در حوزه دندانپزشکی ترمیمی، ایمپلنت یکی از بهترین روش‌های جایگزین برای پر کردن جای خای دندان‌های از دست رفته است که داشتن تراکم استخوان کافی برای انجام ایمپلنت ضروری است، اگر تراکم استخوان بیمار کافی نباشد باید اقدام به پیوند استخوان کرد. اما خوب است در مورد بالا پايين هاي قیمت ایمپلنت دندان هم بدانيم. برای موفقیت در انجام ایمپلنت علاوه بر انتخاب برندهای مناسب، تجربه و مهارت متخصص در گذاشتن ایمپلنت بسیار مهم است تا بیمار بتواند به نتیجه دلخواه خود بدون هیچ مشکلی دست یابد. برای استفاده از ایمپلنت به صورت کلی هیچ گونه محدودیت سنی وجود ندارد، اما افراد مسن به دلیل کمبود تراکم استخوانی باید جراحی پیوند استخوان و کاشت دندان را هم‌زمان انجام دهند. ایمپلنت‌ها می‌توانند طول عمر مفیدی تا 25 سال داشته باشند که اگر مراقبت‌های مناسبی از آن‌ها بشود می‌توانند طول عمر بیشتری نیز داشته باشند.

انواع ایمپلنت عبارت اند از:

  • ایمپلنت ریشه‌ای شکل

این نوع ایمپلنت از رایج‌ترین نوع ایمپلنت‌ها می‌باشند که دارای پیچ‌های ضخیم و مخروطی شکل است که برای کاشت آن‌ها باید سوراخی در فک ایجاد شود.

  • ایمپلنت دارای چهارچوب راموس

این نوع ایمپلنت زمانی که استخوان فک پایین بیمار نازک باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اجزای ایمپلنت عبارت اند از:

  • پایه یا فیکسچر (که نقش ریشه را دارد و بر روی استخوان فک قرار می‌گیرد).
  • اباتمنت (بر روی فیکسچر قرار داده می‌شود و باعث ایجاد پلی برای قرارگیری روکش روی فیکسچر می‌شود).
  • روکش (در مرحله آخر از روکش استفاده می‌شود که حکم تاج دندان را دارد).

مراحل جراحی ایمپلنت چگونه است

دندان‌پزشک ابتدا با استفاده از  بخش‌های ضد درد مانع از ایجاد درد در بیمار می‌شود، او شکافی بر روی لثه بیمار ایجاد می‌کند تا به استخوان فک برسد سپس سوراخی در استخوان فک ایجاد می‌کند تا ایمپلنت به استخوان فک متصل گردد. دندان‌پزشک برای اطمینان از قرارگیری ایمپلنت، بیمار را به رادیوگرافی از ایمپلنت ارجاع می‌دهد و بعد از اطمینان، لثه شکافته شده را بخیه می زند تا استخوان سازی شروع شود؛ بعد از چند ماه دوباره شکافی بر روی دندان ایجاد می‌شود تا به ایمپلنت دسترسی پیدا کند این بار پیچ موجود روی ایمپلنت برداشته می‌شود و یک پوشش فلزی به جای آن گذاشته می‌شود. مرحله نهایی 2 الی 3 هفته بعد انجام می‌شود که در آن پروتز بر روی دندان قرار می‌گیرد.

مزایای ایمپلنت دندان

از آنجایی که ایمپلنت حکم ریشه دندان را دارد می‌تواند باعث اصلاح فرم صورت بیمار شود.

اگر ایمپلنت به هر دلیلی از بین برود امکان جایگزینی مجدد آن وجود دارد. شبیه دندان طبیعی است و به راحتی قابل تشخیص نیست. دوام بالایی دارد و به دندان‌های مجاور آسیبی وارد نمی‌کند.

قیمت ایمپلنت دندان-2

معایب ایمپلنت دندان

اگر فرایند ایمپلنت گذاری به خوبی انجام نشود، احتمال عفونت ایمپلنت وجود دارد یا اینکه اگر دندان‌های کناری فشار زیادی بر روی دندان ایمپلنت شده وارد کنند دندان کاشته شده به مرور کارایی خود را از دست خواهد داد. برای جلوگیری از آسیب دیدن سلول‌های عصبی فک پایین، دندانپزشک باید مهارت و تجربه زیادی برای گذاشتن ایمپلنت داشته باشد.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی دندان

مراقبت‌های بعد از ایمپلنت دندان

برای جلوگیری از عفونت لثه‌ای از ایمپلنت خود به خوبی مراقبت کنید و از خمیر دندان‌های مناسب ایمپلنت استفاده کنید. بعد از جراحی از دهان شویه های حاوی کلرهگزیدین به مدت 3 بار در روز استفاده کنید. بعد از کاشت دندان از مسواک زدن ناحیه‌های عمل به مدت یک روز خودداری کنید. تا سه روز بعد از عمل از خوردن قهوه، چای و کشیدن سیگار خودداری کنید. بعد از یک ساعت از عمل از نوشیدنی‌های خنک بدون قند استفاده کنید. حداقل تا بعد از 10 ساعت از خوردن مواد غذایی گرم خودداری کنید. بهتر است تا 24 ساعت از غذاهای نرم و ولرم استفاده کنید. تا یک ساعت بعد از ایمپلنت گذاری نباید چیزی بخورید.

آیا ایمپلنت روش درمانی مناسبی است؟

اگر از بهترین برندهای موجود در بازار برای گذاشتن ایمپلنت استفاده شود و دندانپزشک با مهارت و تجربه خود به خوبی عمل کاشت دندان را انجام دهد، می‌تواند روش جایگزینی مناسبی برای دندان‌های از بین رفته باشد.

چه تفاوتی میان ایمپلنت و بریج وجود دارد؟

هر دو روش جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته هستند که ایمپلنت امروز جایگزین مناسب‌تری است و معمولاً توسط دندانپزشکان این روش توصیه می‌شود. اما بریج زمانی می‌تواند گزینه مناسبی باشد که تنها یک دندان از بین رفته باشد و از معایب آن این است که باعث تراشیده شدن دندان‌های کناری می‌شود.

جراحی سینوس لیفت چیست؟

این روش، یک جراحی بسیار ساده برای افزودن استخوان به فک بالا است تا شرایط برای کاشت ایمپلنت به وجود آید که به دلیل اینکه از بی حسی در آن استفاده می‌شود؛ دردی برای بیماران ایجاد نمی‌شود؛ معمولا پیوند استخوان و کاشت دندان در یک جلسه انجام می‌پذیرد.

آیا ایمپلنت درد دارد؟

بعد از جراحی کاشت دندان ممکن است بیمار تا ده روز احساس درد داشته باشد که از مسکن برای تخفیف درد استفاده می‌شود اما در حین جراحی چون از بی حسی کننده استفاده می‌شود بیمار دردی را احساس نخواهد کرد.

بيشتر بخوانيد … هزینه لمینت دندان چقدر می شود ؟

هزینه ایمپلنت دندان چه قدر است؟

ایمپلنت دندان دارای هزینه نسبتا بالایی است چه ایمپلنت صرفا برای یک دندان به کار رود چه برای همه دندان‌ها مورد استفاده قرار بگیرد که ایمپلنت کل دندان‌ها می‌تواند ضربدر قیمت یک واحد ایمپلنت شود. عوامل متعددی بر هزینه ایمپلنت اثر می‌گذارند از جمله:

اگر بیمار در کنار ایمپلنت نیاز به عمل سینوس لیفت یا عمل پیوند استخوان داشته باشد این امر بر روی قیمت ایمپلنت اثر می‌گذارد. نوع فلز به کار رفته برای ایمپلنت، اباتمنت و تاج ایمپلنت نیز می‌تواند بر میزان هزینه‌ها اثر بگذارد که اگر دندان‌ها به طور کامل از بین رفته باشند، می‌توان از روش ترکیبی ایمپلنت و پروتز دندان استفاده کرد تا باعث کاهش نرخ هزینه‌ها شد. میزان مهارت و تجربه دندانپزشک برای موفقیت در انجام ایمپلنت نیز حائز اهمیت است که این امر باعث تفاوت قیمت دستمزد میان دندانپزشکان مختلف شده است.

منبع: drdarvishpour