دندانپزشک زیبایی کیست و انواع مختلف ترمیم چیست؟

دندانپزشک وظیفه ترمیم و درمان دندان های ما را دارد. هنگامی که دندان های ما شرایط بدی دارد. مثلا شکسته است، خراب شده است و… نیاز ما به دندان پزشک ضروری خواهد بود. دندانپزشک زیبایی باعث زیبایی دندان و در نتیجه زیبایی لبخند شما می‌شود. دندان های خراب شده یا از دست رفته را می‌توان با تاج، ایمپلنت، دندان مصنوعی جزئی یا کلی ترمیم کرد.

دندانپزشک زیبایی کیست؟

دندانپزشک زیبایی به دنبال زیبایی هر چه بیشتر دندان شما است. شما برای داشتن بدن سالم و لبخند زیبا نیاز به دندان های سالم و زیبا دارید. دندانپزشک زیبایی علاوه بر درمان آسیب های وارد شده به دندان های شما، اقدامات زیبایی را هم انجام می‌دهد. دندانپزشکان زیبایی باید در زمینه کاری خود متخصص باشند.

به طور کلی شش تخصص در دندانپزشکی وجود دارد. این شش تخصص شامل: تخصص ارتودنسی، تخصص جراحی دهان، فک و صورت، تخصص جراحی لثه، تخصص پروتزهای دندانی، تخصص درمان ریشه دندان، تخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی، تخصص دندانپزشکی کودکان، تخصص رادیولوژی دهان، فک و صورت، تخصص بیماری های دهان و دندان و تخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت.

بیشتر بخوانید …آخرین قیمت لمینت دندان در سال جدید چیست؟

تفاوت بین دندانپزشک عمومی و زیبایی

همانطور که گفته شد دندانپزشکی شامل رشته های مختلفی است. از محبوب ترین تخصص‌ها در  دندانپزشکی می‌توان به عمومی و زیبایی اشاره کرد. در بیشتر موارد، بیمارانی که نیاز به کار دندانپزشکی دارند یا می‌خواهند ببینند آیا دندان آن‌ها دچار پوسیدگی شده است؟

بیماران ابتدا به یک دندانپزشک عمومی مراجعه می‌کنند که در ارائه اقدامات اولیه و پیشگیری مهارت دارد. بیمارانی که نگران چگونگی ظاهر دندان‌هایشان هستند، اقدام به تعیین وقت ملاقات با دندانپزشکی زیبایی می‌کنند. متخصص زیبایی روش‌های درمان‌های باعث سفیدی و زیبایی دندان می‌شود را انجام می‌دهند.

چه متخصصی می‌تواند اقدامات معاینه را انجام دهد؟

دندانپزشک زیبایی همان آموزش‌هایی که دندانپزشک عمومی می‌بیند، را دیده است. اما تحت آموزش‌های اضافی قرار گرفته است. اگر برای سفید کردن دندان‌ها به دندانپزشک زیبایی مراجعه می‌کنید. ابتدا دندان های شما را تمیز می‌کند.  تمیزی دندان در سفید کردن دندان‌ها بسیار مهم است. حتی اگر دندان شما پوسیده و آسیب دیده باشد، دندان شما را ترمیم و سپس اقدام به زیبا سازی می‌کند.

تفاوت قیمت بین متخصصان

این احتمال وجود دارد که متخصصان دندانپزشکی با این که از روش درمان یکسان استفاده می‌کنند تفاوت قیمت داشته باشند. به عنوان مثال، هم دندانپزشک عمومی و هم دندانپزشک زیبایی مهارت های لازم برای پر کردن پوسیدگی را دارند.

دندانپزشکان زیبایی که نگران ظاهر لبخند بیمار هستند، به احتمال زیاد به مواد پر کننده کامپوزیت که متناسب با رنگ دندان موجود بیمار هستند، اعتماد می‌کنند. از آنجا که پر کردن کامپوزیت گرانتر از پر کردن آمالگام است، قیمت دریافت آن‌ها بالاتر خواهد بود. در ادامه بعضی از روش‌های درمانی و زیبایی را معرفی و بررسی کرده‌ایم.

 

دندانپزشک-2

سفید کردن دندان‌ها

سفید شدن دندان یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین راه‌ها برای زیبایی لبخند شما است. شما می‌توانید دندان‌های خود را در خانه یا دندانپزشکی سفید کنید. شما می‌توانید از خرده فروشی‌ها ژل، محلول‌های سفید کنند خریداری کنیدو به سادگی در خانه از آن‌ها استفاده کنید.

