دندانپزشکی کودکان به طور ویژه آموزش دیده تا از سلامت دندان کودکان مراقبت کند. او نظارت کامل بر رشد و سلامتی دندان‌ها دارد. او در هر معاینه دندان های که مشکل دارند را شناسایی و از خرابی جلو گیری می‌کند. همچنین به درمان پوسیدگی، مال اکلوژن و ضربه های وارده به دندان می‌پردازد.

اگر کودک شما از دندان پزشک می‌ترسد. اگر خود شما از دندان پزشک می‌ترسید، به دلیل تجربه بدی است که در گذشته داشته اید. برای انجام یک درمان با کیفیت وجود اعتماد بین کودک و دندانپزشک ضروری است. دندانپزشکی کودکان علاوه بر آموزش دندانپزشکی، روانشناسی دوران کودکی را نیز مطالعه می‌کند. او قادر است با مهارت و به روشی کارآمد و اطمینان بخش با کودکان ارتباط برقرار کند. کودکان خردسال با دندانپزشکان کودک احساس امنیت می‌کنند.

چه زمانی باید به متخصص دندانپزشکی کودکان مراجعه کنیم؟

شما باید کودک خود را از شش ماهگی که اولین دندان های خود را در می‌آورد تحت نظارت دندان پزشک قرار دهید. دندان های نوزاد اصلا شبیه دندان های یک کودک 2 ساله نیست. دندان های یک کودک 2 ساله هم اصلا شبیه یک کودک 10 ساله نیست. متخصص دندان پزشکی با نظارتی که انجام می‌دهد لبخند زیبا را به کودک شما هدیه می‌دهد. شما باید هر شش ماه به متخصص مراجعه کنید. اینگونه از مشکلات جدی پیشگیری می‌کنید.

دندان های نوزادان و کودکان بسیار سریع پوسیده می‌شود. دندانپزشک متخصص کودکان بر روی آموزش، تشویق و تشخیص به موقع تمرکز دارد. با مراقبت دندان‌ها در کودکی در بزرگسالی دیگر درد دندان را کمتر تجربه می‌کنید. همچنین لبخند زیبایی هم خواهیدداشت.

وظایف متخصص دندانپزشکی کودکان:

 • غربالگری پوسیدگی دندان.
 • آموزش روش مسواک زدن متناسب با سن کودک.
 • تشویق به ایجاد عادت های خوب برای جلوگیری از پوسیدگی دندان.
 • آموزش نکات پیشگیری از پوسیدگی.
 • تمیز کردن.
 • استفاده از مهر و موم در شیارهای دندان ها.
 • فلوراسیون.
 • پرداخت.
 • محافظ دهان.
 • تنظیم و هدایت دقیق جایگاه دندان های دائمی برای لبخند زیبا و دندان سالم داشتن.

رابطه بین دندانپزشکی کودکان و ارتودنسی

متخصص کودکان اولین، متخصصی است که با دندان کودکان ارتباط دارد. بنابراین نقش آن‌ها برای دندان های سالم و زیبا بسیار زیاد است. دندانپزشکی کودکان دانش لازم را برای آموزش خانواده و همچنین کودک در مورد چگونگی جلوگیری از مشکلات احتمالی در آینده را دارند.

متخصص کودکان می‌تواند از روزهای اول متوجه انحراف و  بی نظمی های دندان و فک بشود. تشخیص سریع در ارتودنسی به این جهت ضروری است که درمان در این سن سریع تر خواد بود. در این سن استخوان و دندان‌ها هنوز شکل نگرفته اند. بنابراین می‌توان با درمان ساده تر و راحت تر به دندان‌ها شکل داد.

متخصص دندانپزشکی کودکان با تشخیص سریع می‌تواند دندان های زیبا و سالم را به کودکان در بزرگسالی هدیه می‌دهند. همان طور که مشخص است. نحوه مراقبت از دندان های بزرگسالان با کودکان کاملا متفاوت است.

دندانپزشکی کودکان-2

بهترین سن

برای انحراف دندان در کودکان و ارجاع به متخصص ارتودنسی 2 تا 5 سال است. ارتودنسی پیشگیرانه به کودکان کمک می‌کند که درد کمتری را تحمل کنند. تصمیم نادرست در مرحله تشخیصی می‌تواند درمان را بی دلیل پیچیده و هزینه درمان اصلاحی را در دوران کودکی یا بعد از آن در نوجوانی افزایش دهد.

