر باعث  شده  که خیلی ها رو به استفاده از این سیستم ارتودنسی بیاوررند:

 • نامرئی یا شفاف هستند و به سختی توسط دیگران قابل شناسایی یا تشخیصند.
 • قابل جابجایی هستند یعنی هنگام خوردن مواد غذایی میتوانید آن ها را بردارید
 • نیاز به مراقبت و نگهداری کمتری دارند (در مقایسه با ارتودنسی ثابت)
 • درد و ناراحتی کمتری دارند

معایب اینویزیلاین ها

3 مورد از قابل توجه ترین معایب این سیستم در مقایسه با ارتودنسی نامرئی عبارت است از:

 1. به تاخیر افتادن صاف شدن دندان ها یا طولانی تر شدن دوره درمان (اگر شخص فراموش کند روزانه 22 ساعت از این دستگاه ها استفاده کند دوره درمان زیاد میشود. بیم این میرود که برخی از استفاده کننده ها نتوانند مطابق دستورالعمل ها از این دستگاه ها استفاده کنند و طول درمانشان زیاد شود)
 2. اگر بعد از خوردن نوشیدنی های گازدار و رنگ دهنده تمیز نشوند رنگ میگیرند.
 3. هر روز باید حداقل 22 ساعت استفاده شوند

ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی چیست؟

مهمترین تفاوت ریتینر(Orthodontic retainer) و اینوزیلاین ها در نوع کاربرد آن ها است. همانطور که گفته شد اینویزیلاین ها را برای صاف کردن دندان ها استفاده میکنند اما برعکس آن ها، ما از ریتینر ها درست بعد از اتمام ارتودنسی دندان و صاف شدن آن ها استفاده میکنیم. از آنجا که بعد از ارتودنسی این امکان وجود دارد که دندان ها دوباره کج شوند باید از ریتینر ها برای ثابت شدن و ممانعت از حرکت آن ها استفاده شود. بنابراین ما از این دستگاه ها برای صاف ماندن دندان ها تا مدتی بعد از ارتودنسی استفاده میکنیم.

با وجود تفاوت ریتینر و اینویزیلاین ها، آن ها شباهت ظاهری زیادی دارند و هر دو شفاف، از جنس پلاستیک و پلاک ارتودنسی هستند.

نحوه استفاده از ریتینر ارتودنسی

مدت زمان استفاده و یا نحوه استفاده از نگهدارنده ها نیز یک تفاوت ریتینر با اینویزیلاین ها است. اگر خاطرتان باشد ما گفتیم که اینویزیلاین ها را باید حداقل 22 ساعت در طول شبانه روز استفاده کرد اما ما نگهدارنده ها را معمولا در طول شب استفاده میکنیم. یعنی لزومی به استفاده  طولانی مدت ندارد . تنها به جهت حفظ صاف بودن دندان ها در شب ها بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

مهمترین نکته در خصوص نگهدارنده ها نحوه مراقبت و نگهداری از آن ها است. بیشتر نگهدارنده ها نیاز به تمیز کردن و مسواک زدن دارند. برای تمیز نگه داشتن نگهدارنده خود یکبار در روز از یک مسواک نرم، یک مقدار کم خمیر دندان و آب گرم استفاده کنید.

دو تفاوت ریتینر و اینویزیلاین ها (تفاوت های اصلی دیگر)

اینویزیلاین ها برای اینکه بتوانند دندان های شما را صاف کنند باید هر دو هفته یکبار تعویض شوند و از یک اینویزیلاین جدید استفاده کنید. یعنی شما بیش از چند اینویزیلاین دارید. اما دقت کنید که ریتینر فقط یکی است که قالب دندان های صاف شده شما است.

هزینه این دو دستگاه نیز با هم بسیار متفاوت است. درحالی که اینویزیلاین ها جزء ارتودنسی های گرانقیمت هستند، ریتینرها جزء دستگاه های ارتودنسی ارزان به شما میروند. بنابراین تفاوت در هزینه ها را نیز به لیست تفاوت ریتینر و اینویزیلاین ها اضافه کنید.

مزایای ریتینر ارتودنسی دندان

 • نگهدارنده ها روشی نسبتاً ساده برای حفظ دندانهای تازه صاف شده شما هستند.
 • آنها متناسب با دندان ها شما قالبگیری و ساخته شده اند که موجبات ناراحتی شما را فراهم نمیکنند.
 • استفاده از آن ها بسیار آسان است و نیاز کمی به مراقبت و نگهداری دارند.

معایب نگهدارنده ارتودنسی

 • مشابه پلاک ارتودنسی نامرئی یعنی اینویزیلاین ها، ریتینر یا نگهدارنده ها نیز متحرک هستند و جزء دستگاه های ارتودنسی متحرک به شمار میروند. یعنی شما میتوانید هر وقت که خواستید آن ها را بردارید و دوباره سر جایشان بگذارید.
 • اگر فراموش کنید که به طور مرتب از آن ها استفاده کنید ممکن است نتیجه درمان ارتودنسی شما با شکست مواجه شده و دوباره دندان هایتان کج شود.