کاشت دندان چیست؟

ایمپلنت مصنوعی جایگزین دندان است. هنگامی که دندانی را از دست می‌دهیم. برای این که بین دندان‌ها فاصله ایجاد نشود و دندان‌ها حرکت نکنند. ما باید بین دندان ها، یک دندان قرار دهیم. ایمپلنت دارای یک ریشه است که به استخوان فک متصل می‌شود. همچنین روی آن هم تاج دندان قرار می‌گیرد. جنس ایمپلت از تیتانیوم است.

جنس این ماده 100 درصد با بدن سازگار است. جنس ایمپلنت بسیار مهم است، نباید از جنسی که بافت استخوانی را تحریک کند استفاده کنیم. دندانپزشک عمومی با مهارتی که دارد می‌تواند این عمل را برای شما انجام بدهد. اما شما بهتر است به متخصص مراجعه کنید.

تاج دندان چیست؟

تاج یک دندان مصنوعی ثابت است که بالای خط لثه می‌گیرد. تاج می‌تواند به ایمپلنت متصل شود. اگر دندان در شرایط بدی باشد که نتواند  پروتز شود، تنها گزینه برای متخصص تاج است. تاج از از جنس سرامیک و زیرکونیا است. تاج باید از جنسی باشد که لثه و استخوان فک را تحریک نکند و به آن آسیب نرساند.

دندانپزشکان استفاده از تاج دندان را در مواردی که قسمت زیادی از دندان به دلیل پوسیدگی دندان یا پر شدن از دست رفته باشد، توصیه می‌کنند. تاج را می‌توان برای اصلاح عمومی دندان‌ها یا به دلایل زیبایی (دندان های قلاب شده، فاصله بسیار زیاد و غیره) مورد استفاده قرار داد.

بریج دندان چیست؟

بریج برای فقدان دندان استفاده می‌شود. بریج از چندین تاج تشکیل شده است. بنابراین، تفاوت بین تاج و پل در این است که دندان اول فقط می‌تواند یک دندان را جایگزین کند در حالی که پل جایگزین چندین دندان می‌شود. پل را می‌توان توسط دندان های کناری یا  ایمپلنت حمایت کرد.

پل چیست؟

فقط در صورتی می‌توان پل دندان را قرار داد که دندان های کنار را از دست داده باشیم یا کشیده باشیم. برای این کار ضروری است که دندان های همسایه کاملاً سالم باشند. زیرا فقط در این صورت است که متخصص دندانپزشک می‌تواند درمان را به درستی انجام دهد. اگر او کار خود را به درستی انجام ندهد، شما دندان سالم و زیبایی نخواهید داشت.

ساخت و قرارگیری صحیح بریج نیاز به پرداخت سطح دندان دارد. صیقل کاری سلامت دندان را به خطر نمی اندازد. دندان و لبخند شما با استفاده از این روش ظاهری کاملا زیبایی خواهد داشت. دندان شما با کمک این روش ظاهر کاملا طبیعی خواهد داشت. شما با این دندان می‌تواند هر غذایی چه چسبنده و چه سفت و سخت میل کنید.

ارتودنسی دندان

به لطف پیشرفت فناوری،  ایجاد لبخند زیبا بسیار ساده شده است. امروزه برای هر گونه مشکلی راه حل وجود دارد. بنابراین هر مشکلی یک راه درمان دارد. برای اصلاح جایگاه دندان و فک از درمان ارتودنسی استفاده می‌شود.

به لطف ارتودنسی رعایت بهداشت دهان و دندان و تمیزی دندان های بسیار آسان است. همچنین دندان های مرتب و زیبا خواهید داشت.هر چه قدر ما بهتر بتوانیم دندان های خودمان را تمیز کنیم، دندان های ما دیرتر خراب خواهد شد.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی ثابت

وسایل استفاده شده در ارتودنسی:

 • سیم‌کشی
 • کش‌های ارتودنسی (الاستیک)
 • بریس‌های متحرک
 • فضا نگه‌دارنده
 • فاصله‌گذارها
 • هبست (HEBST)
 • وسایل مخصوص اصلاح موقعیت فک
 • بسط دهنده کام
 • سپر (بامپر) لب و گونه
 • نگه‌دارنده‌های متحرک
 • نگه‌دارنده‌های ثابت دندان‌های پایینی
 • هدگیر
 • فورسس