در مواردی که دندان بر اثر ایجاد مشکل پوسیدگی و کرم خوردگی ترمیم می شود. باید از تاج دندان در هنگام ترمیم آن استفاده کرد. در مواقع دیگر می توان از روش ترمیم دندان بدون تاج استفاده کرد.

ترمیم دندان چیست؟

ترمیم دندان یک رویه تخصصی دندانپزشکی است که به احیای عملکرد، انسجام ظاهر و ساختار دندان های صدمه دیده می پردازد.

به کمک رویه درمان ترمیم دندان، بسیاری از مشکلاتی که روی دندان به وجود آمده رفع می شود. ترمیم دندان، انواع مختلفی دارد و هدف از ترمیم کردن دندان، حفظ دندان های طبیعی است.

ترمیم دندان بدون تاج

به این صورت که وقتی دندان پوسیده می شود و رنگ آن تغییر می کند، ابتدا دندانپزشک به وسیله ابزار دندانپزشکی مخصوصش دندان ها را تراش می دهد و درون آن را خالی می کند. این کار را تا جایی انجام می دهد که قسمت آسیب دیدگی و پوسیده دندان از بین برود و پس از آن با مواد مخصوص، دندان را پر می کند.

اما برخی از پوسیدگی های دندان به قدری زیاد هستند که متخصص ارتودنسی مجبور است تقریباً کل دندان را خالی کند که در این صورت باید در حین انجام عمل ترمیم دندان، تاج دندان را هم درون دندان بگذارد.

تاج دندان چیست؟

تاج دندان در واقع یک کلاهک است که روی دندان قرار می گیرد. هم می تواند کل دندان را بپوشاند و هم می تواند فقط قسمتی از دندان را که پر شده بپوشاند و برای بازگرداندن شکل و اندازه دندان ها به حالت اولشان به کار می رود. همچنین ظاهرا آن را هم بهبود می بخشد

ترمیم دندان بدون تاج

یکی از سوالاتی که ممکن است برای افراد در حین ترمیم دندان به وجود بیاید این است که آیا می شود دندانی را بدون اینکه از تاج دندان استفاده کرد کار ترمیم آن را انجام داد؟

همانطور که گفتیم، ترمیم‌دندان به روش های مختلفی انجام می شود و بسته به شدت پوسیدگی دندان ها و مقدار تراش دادن داخل آن ها، با یکدیگر تفاوت دارد.

اگر دندان به حدی تراشیده نشود که فقط لبه های آن باقی بماند، می توان از روش ترمیم دندان بدون تاج استفاده کرد؛ ولی گاهی اوقات ممکن است پوسیدگی دندان شدتش به حدی بالا باشد که نیاز باشد تمام سطح داخلی دندان تراشیده شود و فقط دیواره ی نازکی از آن باقی بماند.

در این حالت برای این که دندان پس از مدتی دچار مشکل نشود و مقاومت خود را حفظ کند، از تاج دندان استفاده می شود. بنابراین می‌توان گفت که ترمیم دندان بدون تاج یک روش به صورت دلخواه نیست و بسته به پوسیدگی و شدت آسیب دیدگی دندان، توسط پزشک متخصص تصمیم گرفته می شود که آیا ترمیم را بدون تاج دندان انجام دهد و یا با تاج دندان.

شرایط استفاده از تاج دندان

تاج دندان در حین ترمیم دندان ها ممکن است در شرایط مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد که عبارت اند از:

 1. محافظت کردن از دندان های ضعیف. به عنوان مثال در برابر پوسیدگی، شکستن یا نگه داشتن قسمت هایی از دندان های ترک خورده
 2. برای ترمیم کردن دندان شکسته
 3. ترمیم دندان کاملاً فرسوده
 4. برای پر کردن دندانی که نسبتا بزرگ است و در اثر تراشیدن مقدار زیادی از آن باقی نمانده است
 5. برای نگه داشتن یک پل دندانی در جای خود
 6. برای پوشاندن دندان های از دست رفته یا تغییر رنگ شدید دیده
 7. برای پوشاندن ایمپلنت‌های دندانی
 8. برای اصلاحات آرایشی
 9. برای کودکان، که در این این مورد از تاج دندان های شیری می توان استفاده کرد

