به طور معمول برای کمک به بیماران مبتلا به بیماری لثه و تجمع بیش از حد پلاک در دندان، عمل جرم گیری برای دندان انجام می شود. اگر دندانپزشک شما پیشنهاد می کند دندان های خود را جرم گیری کنید و ریشه دهی کنید. دانستن معنی آن بسیار مفید است. جرم گیری دندان مانند تمیز کردن دندان با مسواک نیست و کمی عمیق تر از آن عمل می کند و می تواند جرم هایی که در طول چند سال از خوردن مواد غذایی مختلف بر روی دندان شما جمع شده است و با مسواک از بین نمی رود را از بین ببرد. اگر جرم گیری به موقع انجام نشود باعث عفونت لثه و یا خراب شدن دندان می شود.

جرم گیری دندان چه زمانی ضروری است

همه افراد به نوعی تجمع پلاک را بر روی دندان هایشان تجربه می کنند. این تجمعات از بزاق، باکتری ها و پروتئین های موجود در دهان شما به وجود می‌آید و یک لایه نازک روی دندان تشکیل می دهد که دندان های شما را می پوشاند. هنگام غذا خوردن ذرات ریز، اسیدها و قند های موجود در غذا به آن می چسبند و باعث ایجاد تجمع پلاک بر روی دندان ها می شود که به آن ها پلاک دندان گفته می شود.

باکتری هایی که در پلاک دندان زندگی می کنند می‌توانند باعث بیماری های لثه و پوسیدگی دندان شوند. مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن منظم دندان باعث پاک شدن پلاک و جلوگیری از مشکلات جدی در آینده می شود. اگر شما لثه سالمی دارید و بافت اطراف دندان تان محکم است، این امر باعث می شود تا دندان، پلاک را بیرون از لثه نگه دارد؛ اما اگر بیماری های لثه ای داشته باشید و این بیماری ها شروع به تشکیل شدن بر روی دندان و لثه تان بکنند، باعث می‌شود بافت محکمی که در اطراف دندان تان قرار داشت، شل شود. بنابراین بیماری لثه شروع به ایجاد پوسیدگی ها و بیماری های لثه می کنند و به مرور مشکل شما را بدتر کرده و علائمی مانند بوی بد دهان برای شما ایجاد می کنند.

روش های مختلف جرم گیری دندانی

جرم گیری دندان شامل برداشتن دقیق باکتری های پلاک از روی سطح دندان، دقیقا از زیر خط لثه می باشد. برای جرم گیری دو روش اساسی وجود دارد.

 • جرم گیری دستی

  اگر دندان پزشک شما از وسایل دستی برای جرم گیری استفاده می کند با استفاده از ابزار فلزی که به عنوان مقیاس کننده دندان شناخته می شود، پلاک روی دندان را می تراشد. دندانپزشک این ابزار نازک را در زیر خط لثه قرار می دهد تا به پلاکی که مسواک شما نمی‌تواند به آن برسد، رسیده و آن را از بین ببرد.

 • جرم گیری با دستگاه

  دندانپزشک ممکن است از یک ابزار التراسونیک برای جرم گیری دندانها های شما استفاده کند. این دستگاه ویژگی ارتعاشی همراه با اسپری کردن آب خنک دارد که با خروج آب از آن و سابیدن نوک دستگاه به دندان شما، کار جرم گیری انجام می شود. جرم گیر دندان معمولا با یک روش دنبال می شود که به آن برنامه ریزی ریشه گفته می شود.

برنامه‌ریزی ریشه هم مانند جرم گیری عمل می کند؛ ولی به لایه های بیشتری نفوذ می کند تا ریشه دندان را برطرف کند. برنامه ریزی ریشه، سطح ریشه دندان را صاف می‌کند.

جرم گیری دندانی چه حسی دارد

جرمگیری می تواند برای برخی از افراد ناراحت کننده باشد. اگر لثه های حساسی دارید، دندانپزشک و یا متخصص ارتودنسی شما ممکن است از بی حسی موضعی برای بی حس کردن لثه و راحت کردن روش کار برایتان استفاده کند.

همچنین اگر نگران درد و ناراحتی در طی انجام مراحل کار هستید، در مورد گزینه های حساسیت زدایی در ناحیه لب و دندان تان با دندانپزشک خود صحبت کنید.

جرم گیری دندانی می تواند در چند مرحله انجام شود و یا یک مرحله؛ اگر به طور چند مرحله ای انجام شود، دندانپزشکان دهان را به چهار قسمت تقسیم می کنند و هر کدام را در یک جلسه برایتان جرم گیری می کنند. معمولا این نوع جرم گیری برای افرادی که بیماری های لثه متوسطی دارند انجام می شود.

 

جرم گیری دندان-2

پس از جرم گیری دندانها چه چیزی انتظار می‌رود

شما ممکن است بعد از جرم گیری، درد یا حساسیت بداشته باشید. برخی از بیماران تا چند روز پس از انجام کار دچار تورم و خونریزی می شوند. دندانپزشک ممکن است که خمیر دندان حساس برای تسکین ناراحتی به شما پیشنهاد کند. همچنین ممکن است از دهانشویه برای تمیز نگه داشتن لث برایتان استفاده کند. بسیار مهم که پس از جرم گیری، از روش های مسواک زدن و استفاده از نخ دندان مناسب برای جلوگیری از تشکیل مجدد پلاک در همان نواحی استفاده کنیم. دندانپزشک تان باید برای معاینه لثه، اندازه گیری عمق لثه و اطمینان از ترمیم خوب دهان پس از جرمگیری دندان، برای مدتی شما را ویزیت کند. در واقع جرم گیری یک روش درمانی بسیار راحت برای بیماران مبتلا به لثه است. البته افراد معمولی هم این کار را انجام می دهند.

جرم گیری چگونه انجام می شود

دندانپزشک متخصص بهداشت دهان و دندان با استفاده از لوازم جرم گیری دندان که می تواند به صورت دستی باشد و یا برقی، کار جرم گیری را شروع می کند و از طریق روش تمیز کردن بسیار دقیق، جرم ها را از زیر و بالای خط لثه می تراشد و از بین می برد. همچنین جرم گیری دندانها در از بین بردن باکتری های موثر در بیماری های لثه بسیار نقش دارد. در بعضی موارد می توان این روش را با استفاده از لیزر انجام داد.

خطرات و مضرات جرم گیری

 • اگر لثه پس از درمان بیش از حد عقب برود، می تواند برخی از ریشه های دندان را در مرز دید قرار دهد.
 • جرم گیری پریودنتال می تواند دندان ها را نسبت به گرما و سرما حساس تر کند.
 • ممکن است لثه حساس و متورم شود. اگرچه این یک اتفاق نادر است؛ اما می تواند در صورت اتفاق باعث ایجاد باکتری های بیشتری در زیر خط لثه شود.
 • جرم گیری نادرست می تواند باعث شل شدن دندان و افتادن برخی از دندان ها شود.
 • همکاری بیمار با پزشک بسیار نیاز است.

اگر جرم گیری پریودنتال توسط متخصصان مربوز به این حوزه نجام شود، به ریشه دندان آسیبی نمی رساند و نشان داده شده است که به طور چشمگیری با بیماری‌های لثه مبارزه می کند.

بیشتر بخوانید:

همه چیز درباره آبسه دندان