درمان ارتودنسی در کودکان خردسال به عنوان ارتودنسی پیشگیری شناخته می‌شود. این درمان می‌تواند در کودکان 2 تا 7 سال شروع شود. در این سن، دندان‌ها و استخوان فک هنوز در حال رشد است. بنابراین ممکن است درمان برخی از مشکلات در کودکی آسان تر است.

کراس بایت و اوربایت

همه مشکلاتی که توسط دندانپزشک کودکان مشاهده و تشخیص داده می‌شود نیازی به درمان با ارتودنسی پیشگیری نیست. دو مشکلی که به مداخله زودهنگام متخصص ارتودنسی نیاز دارند. کراس بایت و اوربایت هستند. کراس بایت می‌تواند منجر به رشد نامنظم استخوان فک شود. “دندان های بیرون زده” هنگام گاز گرفتن غذا ممکن است شکسته شود. تیم پزشکی می‌تواند مشکلات را ارزیابی کند. اینگونه از شدت واقعی مشکلات و چگونگی مشکلات در طولانی مدت مطلع می‌شوید.

علاوه بر ارتودنسی پیشگیری، ارتودنسی رهگیری نیز در دندانپزشکی کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد.ارتودنسی رهگیری به منظور جلوگیری از رشد نادرست جمجمه و صورت در بزرگسالان است.

ارتودنسی رهگیری

اغلب می‌تواند از درمان های پیچیده در سال های بعد جلوگیری کند. همچنین ارتودنسی رهگیری می‌تواند پیچیدگی مشکلات مرحله دوم را کاهش دهد. مرحله دوم، مرحله ای است که تمامی دندان های دائمی شده اند. معمولا بین سنین 12 تا 14 سال تمامی دندان های دائمی بیرون خواهند آمد. دلیل کاهش پیچیدگی این است که با این روش، رشد اسکلتی اصلاح شده است.

ارتودنسی کودکان

ارتودنسی کودکان بر مشکلات دهان (فک و دهان) کودک را به طور کلی و به محض تشخیص مشکل درمان می‌کند. ارتودنسی کودک از پتانسیل رشد استخوان های صورت استفاده می‌کند و منتظر نمی ماند دندان های دائمی رشد کند.

زمینه عملکرد دندانپزشک فقط بر روی دندان‌ها نیست. بلکه بر استخوان های فک قرار دارند و عملکرد جویدن، تنفس و بلع را بررسی و درمان می‌کند. موقعیت دندان‌ها عمدتاً با رشد فک تعیین می‌شود، بخشی از موقعیت دندان توسط زمینه ژنتیکی تعیین می‌شود. اما مهمتر از همه توسط تأثیرات عملکردی خارجی است که فضای موجود را تعدیل می‌کند. کودک ارزشمندترین دارایی، یعنی پتانسیل رشد را دارد. این پتانسیل اجازه درمان بهتر را می‌دهد.

بیشتر براکت های ارتودنسی برای درمان کودکان مناسب است. کودکان به خاطر این که جلب توجه براکت برای آن‌ها مهم نیست. راحت تر می‌توانند  از براکت فلزی استفاده کنند. براکت های فلزی درمان اثر بخش تری دارند. همچنین هزینه پایینی برای والدین به همراه دارد. امروز با پیشرفت فناوری، ارتودنسی های متحرک در دسترس هستند.

شما می‌توانید از ارتودنسی متحرک برای کودک خود استفاده کنید. اما شما باید مطابق با تشخیص پزشک اقدام کنید. وسایلی که برای درمان کودکان استفاده می‌شود.

 • بندها (Bands)
 • براکت‌ها (Brackets)
 • سیم‌ها (Wires)
 • هدگیر (Headgear)
 • رابر باند (Rubber bands)
 • رتینر‌ها یا نگهدارنده‌ها (Retainers)
 • تراز کننده‌ها و الاینر های شفاف (Clear aligners)

هزینه ارتودنسی کودکان

قیمت و هزینه های ارتودنسی کودکان بسته به روش درمانی انجام شده متفاوت است. شدت و پیچیدگی هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است. این تفاوت هم در مدت طول درمان نیز وجود دارد. هزینه ارتودنسی نسبتا بالا است. شما باید مطمئن شوید که بیمه شما هزینه ارتودنسی را پرداخت می کند. سپس اقدام به درمان ارتودنسی کنید.

بیشتر خوانید:

لمینت دندان خرگوشی