ویژگی های ترمیم با تاج دندان

شما می توانید دندانی را که بر اثر پوسیدگی آسیب دیده و نمی تواند فقط با پر کردن به حالت اولش باز گردد، توسط تاج دندان نگه دارید و همچنین از دندان های کودک خودتان در برابر پوسیدگی دندان محافظت کنید. به خصوص هنگامی که کودک در حفظ بهداشت روزانه دهان و دندان مشکل دارد.

همچنین در کودکانی که به دلیل سن، رفتار و یا سابقه پزشکی قادر به همکاری کامل با نیازهای مراقبت از دندان نیستند، با استفاده از تاج دندان می توانید تعداد دفعات مراجعه به پزشک برای پرکردن و ترمیم کردن دندان را کم کنید. در چنین مواردی دندانپزشکان ممکن است یک تاج از جنس استیل را برای کودکان شما توصیه کند.

 انواع مختلف تاج دندان

تاج دندان دارای دو نوع می باشد :

 1. تاج دائمی
 2. تاج موقت

تاج های دائمی

تاج دائمی از جنس فولاد ضد زنگ، فلزاتی مانند طلا یا آلیاژ های دیگر،چینی، تمام رزین یا سرامیک ساخته می شوند.

ترمیم دندان بدون تاج

تاج دندان همانطور که گفته شد از دندان پر شده محافظت می کند. معمولاً برای کودکان از تاج استیل ضد زنگ استفاده می کنند، این تاج، کل دندان را می پوشاند و از پوست پوسیدگی آن محافظت می کند. همانطور که گفته شد تاج استیل برای کودکان و برای دندان شیری شان استفاده می شود. بنابراین وقتی دندان شیری افتاد و دندان اصلی بیرون آند، تاج هم با آن بیرون می آید و نیازی به مراجعه دائم به دندانپزشکی ندارد و همچنین مقرون به صرفه تر از مدل های دیگر می باشد.

 • تاج های فلزی

تاج هایی که از فلزات و آلیاژهایی مانند طلا برای ساختن شان استفاده می شوند به خوبی در برابر گاز گرفتن و جویدن مقاوم هستند و از نظر سایش، دوام بالاتری دارند. همچنین تاج های فلزی به ندرت تراشیده می شوند، ترک می خورند و می شکنند و رنگ های مختلفی دارند.

 • تاج های سرامیکی

تاج های سرامیکی خیلی بیشتر از تاج های دیگر، شبیه دندان های معمولی هستند. با این حال، گاهی اوقات فلز زیر تاج می تواند دیده شود. این تاج می تواند انتخاب خوبی برای دندان های جلویی و عقبی و همچنین پل های بلند باشند که برای استحکام به فلز نیاز دارند.

تاج دندان تمام رزین، نسبت به انواع دیگر تاج ها از قیمت کمتری برخوردار هستند با این حال آنها به مرور فرسوده می‌شوند و مقاومت خود را از دست می دهند و در مقایسه با تاج های فلزی بیشتر مستعد شکستن هستند.

تاج های دندانی تمام سرامیکی و تمام چینی از نظر رنگ طبیعی تر از هر نوع تاج دیگری هستند و با دندان‌هایتان مطابقت دارند.

 • تاج های موقتی

تاج موقت را می‌توان در مطب دندانپزشکی تهیه کرد. در حالی که اکثر تاج های دائمی معمولاً در آزمایشگاه ساخته می‌شوند.

به‌طور معمول، تاج موقت از مواد پایه اکریلیک یا فولاد ضد زنگ ساخته می‌شود و می‌تواند تا زمانی که تاج دائمی توسط آزمایشگاه ساخته شود، به عنوان یک تاج موقتی روی دندان قرار رگیرد و از دندان محافظت کند.