یکی از روش‌های شناخته شده و کم خطر برای سفید کردن رنگ دندان‌ها پک بلیچینگ دندان است. به کمک بلیچینگ دندان، رنگ دندان‌های خود را چند درجه روشن‌تر کنید و با خیال راحت لبخند بزنید. اصولاًبه مرور زمان و با بالا رفتن سن یا در اثر برخی از عادات مخرب و اشتباه، رنگ دندان‌ها تغییر می‌کند و کدر و زرد رنگ می‌شود، دندان‌های زرد رنگ ممکن است این تصور را به وجود آورند که شما به بهداشت دندان‌های خود اهمیت زیادی نمی‌دهید، معمولا می‌توان از این تغییر رنگ با مسواک زدن و استفاده از خمیر دندان‌های سفید کننده دندان پیشگیری کرد، اما این‌ها درمان رنگ زرد دندان‌ها نیستند و صرفا جنبه پیشگیری دارند، یکی از بهترین درمان‌ها که محبوبیت بالایی میان افراد دارد، روش بلیچینگ دندان است.

علت تغییر رنگ دندان‌ها

یکی از سؤالات رایج افراد این است که؛ چرا دندان‌های من تغییر رنگ داده‌اند و مثلا زرد شده‌اند؟در پاسخ به این سؤال باید گفت، این امر می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به مهم‌ترین این دلایل اشاره کرده‌ایم:

  1. عادت‌های بهداشتی ضعیف( همان طور که گفتیم مسواک زدن و رعایت بهداشت دندان‌ها یک راه مؤثر برای پیشگیری از تغییر رنگ دندان‌ها محسوب می‌شود).
  2. عادت سیگار کشیدن( در اثر سیگار کشیدن رنگ دانه‌های زرد و سیاه روی مینای دندان نفوذ می‌کند، و رنگ آن را تغییر می‌دهند).
  3. افزایش سن( با افزایش سن و به مرور زمان مینای دندان ساییده می‌شود، همین امر عامل تغییر رنگ دندان‌ها است).
  4. عادت‌های غذایی( نوشیدنی‌هایی مانند قهوه و چای، دارای رنگدانه هستند، در اثر مصرف بیش از حد و خارج از کنترل چنین موادی رنگ دندان‌ها به تدریج تیره و کدر خواهد شد).
  5. همچنین برخی از داروها و مواد شیمیایی اگر به صورت طولانی مدت مصرف شوند رنگ دندان‌ها را تغییر می‌دهند.

پک بلیچینگ دندان شامل چه اقلامی است؟

قبل از هر چیز باید بگوییم که دو روش عمده برای بلیچینگ دندان‌ها وجود دارد، روش بلیچینگ در مطب که تمامی کارهای لازم در مطب و توسط دندان پزشک انجام می‌شود و نیز بلیچینگ خانگی. که همان طور که از اسم آن مشخص است، می‌توان با تهیه مواد لازم برای بلیچینگ، این کار را در منزل و طبق دستورالعمل دندان پزشک انجام داد.

کیت‌های بلیچینگ دندان در مطب

محتویات کیت‌های مختلف بلیچینگ دندان در مطب ممکن است با یکدیگر تفاوت‌هایی داشته باشند؛ به عبارتی نمی‌توانیم اجزایی را به صورت ثابت برای این کیت‌ها بیان کنیم، برای آگاهی دقیق از محتویات پک‌های بلیچینگ در مطب، می‌توانید از دفترچه راهنمای شرکت سازنده آن استفاده کنید. اما به طور کلی اغلب کیت‌های بلیچینگ در مطب، شامل اقلام زیر هستند: سرنگ با خاصیت اکتیواتور اپلاینس، ژل مخصوص بلیچینگ، تعدادی تیوپ و میکروتیوپ، یک آداپتور و دفترچه راهنمای کیت بلیچینگ.

