اگر دندان‌های شما به‌هم‌ریخته و نامرتب هستند  و نمی‌خواهید برای مدت طولانی از بریسها و سیم‌های ارتودنسی استفاده نماییدو یا برای چندین سال  نگه‌دارنده‌های ارتودنسی را در دهان خود تجربه نمایید، یک جایگزین مناسب برای شما وجود دارد. برای افرادی که تمایل دارند تراز دندان‌های خود را اصلاح نمایند، ارتودنسی دندان سریع یک سرمایه‌گذاری ارزشمند محسوب می‌شود. ارتودنسی یک‌راه بسیار خوبی برای حل مشکلات مربوط به نا ترازی دندان‌ها و همچنین برخی از ناهنجاری‌های مربوط به زیبایی دندان‌ها است. حتی اگر شما مشکلی در خصوص نا ترازی دندان‌ها نداشته باشید و به دنبال روشی باشید که به‌واسطه آن لبخند شما زیباتر گردد.

 مزایای ارتودنسی سریع

ارتودنسی سریع مزایای بسیار متعددی دارد. ونیرهای سرامیکی (پرسلن) به‌عنوان بخشی از درمان ارتودنسی سریع، می‌تواند نتیجه فوری موردنظر را برای ما فراهم سازند.در اینجا فقط به چند دلیلی که بیماران ما ارتودنسی سریع را انتخاب می‌نمایند، اشاره خواهد شد:

 • نتیجه فوری: با ونیرهای سرامیکی، بلافاصله پس از نصب، شما قادر هستید نتایج آن را مشاهده نمایید.
 • آسایش: نصب ونیرهای سرامیکی تقریباً بدون درد است و زمانی که آن‌ها در موقعیت خود قرار داده می‌شوند، شما حتی وجود آن‌ها را در دهان خود فراموش خواهید کرد.
 • راحتی: درمان ارتودنسی سریع تنها نیاز به یک ارزیابی از دندان‌ها نیاز دارد و پس‌ازآن در جلسه بعدی درمان شما می‌توانید اقدام به نصب ونیرهای دندانی نمایید. زمانی که ونیرها به‌به دندان‌ها متصل گردیدند، شما می‌توانید برنامه منظم حفظ و نگهداری دندان‌های خود را از سر بگیرید.
 • زیبایی‌شناسی: به کمک ارتودنسی سریع، زیبایی کلی لبخند شما می‌تواند بهبود یابد. ونیرهای سرامیکی را می‌توان در اندازه، شکل و یا رنگ‌های مختلف تهیه نمود، بنابراین نه‌تنها لبخند شما یکدست خواهد شد، بلکه دندان‌های شما نیز ردیف و تراز می‌گردند.
 • مراقبت‌های بهداشتی: مراقبت‌های بهداشتی در خصوص ونیرهای سرامیکی بسیار آسان است. بیماران می‌توانند به‌طور منظم به مراقبت بهداشت دهان و دندان خود بپردازند که می‌تواند شامل مسواک زدن دو بار در روز، کشیدن نخ دندان یک‌بار در روز و مراجعه به دندان‌پزشک هر شش ماه یک‌بار باشد.

ارتودنسی سریع برای چه کسانی مناسب است؟

هرکسی متقاضی مناسبی برای ارتودنسی سریع محسوب نخواهد شد. برخی از افراد برای اصلاح مشکلاتشان نیازمند، استفاده از بریسهای ارتودنسی و یا ابزارهای اصلاح کنند فرم و موقعیت دندان‌ها می‌باشند. تنها راه تشخیص مناسب بودن و یا نبودن روش ارتودنسی سریع این است که به یک دندان‌پزشک مراجعه نمایید. او به تمام سؤالات شما در خصوص ارتودنسی سریع پاسخ خواهد داد و به‌به شما کمک می‌کند تا مناسب‌ترین گزینه درمانی را انتخاب نما‌یید.برای به دست آوردن نتایج مطلوب و طولانی‌مدت در افراد مبتلابه اوربایت شدید، اندربایت و یا کراس بایت، ممکن است هنوز نیاز به خدمات تخصصی یک متخصص ارتودنسی باشد.

گزینه‌های درمانی ارتودنسی سریع

چندین تکنیک مختلف برای ارتودنسی سریع در نظر گرفته می‌شود. برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: ونیرهای سرامیکی یا پرسلن، پرسلن اینله و انله، روکش‌های دندانی و باندینگ های دندانی.

ونیر های پرسلن (سرامیکی)

در ارتودنسی سریع از پرسلن های دندانی استفاده می‌شود که به دندان‌ها متصل می‌شوند. پرسلنها نه‌تنها ظاهر دندان‌های شما را صاف می‌کنند، بلکه باعث می‌شوند دندان‌های شما قوی‌تر و سفیدتر گردند. ونیر های پرسلن، شایع‌ترین نوع درمان ارتودنسی سریع محسوب می‌شوند. ونیر های سرامیکی پوسته‌های نازکی هستند، که از جنس پرسلن ساخته می‌شوند، ظاهر آن‌ها شبیه دندان‌های طبیعی است و به‌خوبی می‌توانند به دندان‌ها متصل گردند. هر روکش مطابق با شکل و رنگ دندان‌ها ساخته می‌شود و یا حتی می‌تواند سفیدتر و یا روشن‌تر از دندان‌های شما باشد. این روکش‌ها به دندان‌ها متصل شده و درنهایت باعث بهبود ظاهر لبخند شما می‌گردند.ونیر های سرامیکی می‌توانند بسیاری از مشکلات دندانی را اصلاح نمایند، ازجمله:

 • دندان‌های ترک‌خورده و یا لب پرشده
 • دندان‌های کج شده
 • تغییر رنگ دندان‌ها
 • دندان‌های ناهموار و به‌هم‌ریخته

اینله، انله و روکش‌های دندانی

به‌منظور بهبود طرح لبخند در مقیاس کوچک‌تر نسبت به ونیرهای پرسلن، می‌توان از سرامیک‌های انله، اینله و روکش‌های دندانی استفاده نمود. ونیر های پرسلن را می‌توان در همه دندان‌ها و یا فقط ردیف بالا و یا پایین استفاده نمود. پرسلن انله، اینله و روکش‌های دندانی برای ترمیم چند دندان در یک‌زمان استفاده می‌شود و به‌طور عمده برای مواردی همچون: تقویت دندان‌های ضعیف، ترک‌خورده، یا دندان‌های پوسیده بکار می‌روند. آن‌ها می‌توانند به بهبود طرح لبخند کمک نمایند، اگر به علت ضعیف شدن دندان‌ها و تغییر موقعیت آن‌ها، ظاهر لبخند دچار خدشه گردد، آن‌ها می‌توانند از این موضوع جلوگیری به عمل‌آورند ارتودنسی سریع یک راه‌حل دائمی برای دندان‌های کج شده محسوب می‌شود. بعد از حذف بریس های سنتی ارتودنسی ممکن است دندان‌ها تمایل به تغییر داشته باشند، اما در روش ارتودنسی سریع تقریباً دیگر تغییری مشاهده نخواهد شد. پس از بازسازی و قرارگیری آن‌ها، می‌توانند برای چندین سال صاف و زیبا در دهان شما استقرار داشته باشند.

روکش دندانی

روکش دندانی نوعی از پر کردن دندان محسوب می‌شود که به‌طور کامل روی دندان را پوشش می‌دهد و یا در دور یک دندان و یا ایمپلنت دندانی قرار می‌گیرد. اغلب زمانی از آن استفاده می‌شود که یک پوسیدگی زیادی سلامت دندان را تهدید نماید، آن‌ها معمولاً توسط چسب و یا سیمان‌های دندانی به دندان متصل می‌گردند. معمولاً می‌توان روکش‌ها را از جنس‌های مختلفی ساخت. از روکش‌ها اغلب به‌منظور افزایش مقاومت‌های دندانی و یا بهبود ظاهر دندان‌ها استفاده می‌شود. درحالی‌که روکش‌ها از جهت زیبایی و سلامت دهان و دندان مفید هستند، اما فرایند و مواد آن‌ها می‌تواند نسبتاً گران باشد.

باندینگ های دندانی

روش باندینگ (ترمیم دندان با مواد همرنگ و کامپوزیت‌ها) نیاز به اماده‌سازی چندانی ندارد. همچنین نیازی به استفاده از بی‌حسی نیز نیست مگر آنکه همراه باندینگ قرار باشد پوسیدگی دندان نیز ترمیم گردد.دو نوع متداول باندینگ عبارت‌اند از: باندینگ کامپوزیت مستقیم و باندینگ چسبنده

 1. باندینگ کامپوزیت مستقیم: در این روش دندان‌پزشکان با استفاده از کامپوزیت‌ها و یا ترکیبات همرنگ دندانی (مواد سفید یا همرنگ طبیعی دندان)، اقدام به ترمیم اختلالت دندانی می‌کنند، از قبیل: پر کردن حفره‌ها، ترمیم شیارها و یا ترک‌های دندانی، پر کردن شکاف بین دندان‌ها و بازسازی لبه‌های دندان‌های پوسیده. این فرایندها در مطب انجام می‌شود.
 2. باندینگ چسبنده:  در روش باندینگ چسبنده برخلاف باندینگ کامپوزیت مستقیم، یک بخش بازسازی‌شده به دندان متصل می‌گردد. این روش معمولاً برای روکش‌های زیبایی، ونیر های پرسلن، بریج ها، اینله و انله استفاده می‌شود. پس‌ازآن که دندان‌پزشک رنگ مطابق با زمینه دندان‌های شما را انتخاب نمود، به کمک محلول اسید فسفریک ملایم، سطح دندان‌ها را زبر می‌کند.

 مراقبت‌های پس از درمان

به‌منظور به حداکثر رساندن عمر درمان ارتودنسی سریع و جلوگیری از عوارض جانبی، رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار ضروری است. گذشته از شستشو و تمیز کردن معمول دندان‌ها، مراجعه منظم به دندان‌پزشک از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید مطمئن شوید که به‌طور منظم موارد زیر را رعایت می‌کنید:

 • مسواک زدن حداقل دو بار در روز
 • کشیدن نخ دندان حداقل یک‌بار در روز
 • اجتناب از جویدن اجسام سخت
 • پوشیدن محافظ دهان و دندان در هنگام ورزش‌های پرخطر و یا در صورت ساییدن (دندان ‌قروچه) دندان‌ها به هم در طول شب

هزینه‌های درمان

هزینه درمان ارتودنسی سریع به میزان ترمیم و تعداد دندان‌های درگیر بستگی دارد. ارتودنسی سریع به معنای بهره‌گیری از ونیرهای پرسلن در دندان‌های جلو، در ردیف‌های بالا و پایین می‌باشد و معمولاً هزینه هر دندان به‌صورت جداگانه محاسبه می‌گردد. بسته به محلی که زندگی می‌کنید، مهارت و تجربه پزشک و مواد دندانی استفاده شده، هزینه‌ها می‌تواند متفاوت باشد.