داشتن لبخند زیبا نقش مهمی در روابط شخصی اجتماعی و کاری دارد. در مقابل داشتن دندان های نامرتب و نامنظم و همچنین تغییر رنگ داده و یا زرد شده، می تواند تصویری نامطلوب از شما  در ذهن مخاطب تان ایجاد کند و ناخودآگاه تحت تاثیر افکار منفی قرار می گیرید و باعث می شود که اعتماد به نفس شما پایین بیاید. اگر شما دندان های نامنظم، نامرتب، لکه دار یا زرد رنگ دارید، می توانید با استفاده از روش لمینت جدید دندان ظاهر دندان خودتان را ترمیم کنید و لبخند زیبا داشته باشید.

چه افرادی می توانند لمینت دندان انجام دهند؟

 1. افرادی که دندان‌ های آن ها تغییر رنگ داده و یا لکه دار شده است.
 2. افرادی که دندان هایشان فرسوده شده است.
 3. افرادی که دندان ‌های آن ها ترک خورده است و یا شکستگی دارد.
 4. افرادی که فاصله نامنظم و نامرتبی بین دندان هایشان وجود دارد.
 5. افرادی که دندان هایشان به طور نامنظم کوتاه و یا بلند تر از حالت عادی است.
 6. افرادی که لبخندی زیباتر می‌خواهند.

طول عمر لمینت دندان چقدر است

باید بدانید که لمینت دندان طول عمر مخصوص به خودش را دارد و به صورت مادام العمر نمی توانید از آن استفاده کنید. پس از به پایان رسیدن طول عمر آن، باید آن را تعویض کنید و دوباره لمینت دندان جدید برای دندان تان نصب کنید.

مراحل انجام لمینت دندان

نصب لمینت دندان جدید مراحل مخصوص به خودش را دارد. مراحل نصب لمینت دندان از مشاوره و بررسی دندان های شما توسط پزشک تا پایان درمان، حدود سه جلسه زمان می برد.

در جلسه اول پزشک ابتدا بیمار را معاینه می کند و دندان هایش را مورد بررسی قرار می‌دهد. یک عکس اسکن سه بعدی از دندان های بیمار می گیرد تا مطمئن شود که با روش لمینت، مشکلات دندان ها حل می شود. پس از آن یک قالب از دندان ها گرفته می‌شود و قالب به آزمایشگاه‌ های مخصوص ساخت لمینت ارسال می شود. این کار در جلسه دوم صورت میگیرد.

در جلسه سوم لمینت آماده می شود. و توسط دندانپزشک بر روی دندان بیمار نصب می شود؛ البته قبل از این که پزشک نصب لمینت دندان را انجام دهد، در جلسه دوم باید کمی از مینای دندان را بتراشد. تا زمان آماده شدن لمینت اصلی، از روکش موقتی برای دندان استفاده می شود.

توضیحات لمینت دندان جدید

لمینت دندان که به آن لمینت پرسلن یا ونیرهای پرسلین گفته می‌شود، پوسته های نازک چینی است که بر اساس نیاز فرد، توسط مواد رنگ دندان طراحی می شود. این پوسته ها به منظور تغییر شکل، تغییر رنگ، تغییر اندازه یا تغییر طول دندان ‌ها و بهبود ظاهر دندان ها روی دندان متصل می‌شوند که در اغلب موارد برای دندان های جلویی استفاده می‌شوند.

لمینت دندان از لایه‌های مختلف ظریف چینی ساخته شده، و با مینای دندان ادغام می شود. در نهایت با یک لایه چسب قوی به دندان چسبیده می شود. برخلاف تصورات عمومی، برای لمینت پرسلن نیازی به تراشیدن دندان نیست و در صورت انتخاب روش درمانی مناسب توسط دندانپزشک، برخی از نیاز های آماده سازی برای تعبیه لمینت ها روی دندان بدون آسیب رساندن به دندان های طبیعی انجام می شود.

لمینت ها علاوه بر داشتن جنبه زیبایی، عملکرد صحیح شان هم بسیار مهم است. اگر دندان پزشک بر اساس مشکل دندان شما تشخیص دهد که لمینت انتخاب مناسبی برای شما نیست، از گزینه های دیگری مانند ونیر کامپوزیت، اتصال دندان، ارتودنسی دندان، سفید کردن یا کانتور زدن دندان برای شما استفاده می کند.

 

لمینت دندان جدید-2

نصب لمینت جدید دندان

قبل از به پایان رسیدن طول عمر لمینت و برداشتن آن ها از روی دندان ، باید تمام مراحل نصب لمینت دوباره انجام شود و بیمار مجبور به پرداخت هزینه دوباره است. این تعویض لمینت  پس از 7 الی 15 سال رخ می دهد.

اگر تمام مراحل نصب لمینت جدید دندان با دقت انجام شود، هیچ نابرابری و عیبی روی آن ها وجود نخواهد داشت و شما می توانید از نخ دندان برای تمیز کردن لای دندان هایتان استفاده کنید. بدیهی است که ایجاد یک چهره طبیعی و محافظت از آن نیاز به دقت و تبحر دندانپزشک دارد؛ همچنین شما باید دندان پزشکی را برای این کار انتخاب کنید که به آن اعتماد داشته و مطمئن باشید که مواد مناسب و مرغوب را برای لمینت دندان شما انتخاب می کند. به این دلیل که تمامی مواردی که گفته شد می تواند طول عمر لمینت را پایین بیاورد.

نگهداری از لمینت جدید دندان

نگهداری از لمینت ساده است فقط باید دقت کنید و موارد زیر را به طور مداوم انجام دهید.

 • شما باید هر روز مانند دندان اصلی خود به آن ها مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
 • باید از خمیردندان های حاوی فلوراید که غیر ساینده هستند استفاده کنید.
 • باید از دهانشویه های ضد باکتری استفاده کنید.
 • نباید غذا های رنگی و به شدت سرد یا به شدت داغ مصرف کنید.
 • باید هر چند وقت یکبار برای بررسی سلامت دهان و دندان تان به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر عادت دارید که دندان های خود را به هم بسابید، دندانپزشک به شما پیشنهاد می کند از محافظ دندان استفاده کنید تا دندان هایتان از گزیدگی در هنگام خواب محافظت شود.

آیا لمینت دندان می‌تواند دندان های طبیعی ما را خراب کند؟

اگر دندان پزشک شما متخصص زیبایی و بهداشتی باشد و تجربه کافی در کارش داشته باشد، دندان های طبیعی شما به هیچ عنوان آسیب نمی بینند. لمینت های دندان در مقابل لکه هایی مانند لکه چای، قهوه و غیره مقاوم هستند؛ اما شما باید مراقب باشید که بیش از حد از غذاهای رنگی استفاده نکنید.

بیشتر خوانید:

هزینه لمینت دندان چقدر می شود ؟