پک بلیچینگ دندان-2

کیت‌های بلیچینگ دندان در منزل

همان طور که قبلاً گفتیم، محتویات کیت‌های بلیچینگ معمولاً به برند تولید کننده آن‌ها بستگی دارد و ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشند؛ اما اغلب کیت‌های بلیچینگ دندان خانگی، شامل اقلامی مانند ژل‌های روشن کننده دندان (که معمولاً برای 6 تا 9 مرتبه قابل استفاده هستند)، سرنگ مخصوص، قالب‌های انجام بلیچینگ دندان و دفترچه راهنمای استفاده از کیت بلیچینگ هستند. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که در اغلب موارد بیمار ابتدا به مطب دندان پزشکی مراجعه می‌کند، از دندان‌های او قالب گیری می‌شود و به کمک این قالب‌ها تری‌های مخصوص بلیچینگ تولید می‌شوند. نکته دیگر اینکه بهتر است افرادی که می‌خواهند بلیچینگ در منزل انجام دهند، از دستورالعمل‌های دندان پزشک خود استفاده کنند تا کار با حداکثر دقت انجام شود.

ژل مخصوص بلیچینگ چیست؟

این ژل‌ها برای سفید کردن دندان‌ها به کار می‌روند، ترکیبات اصلی آن‌ها می‌تواند از پراکساید هیدروژن یا پراکساید کاربامید باشد، این مواد به داخل مینای دندان‌ها نفوذ می‌کنند و رنگ دانه‌هایی که باعث تغییر رنگ دندان‌ها شده‌اند را پاک می‌کنند. بسته به غلظت این ژل‌ها قدرت سفید کنندگی آن‌ها متفاوت است، مثلا ژل‌های سفید کننده دندان خانگی، درصد پراکسید هیدروژن کمتری دارند.

به طور کلی این ژل‌ها دو دسته هستند؛ یک دسته آن‌ها ژل‌های لایت کیور هستند که برای فعال کردن مواد سفید کننده داخل ژل، باید از لیزر استفاده کرد، خود لیزر تأثیر مستقیمی روی سفید کردن دندان‌ها ندارد و نباید به اشتباه چنین برداشت کنیم که ژل‌های لایت کیور مؤثرتر هستند، دسته دیگر این ژل‌ها، از نوع سلف کیور هستند یعنی به طور خود به خودی و بدون نیاز به تاباندن نور فعال می‌شوند. بیشتر این ژل‌های سفید کننده دندان را می‌توانید به مدت یک سال در یخچال نگه داری نمایید.

نکات مهم در مورد استفاده کردن از ژل‌های بلیچینگ

اگر ژل‌های بلیچینگ را در منزل استفاده می‌کنید و در اثر استفاده از آنها دچار حساسیت می‌شوید، زمان استفاده از ژل را در دفعات بعدی قدری کمتر کنید، اگر این ایجاد حساسیت در مطب برای شما اتفاق می‌افتد حتماً به دندان پزشک خود اطلاع دهید.

از ژل‌های بلیچینگ خانگی بیش از حد و به صورت طولانی مدت استفاده نکنید، زمان استاندارد استفاده از این ژل‌ها بین 2 تا 5 هفته است. قبل از استفاده از ژل‌های بلیچینگ، حتماً به وضعیت دندان‌های خود رسیدگی کنید، اگر دندانی نیاز به ترمیم و پر کردن دارد، حتماً این کار را قبل از انجام بلیچینگ دندان انجام دهید. قبل از استفاده از ژل‌های بلیچینگ در منزل، حتما دندان‌های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. اگر از ژل‌های بلیچینگ در منزل استفاده می‌کنید، مقدار زیادی ژل در قالب‌های مخصوص بلیچینگ قرار ندهید، اگر قالب را بیش از اندازه پر کنید، اضافه‌های ژل بلیچینگ روی لثه‌های شما می‌ریزد و ممکن است به آن‌ها آسیب برساند.

 بيشتر بخوانيد: