وضعیت بلیچینگ دندان در کرج چگونه است؟ تغییر رنگ دندان‌ها ممکن است به دلایل مختلفی مانند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان یا استفاده بیش از حد از مواد غذایی رنگ دانه دار و نوشیدنی‌هایی مانند قهوه و حتی سیگار کشیدن اتفاق بیفتد. این تغییر رنگ اغلب به صورت لکه‌های زرد یا سفید رنگ روی دندان‌ها است دلیل آن هم نفوذ بعضی از مواد رنگی به داخل خلل و فرج مینای دندان است که به شدت ظاهر دندان‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. امروزه مردم جامعه بسیار به زیبایی خود اهمیت می‌دهند.

یکی از عوامل بسیار مهم و تأثیر گذار در زیبایی چهره دندان‌های ما هستند رنگ دندان‌ها باید روشن باشد زیرا دندان‌های زرد رنگ ظاهر ناسالمی به دندان‌های ما می‌دهند و لبخند زدن با چنین دندان‌هایی اصلاً زیبا نیست. بلیچینگ دندان در کرج شیوه های مختلفی دارد که سعی داریم در این مقاله آن را شرح دهیم.

روش‌های سفید کردن دندان‌ها

برای سفید کردن دندان‌ها روش‌های مختلفی وجود دارد بعضی از این روش‌ها عبارت اند از: بلیچینگ دندان‌ها که به دو صورت بلیچینگ در مطب و بلیچینگ در منزل انجام می‌شود. استفاده از نوارهای سفید کننده دندان، استفاده از خمیر دندان سفید کننده ( البته این روش تأثیر خیلی زیادی ندارد)، روکش کردن دندان‌ها، استفاده از ونیر کامپوزیت، و لمینت دندان‌ ها.  اینکه کدام روش مناسب دندان‌های شما است به نظر دندان پزشک بستگی دارد. گاهی بعضی از تغییر رنگ، دندان‌ها را نمی‌توان به کمک مواد سفید کننده اصلاح کرد و لازم است از لمینت یا روکش برای چنین دندان‌هایی استفاده کنیم.

بلیچینگ دندان در کرج

معرفی روش بلیچینگ

یکی از روش‌های محبوب و بی ضرر برای سفید کردن دندان‌ها و بازگرداندن رنگ طبیعی آن ها روش بلیچینگ است. این روش می‌تواند در مطب دندان پزشکی انجام شود که در این صورت بین 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد و تنها به یک جلسه درمان احتیاج دارد؛ به علاوه شما می‌توانید کیت‌های بلیچینگ را از داروخانه تهیه کنید، این کیت‌ها شامل ژل‌های بلیچینگ و مواد محافظ لثه به همراه‌تری های شفافی برای قرار دادن مواد روی دندان‌ها است، به این روش بلیچینگ در منزل می گویند.

سفید کردن دندان‌ها در روش بلیچینگ به کمک ماده‌ای به نام پراکسید هیدروژن صورت می‌گیرد، این ماده در مینای دندان نفوذ می‌کند و به مرور رنگ طبیعی را به دندان‌های شما بر می‌گرداند. درصد پراکسید هیدروژن در کیت‌های بلیچینگ خانگی کمتر از مواد بلیچینگی است که در مطب استفاده می‌شوند به همین دلیل اگر بلیچینگ را در منزل انجام دهید برای گرفتن نتیجه مطلوب باید زمان بیشتری صرف کنید. کلیه دستورالعمل‌های مربوط به بلیچینگ در منزل، روی کیت‌های بلیچینگ درج شده است.

آمادگی دندان‌ها قبل از انجام بلیچینگ

اگر دندان‌های شما پوسیده هستند یا به ترمیم نیاز دارن قبل از اینکه برای سفید کردن آن‌ها اقدامی کنید ابتدا لازم است آنها را ترمیم کنید؛ گاهی اگر دندان‌ها جرم داشته باشند توصیه می‌شود که قبل از بلیچینگ آن‌ها را جرم گیری کنید زیرا در این صورت نتیجه کار شما بهتر خواهد بود. در ضمن لازم است بدانید که روش بلیچینگ روی رنگ زرد ناشی از تحلیل لثه یا نواحی پرشده با آمالگام تأثیری ندارد و رنگ آنها را روشن نمی‌کند.

بلیچینگ دندان در کرج و مقایسه آن با بلیچینگ در منزل

در این روش دندان پزشک ابتدا برای محافظت از لثه‌ها یک پوشش محافظتی از مواد خاصی روی آن‌ها قرار می‌دهد زیرا ممکن است پراکسید هیدروژن به لثه‌ها آسیب برساند، سپس ژل‌های بلیچینگ را با غلظت نسبتاً بالایی روی دندان‌های شما قرار می‌دهد بعضی از این ژل‌ها به صورت خود به خودی فعال می‌شوند اما برای فعال کردن مواد موجود در سایر ژل‌ها باید به آن‌ها نور مخصوصی تابانده شود.

اگر بخواهیم بلیچینگ در منزل را با بلیچینگ در مطب مقایسه کنیم باید بگوییم که روش بلیچینگ در مطب به زمان کمتری نیاز دارد و شما را زودتر به خواسته‌تان می‌رساند در حالی که اگر بلیچینگ را در منزل انجام دهید شاید لازم باشد زمان بیشتری را صرف آن کنید، اما نتایج آن ماندگارتر خواهد بود.

ماندگاری روش بلیچینگ

طبیعتاً روش بلیچینگ یک راه همیشگی و دائمی برای سفید کردن دندان‌ها نیست بلکه باید هر چند وقت یک‌بار تکرار شود، اینکه دندان‌های شما بعد از انجام بلیچینگ تا چه مدتی سفید می‌مانند به خودتان بستگی دارد. با رعایت بهداشت دهان و دندان می‌توانید طول عمر و ماندگاری بلیچینگ را بیشتر کنید و در واقع نمی‌توان زمان مشخصی را به عنوان ماندگاری روش بلیچینگ اعلام کرد.

آیا روش بلیچینگ دندان عوارض دارد؟

اصولاً روش بلیچینگ دندان روشی با حداقل ضرر و آسیب برای بافت دندان‌های شما است. اگر بلیچینگ دندان در مطب دندان پزشکی و تحت نظارت دندان پزشک انجام شود بعید است که آسیبی برای دندان‌های شما داشته باشد، البته بعد از انجام بلیچینگ ممکن است دندان‌های شما تا مدت کوتاهی حساس شوند که به مرور زمان این مشکل نیز رفع می‌شود. نکته مهم دیگر این است که انجام بلیچینگ کار حساس و دقیقی است از این رو اگر قصد انجام بلیچینگ در منزل را دارید باید بسیار با احتیاط عمل کنیدبه طور کلی توصیه شده است که برای سفید کردن دندان‌های خود بهتر است به مطب دندان پزشک مراجعه نمایید.

چند توصیه مهم در مورد بلیچینگ دندان‌ها

در طول دوره سفید کردن دندان‌ها به روش بلیچینگ و تا مدتی بعد از آن سعی کنید مصرف مواد زیر را به حداقل برسانید:

  1. توتون و به طور کلی دخانیات
  2. نوشیدنی‌های حاوی کولا یا رنگ مصنوعی
  3. چای و قهوه
  4. میوه و نوشیدنی‌های دارای سیتریک اسید، زیرا مینای دندان را حساس می‌کنند.

توصیه شده است کسانی که زیر 16 سال سن دارند، خانم‌ها در دوره شیردهی و بارداری، افراد دیابتی، بیماران قلبی نباید از روش بلیچینگ استفاده کنند. بعد از انجام بلیچینگ بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید زیرا در غیر این صورت دندان‌های شما مجددا به سرعت تغییر رنگ خواهند داد. اگر در حین استفاده از ژل‌های بلیچینگ در منزل دچار عوارض و حساسیت شدید بهتر است سریعاً به مطب دندان پزشکی مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید