اگر می‌خواهید با بلیچینگ دندانپزشکی ، مزایا و معایب آن و روش‌های انجام آن،آشنا شوید، تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

بعضی از مراجعین کلینیک‌های دندانپزشکی از تغییر رنگ دندان‌های خود شکایت می‌کنند و به دنبال راهی برای برگرداندن زیبایی و سفیدی دندان‌هایشان به حالت اولیه هستند. آن‌ها می گویند که دیگر دندان‌هایشان مثل سابق زیبا و سفید نیستند و لکه‌هایی گرفته‌اند که با کمک مسواک زدن از بین نمی‌روند. برای حل این مشکل باید چه کرد؟ برای حل مشکل زردی و لکه گرفتگی دندان‌ها متخصصین دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی چند راه حل ارائه می‌کنند. بعضی از این راه‌ها عبارت‌اند از؛ انجام کامپوزیت، لمینت و بلیچینگ روی دندان‌ها. هر سه مورد می‌توانند به سفیدی دندان‌های شما کمک کنند؛ اما برای انجام آن‌ها روش‌های مختلفی وجود دارد. ممکن است به دلیل تهاجمی بودن روش‌های کامپوزیت و لمینت دندان، شما تمایلی به انجام آن‌ها نداشته باشید. در این صورت انجام بلیچینگ روی دندان‌ها یک روش مناسب برای سفید کردن دندان‌های شما خواهد بود.

چرا دندان‌های ما تغییر رنگ می‌دهند و برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان‌ها چه باید کرد؟

عوامل مختلفی روی رنگ دندان‌های شما تأثیرگذار هستند و نمی‌توان به طور قطعی از دندان‌ها در برابر تغییر رنگ محافظت کرد. شما می‌توانید با انجام مراقبت‌هایی این تغییر رنگ را به تأخیر می‌اندازید. گاه بد رنگی دندان‌ها ممکن است منشأ ژنتیکی داشته باشد و گاه ممکن است دندان‌ها در اثر عوامل محیطی تغییر رنگ دهند. برخی از عواملی که به مرور باعث تغییر رنگ دندان‌های شما می‌شوند، عبارت‌اند از:

  • تغییر رنگ دندان‌ها در اثر مصرف برخی نوشیدنی‌ها و مواد غذایی حاوی رنگ‌های خوراکی غیر طبیعی.
  • تغییر رنگ دندان‌ها ناشی از مصرف بیش از حد چای و قهوه.
  • تغییر رنگ دندان‌ها ناشی از برخی بیماری‌های دندان و لثه‌ها که می‌توانند به بافت مینای دندان آسیب بزنند و آن را تخریب کنند.
  • تغییر رنگ دندان‌ها به دلیل افزایش سن، تخریب بافت مینای دندان و نمایان شدن عاج زرد رنگ دندان‌ها.
  • تغییر رنگ دندان‌ها به علت مصرف بعضی از داروها.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان‌ ها یک روش زیبایی و ترمیمی دندانپزشکی است که به سفید کردن دندان‌هایی که بد رنگ، کدر و لکه دار شده‌اند، کمک می‌کند. برای سفید کردن دندان‌ها به روش بلیچینگ از یک نوع ماده شیمیایی به نام پراکسید هیدروژن استفاده می‌شود. پراکسید هیدروژن با رنگ‌دانه های موجود در سطح دندان‌ها باند شده و آن‌ها را اکسید می‌کند. پس از این که این رنگدانه ها اکسید شدند، از سطح دندان‌های بیمار پاک می‌شوند و دندان‌ها به این طریق، سفید و روشن می‌شوند. بلیچنگ دندان به دو روش انجام می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

روش‌های انجام بلیچینگ روی دندان‌ها عبارت‌اند از:

  1. بلیچینگ و سفید کردن دندان‌ها به صورت خانگی
  2. بلیچینگ و سفید کردن دندان‌ها در مطب دندانپزشکی

بلیچینگ خانگی دندان‌ها چیست و چگونه انجام می‌شود؟

ممکن است لفظ خانگی در ترکیب اسم این روش باعث شود شما فکر کنید که برای انجام آن نیازی به مراجعه به کلینیک‌های دندانپزشکی ندارید؛ اما باید بگوییم که برای انجام بلیچینگ در منزل هم لازم است چند جلسه به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

در جلسه اول مراجعه به کلینیک دندانپزشکی، قالب‌هایی توسط دندانپزشک از دندان‌های شما گرفته می‌شود. از روی این قالب‌ها، قالب‌های شفافی در لابراتوار ساخته می‌شوند و در جلسه دوم، دندانپزشک این قالب‌های شفاف را به شما تحویل می‌دهد و به همراه آن، دستورالعمل‌هایی درمورد نحوه انجام بلیچینگ روی دندان‌ها در منزل، به شما ارائه می‌کند. برای انجام بلیچینگ به صورت خانگی، شما لازم از غلظت کم تا متوسطی از محلول پراکسید هیدروژن‌ها طبق دستورالعمل‌های دندانپزشک خود تهیه کرده و داخل قالب‌ها بریزید. سپس این قالب‌ها را روی دندان‌های خود قرار داده و بگذارید چند دقیقه در همان وضعیت بمانند. با انجام این روش دندان‌های شما طی دو آل سه هفته سفید و روشن می‌شوند.

 

بلیچینگ دندانپزشکی-2

 

بلیچینگ و سفید کردن دندان‌ها در مطب دندانپزشکی چگونه انجام می‌شود؟

برای سفید کردن دندان‌ها به روش بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی دو راه وجود دارد. این دو راه عبارت‌اند از: بلیچینگ دندان‌ها در مطب دندانپزشکی با کمک لیزر و بلیچینگ دندان‌ها در کلینیک دندانپزشکی بدون استفاده از لیزر. این دو روش، تفاوت زیادی با هم نداشته و تنها تفاوت آن‌ها در استفاده کردن یا نکردن از لیزر در روند کار است.

لیزر باعث می‌شود که تأثیرگذاری پراکسید هیدروژن بیشتر شود و دندان‌ها راحت‌تر و سریع‌تر سفید شوند. برای انجام بلیچینگ روی دندان‌ها در مطب دندانپزشکی، دندانپزشک با لوازم حفاظتی مخصوصی دندان‌های شما را در برابر آسیب و صدمه ناشی از استفاده از یک غلظت بالای هیدروژن پراکسید محافظت می‌کند. سپس با غلظت بالایی از این ماده، دندان‌های شما را به مدت پانزده الی بیست دقیقه، شست و شو می‌دهد. سفید کردن دندان‌ها به روش بلیچینگ در مطب، طی یک الی دو جلسه انجام می‌شود؛ اما دندانپزشک ها برای تاثیرگذاری بیشتر این روش از شما می‌خواهند که همچنین، چند جلسه بلیچینگ دندان به صورت خانگی انجام دهید.

مزایا و معایب سفید کردن دندان‌ها به روش بلیچینگ کدام ‌اند؟

سفید کردن دندان‌ها به روش بلیچینگ یک روش کاملاً غیرتهاجمی است و برخلاف کامپوزیت و لمینت، نیازی به تراشیدن مینای دندان‌های شما وجود نخواهد داشت. انجام بلیچینگ به دندان‌های طبیعی شما آسیبی نمی‌زند و تنها ممکن است باعث حساسیت خفیفی در دندان‌های شما شود. از جمله معایب انجام این روش می‌توان به دائمی نبودن آن اشاره کرد. در واقع پس انجام بلیچینگ همچنان دندان‌های شما در معرض تغییر رنگ قرار دارند و ممکن است شما برای سفید نگه داشتن دندان‌های خود، مجبور به تمدید این روش باشید.

بيشتر بخوانيد: