امروزه بسیاری از بزرگسالان از معالجه ارتودنسی دندان استقبال می کنند. خوشبختانه این روزها گزینه های درمانی بیشتری نسبت به گذشته وجود دارد. یکیی از بهترین روش های ارتودنسی برای بزرگسالان دستگاه های ارتودنسی نامرئی هستند. ارتودنسی نامرئی میتواند پاسخگوی نیازهای ارتودنسی مراجعان باشد و دلایل زیادی وجود دارد که چرا این سیستم ها بهترین گزینه برای بزرگسالان هستند. این مقاله را بخوانید تا با تمام گزینه های ارتودنسی نامرئی برای بزرگسالان آشنا شوید.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

یک متخصص ارتودنسی دندان از روش های مختلفی برای صاف کردن دندان های مراجعانش استفاده میکند. او برای اینکه بتواند روند درمان را به خوبی شروع کرده و به پایان برساند لازم است که از دستگاه هایی استفاده کند. به استفاده از دستگاه هایی که شفاف هستند یا به راحتی نمیتوان آن ها را دید در اصطلاح ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی شفاف گفته میشود. مهمترین دلیل استفاده از این دستگاه ها قابلیت کمتر دیده شدن آن ها است به طوری که کسی متوجه نمیشود شما ارتودنسی کرده اید.

انواع ارتودنسی نامرئی کدام است؟

خود ارتودنسی نامرئی نیز دسته بندی های زیادی دارد و دستگاه های زیادی وجود دارند که به نوعی ارتودسی ناپیدا، شفاف یا نامرئی خوانده میشوند. رایجترین دستگاه های ارتونسی نامرئی برای بزرگسالان مورد استفاده قرار میگیرند عبارتند از:

 • اینویزیلاین ها (Invisalign)
 • الاینترها
 • پلاک هاش شفاف ارتودنسی
 • ریتینر ها (Retainers)
 • ارتودنسی لینگوال
 • ارتودنسی سرامیکی با بریس سرامیکی
 • ارتودنسی دیمون شفاف
 • و ….

مهمترین نوع ارتودنسی نامرئی چیست؟

به نظر میرسد که پر استفاده ترین روش ارتودنسی نامرئی استفاده از پلاک های شفاف ارتودنسی و براکت های سرامیکی باشد. پلاک های ارتودنسی شفاف معمولا در دسته ارتودنسی متحرک قرار دارند اما براکت های سرامیکی در دسته ارتودنسی متحرک.

آیا ارتودنسی شفاف نوعی ارتودنسی سریع است؟

به دستگاه هایی که با کمک آن ها میتوان دوره درمان را کاهش داد و خیلی زود به لبخندی زیبا دست یافت در اصطلاح ارتودنسی سریع گفته میشود. میتوان در مواردی که مشکل ارتودنسی جزئی است از اینویزیلاین ها و سایر  پلاک های ارتودنسی برای درمان سریع ارتودنسی استفاده کرد. اما دقت داشته باشید که درمان سریع تنها برای دندان های جلویی است که میزان کج بودن یا شمکل آن ها جزئی است. اما در هر صورت میتوان تمامی مشکلات ارتودنسی و درجات بسیار جزئی مال اکلوژن های مختلف را با این روش درمان کرد.

قیمت دستگاه های شفاف چقدر است؟

به طور کلی هزینه ارتودنسی دندان به نسبت سایر روش های دندانپزکشی  بالاتر است. در خصوص هزینه ارتودنسی نامرئی نیز باید گفت که هزینه ها بر اساس نوع مشکل، شدت آن و همچنین نوع دستگاه نامرئی بکار رفته متغیر است. بیشترین قیمت ارتودنسی دندان به روش نامرئی متعلق به سیستم دیمون است و کمترین آن مربوط به براکتهای سرامیکی. هزینه ارتودنسی دندان با روش اینویزیلاین با سایر پلاک های شفاف نیز ما بین این دو است.

مزایای دستگاه های شفاف و نامرئی در ارتودنسی بزرگسالان

دستگاه های شفاف یا نامرئی ارتودنسی دارای مزایایی هستند. بیشتر فواید این دستگاه ها متوجه بزرگسالان است. مهمترین فواید ارتودنسی نامرئی در مقایسه با ارتودنسی ثابت عبارتند از:

 • بریس های شفاف همان اندازه که بریس های فلزی معمولی مؤثر هستند، کاربرد دارند و موثرند.
 • علاوه بر تقویت ظاهر شما ، بریس های شفاف باعث بهبود کلی سلامت و عملکرد دهان شما می شود.
 • بریس های شفاف می توانند به شما در رسیدن به لبخندی جذاب و ایده آل کمک میکند و از این طریق اعتماد به نفس شما را بالاتر میبرد.

معایب ارتودنسی شفاف برای بزرگسالان

تنها ضرر دستگاه های شفاف ارتودنسی این است که آنها نسبت به همتایان معمولی خود مستعد رنگ پذیری بیشتری هستند. آن ها نیاز دارند که بیشتر شسته شوند و برای تمیز نگاه داشتن آن ها باید زحمت بیشتری کشید زیرا اگر رنگ بگیرند لبخند شما را زشت نشان میدهند.

نحوه مراقبت صحیح از دستگاه های نامرئی

برای جلوگیری از لکه دار شدن دندان ها و یا کاهش خطر پوسیدگی شان، باید تمام نکات بهداشتی در خصوص دهان و دندان را با این دستگاه ها رعایت کنید. برای این منظور چند نکته زیر را با دقت بخوانید:

 • بعد از هر وعده غذایی دهان خود را بشویید. اینکار به شستشو و خارج کردن ذرات مواد غذایی و سایر مواد باقی مانده در لابلای دندان ها کمک می کند. بدین ترتیب مانع از تغییر رنگ ارتودنسی نامرئی خواهید شد.
 • · 30 دقیقه بعد از غذا حتما مسواک بزنید. هرگز بلافاصله بعد از غذا مسواک نزنید. انجام این کار در واقع می تواند باعث ساییدگ مینای دندان شود.
 • از استعمال محصولات دخانی خودداری کنید. سیگار کشیدن می تواند ارتودنسی شفاف شما را به همان روشی که دندان ها لکه دار میشوند لکه دار کند.
 • از مصرف غذاها و نوشیدنی های تیره رنگ خودداری کنید. نوشیدنی هایی مانند چای، قهوه ، سس گوجه فرنگی و سایر مواد تیره می توانند با گذشت زمان لکه های زیادی روی دستگاه های ارتودنسی بگذارند.
 • مرتباً به متخصص ارتودنسی دندان خودتان سر بزنید. در این جلسان متخصص دهان و دندان و موقعیت تغییر دندان های شما را بررسی میکند و اگر مشکلی در خصوص ارتودنسی داشته باشید آن را برطرف خواهد کرد.

منبع: invisalign