بلیچینگ دندان ارزان قیمت چگونه ممکن است؟ بلیچینگ دندان ارزان قیمت چه ویژگی هایی دارد؟  امروزه در مطب‌های دندانپزشکی علاوه بر سلامت دندان‌ها به زیبایی و ظاهر دندان‌ها هم توجه زیادی می‌شود. یکی از مشکلاتی که بسیاری از مراجعین کلینیک‌های دندانپزشکی از آن شکایت می‌کنند زردی و بد رنگی دندان‌هاست. آن‌ها می گویند دندان‌هایشان به مرور تغییر رنگ داده و به زیبایی قبل نیستند. دندانپزشکان روش‌هایی برای اصلاح این مشکل ارائه می‌کنند. یکی از این روش‌ها انجام بلیچینگ دندان است.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان‌ها یک راهکار مناسب و مؤثر در سفید کردن دندان‌ها است که برای انجام آن از مواد شیمیایی استفاده می‌شود.  مواد شیمیایی بلیچینگ روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و بد رنگی‌ها و لکه‌های موجود در سطح دندان‌ها را اصلاح می‌کنند. با کمک این روش می‌توان بدرنگی‌ها و تغییر رنگی که به مرور زمان ایجاد شده را اصلاح کرد و دندان‌ها را مثل روز اول سفید و زیبا کرد.

بلیچینگ دندان ارزان قیمت

تغییر رنگ‌هایی که با بلیچینگ دندان‌ها اصلاح می‌شوند در اثر چه عواملی به وجود آمده‌اند؟

با کمک بلیچینگ می‌توان رنگ‌دانه های اضافی سطحی دندان‌ها که باعث تغییر رنگ دندان‌ها شده‌اند را برداشت. بلیچینگ برای اصلاح و رفع بد رنگی‌های ناشی از موارد زیر قابل استفاده است:

 • تغییر رنگ ناشی از مصرف مواد غذایی حاوی رنگ‌های مصنوعی خوراکی، قهوه، چایی، نوشابه‌های گازدار و نوشیدنی‌های حاوی رنگ‌های خوراکی با کمک بلیچینگ دندان‌ها اصلاح می‌شود.
 • تغییر رنگ ناشی از مصرف تنباکو و مشتقات تنباکو را می‌توان به کمک بلیچینگ دندان‌ها از بین برد و دندان‌ها را به سفیدی روز اول کرد.
 • تغییر رنگ دندان‌ها ناشی از افزایش سن با کمک انجام بلیچینگ بر روی دندان‌ها اصلاح می‌شود. این تغییر رنگ به دلیل تحلیل رفتن مینای سطحی دندان‌ها و آشکار شدن عاج دندان‌ها، اتفاق می افتد.
 • تغییر رنگ ناشی از مصرف بعضی از داروها، با انجام بلیچینگ اصلاح می‌شود.
 • تغییر رنگی که به دلیل آسیب‌هایی که آفت و کیست‌های لثه، به مینای دندان‌ها وارد می‌کنند، ایجاد می‌شود، با کمک بلیچینگ دندان‌ها به راحتی برطرف می‌شود.

بلیچینگ دندان چگونه به سفید کردن دندان‌ها کمک می‌کند؟

در روند سفید کردن دندان‌ها به روش بلیچینگ، از مواد شیمیایی به نام پراکسید هیدروژن استفاده می‌شود. پراکسید هیدروژن ماده‌ای است که به سفید کردن دندان‌ها کمک می‌کند. مواد شیمیایی استفاده شده در بلیچینگ به مرور به درون مینای دندان‌ها نفوذ می‌کند و مواد رسوب کرده‌ای که باعث تغییر رنگ در دندان‌ها شده‌اند را اکسید می‌کند. اکسید کردن این مواد باعث می‌شود که آن‌ها از سطح دندان‌ها پاک شده و دندان‌ها سفید شوند. ماده استفاده شده در بلیچینگ می‌تواند در لایه زیرین مینای دندان‌ها که همان عاج دندان‌ها است، نفوذ کند و رنگ آن را تغییر داده و روشن کند.

بلیچینگ دندان‌ها به چه روش‌های انجام می‌شود؟

بلیچینگ دندان‌ها به دو روش مختلف انجام می‌شود؛ اما هر دوی این روش‌ها صحیح بوده و می‌توانند به سفید شدن دندان‌های آسیب دیده کمک کنند. این دو روش عبارت اند از:

 • انجام بلیچینگ دندان به روش خانگی.
 • انجام بلیچینگ روی دندان‌ها در مطب دندانپزشکی.

بلیچینگ دندان خانگی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام درمان بلیچینگ در منزل در جلسه اول ملاقات با دندانپزشک او از دندان‌های شما قالب می‌گیرد و این قالب‌ها را برای ساخت به لابراتوار می‌فرستد. در جلسه دوم ملاقات با دندانپزشک او قالبی که در لابراتوار ساخته شده است را به شما تحویل داده و طرز کار با این قالب را به شما آموزش می‌دهد. برای استفاده از این قالب غلظتی مشخص از اکسیژن پراکسید که بین 3 تا 20 درصد است را تهیه می‌کنید و پس از قرار دادن ماده شیمیایی تهیه شده روی قالب، قالب را روی دندان‌ها قرار می‌دهید. روش خانگی بلیچینگ طولانی‌تر از روش انجام بلیچینگ در مطب است و بین 2 الی 3 هفته طول می‌کشد.

انجام بلیچینگ روی دندان‌ها در مطب دندانپزشکی، چگونه انجام می‌شود؟

در مطب دندانپزشکی، دندانپزشک و متخصص ارتودنسی غلظت بالایی از هیدروژن پراکسید را روی دندان‌های شما قرار داده و طی یک الی دو جلسه دندان‌های شما را سفید می‌کند.

منظور از بلیچینگ ارزان قیمت چیست؟

منظور از بلیچینگ ارزان قیمت همان انجام بلیچینگ در مطب دندانپزشکی است. دلیل ارزان‌تر بودن انجام بلیچینگ روی دندان‌ها در مطب دندانپزشکی نسبت به انجام بلیچینگ خانگی این است که در روش انجام بلیچینگ روی دندان‌ها در مطب نیازی به تهیه قالب از دندان‌ها و ساخت قالب در لابراتوار وجود ندارد.

بلیچینگ دندان ارزان قیمت

نکات قابل توجه درمورد بلیچینگ دندان

 • برای انجام بلیچینگ دندان بهتر است به یک دندانپزشک متخصص، کار بلد و دوره دیده مراجعه کنید؛ چرا که انجام بلیچینگ روی دندان‌ها کار حساس و نسبتاً دشواری است و بهتر است توسط یک متخصص حرفه‌ای انجام شود.
 • سفید کردن دندان‌ها با کمک بلیچینگ یک درمان دائمی نبوده و برای سفید ماندن دندان‌ها باید آن را تکرار کرد؛ زیرا دندان‌ها پس از انجام بلیچینگ ممکن است دوباره تغییر رنگ بدهند. این که دندان‌ها بعد از گذشت چند وقت از انجام بلیچینگ مجدداً تغییر رنگ می‌دهند، به عواملی مثل میزان رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها، عادت‌های غذایی، نحوه صحیح مسواک زدن و مراقبت از دندان‌ها بستگی دارد.
 • بلیچینگ دندان‌ها یک روش زیبایی است که میزان تأثیر آن بر سفیدی دندان‌ها، در افراد مختلف متفاوت است. در انجام این روش هیچ تضمینی وجود ندارد که دندان‌های شما، به آن میزان که می‌خواستید، سفید و مرواریدی شوند.
 • ممکن است برای گرفتن نتیجه بهتر از انجام بلیچینگ دندانپزشک به شما توصیه کند که پس از انجام بلیچینگ در مطب، درمان بلیچینگ را به صورت خانگی همچنان ادامه دهید تا نتیجه کار بهتر شود.

بیشتر بخوانید