لمینت دندان بازه ­های قیمتی متفاوتی دارد؛ برای کاهش هزینه­ لمینت دندان، ابتدا باید به خوبی با لمینت آشنا شده و سپس به دنبال راهکارهای صرفه ­جویی در هزینه­ باشید. به همین دلیل، ما به طور خلاصه و کلی به نکات مهم مربوط به انواع لمینت دندان خواهیم پرداخت تا شما بتوانید از این طریق هزینه­های خود را کاهش دهید.

لمینت دندان چیست؟

امروزه افراد بیشتر از گذشته به زیبایی دندان­ها توجه دارند و بسیاری از افراد دوست دارند دندان­های بی­نقص و طرح لبخند زیبایی داشته باشند. از جمله بهترین روش­های داشتن طرح لبخندی زیبا، استفاده از لمینت دندان است. لمینت دندان یکی از خدمات حوزه­ی زیبایی دندانپزشکی و پروتزهای دندانی است. قرارگیری لمینت بر روی دندان، روشی بدون خطر و بدون درد بوده و به شکل روکش بر روی دندان­ها قرار می­گیرد.

هزینه لمینت دندان

هزینه لمینت دندان

یکی از مهم­ترین دغدغه­های افراد در این نوع درمان، قیمت لمینت دندان است که یکی از پارامترهای مهم در تصمیم­گیری افراد برای داشتن دندان­های خوش فرم و زیبا است. لمینت دندان به روش­های مختلف و با مواد مختلفی قابل انجام است. هزینه درمان در هر روش، بسته به نوع روش، کیفیت مواد استفاده شده و مدت زمان مورد نیاز برای تکمیل پروسه درمان، متفاوت خواهد بود.

اگر برای زیبایی دندان­های خود، لمینت را انتخاب کرده­اید و می­­خواهید از هزینه لمینت دندان، اطلاع داشته باشید، تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید. در این نوشته، هزینه هر کدام از روش­های لمینت را با هم بررسی خواهیم کرد.

پارامترهای تأثیرگذار در قیمت لمینت دندان

برای اطلاع از هزینه دقیق لمینت، می­بایست دندانپزشک مربوطه، دندان­های شما را ویزیت کرده و با توجه به شرایط دندان­های شما، تعداد دندان­هایی که نیاز به لمینت دارند و همچنین بهترین روش لمینت برای دندان­های شما مشخص شود.

در حالت کلی، موارد تأثیرگذار بر روی هزینه لمینت دندان، عبارت است از:

  • نوع لمینت استفاده شده

نوع لمینت و متریال استفاده شده در درمان، تأثیر زیادی در قیمت­گذاری این نوع درمان زیبایی دارد. در ابتدا لازم است بیمار توسط دندانپزشک معاینه شود تا بر اساس نوع وخامت و شرایط خاص دندان­های فرد، مناسب­ترین لمینت برای وی مشخص شود.

  • جایگیری دندان‌ها

یکی دیگر از موارد تأثیرگذار در قیمت­گذاری لمینت دندان، نحوه جایگیری دندان­ها است؛ زیرا شیوه قرار گرفتن دندان‌ها در کنار هم، میزان سختی و سادگی طراحی دندان­ها را تعیین خواهد کرد و بر اساس آن، هزینه لمینت دندان محاسبه خواهد شد.

  • تعداد دندان­ها

از همه مهمتر تعداد دندان‌هایی است که می‌بایست لمینت شوند. زیرا در کنار موارد قیمت گذاری بالا، هزینه ساخت و نصب به صورت تکی و دندان به دندان انجام می‌شود. لذا پزشک معالج می‌بایست بعد از معاینه، تعداد دندان‌هایی که نیاز به اصلاح دارند و گستردگی ناحیه تحت درمان را مشخص نماید تا بتواند هزینه دقیق را محاسبه نماید.

انواع لمینت دندان

لمینت­ دندان به دو صورت قابل انجام است:

  • لمینت سرامیکی
  • لمینت کامپوزیت (کامپوزیت ونیر)

قیمت لمینت سرامیکی دندان

یکی از روش­های زیبا­سازی دندان­ها، استفاده از لمینت سرامیکی است که از جنس ورقه­های سرامیکی بسیار نازک است. لمینت­ سرامیکی، بسیار مقاوم­تر از نوع کامپوزیتی بوده و ثبات رنگ بیشتری دارد. از جمله معایب لمینت سرامیکی این است که قابلیت ترمیم نداشته و پس از شکسته شدن می­بایست مجدداً ساخته شود.

در این روش درمانی، ابتدا در صورت لزوم دندان­ها تراش داده می­شوند(تراش دندان­ها تنها در صورتی که لازم باشد انجام می­گیرد و در بسیاری از موارد نیاز به تراش دندان ها نیست) و در مرحله­ی بعدی از دندان­ها قالب­گیری شده و قالب­ها به لابراتوار ارسال می­شوند تا روکش­های سرامیک ساخته ­شوند. تمامی این مراحل در یک جلسه انجام می­شود. سپس در جلسه بعدی، پس از تمیزسازی و خشک کردن دندان­ها، چسب مخصوص بر روی دندان­ها زده شده و روکش­ها نصب می­شوند.

هزینه لمینت دندان

تفاوت قیمت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی

چنانچه پزشک متخصص شما، لمینت سرامیکی را به شما پیشنهاد داده، باید بدانید که هزینه لمینت سرامیکی به مراتب بالاتر از هزینه لمینت به روش کامپوزیت ونیر است.

هزینه­های لمینت سرامیکی دندان عبارت است از:

  • هزینه مواد سرامیکی استفاده شده
  • دستمزد لابراتوار
  • دستمزد دندانپزشک

هزینه دقیق خدمات لمینت سرامیکی، معمولاً پس از مشاوره و ویزیت، توسط دندانپزشک مشخص خواهد شد. ولی در کل، قیمت لمینت سرامیکی برای هر دندان، با توجه به نوع و کیفیت مواد مورد استفاده، قیمت نهایی تعیین خواهد شد.

لمینت کامپوزیت ونیر

یکی دیگر از انواع لمینت، کامپوزیت ونیر دندان است. کامپوزیت ونیر نوعی کامپوزیت خمیری است که دندانپزشک پس از تمیز و خشک کردن دندان ها، بر روی آن قرار می­دهد، سپس به وسیله­ی تابش نور لیزری محکم شده و در انتها شکل دهی شده و ایرادات آن برطرف می­شود. کامپوزیت در علم دندانپزشکی در واقع اسم یک ماده است که موارد استفاده متعددی در دندانپزشکی دارد. از کاربردهای دیگر کامپوزیت، پرکردن یا ترمیم حفره­های حاصل از پوسیدگی و همچنین بستن دیاستم­ها است.

کامپوزیت ونیر، نسبت به لمینت سرامیکی از مقاومت کمتری برخوردار بوده ولی این ویژگی مثبت را دارد که در صورت شکستگی و یا لب­پر شدن، قابلیت ترمیم دارد. نصب و شکل­دهی صحیح کامپوزیت ونیر، بسیار وابسته به تبحر دندانپزشک است. قیمت لمینت دندان از نوع کامپوزیت ونیر، به مراتب پایین­تر از لمینت سرامیکی است.

هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه نهایی کامپوزیت ونیر دندان، با توجه به موارد زیر تعیین می­شود:

  • کیفیت و برند کامپوزیت مورد استفاده
  • دستمزد دندانپزشک

توجه داشته باشید که دندانپزشک متخصص و متخصص زیبایی دندان، دستمزد بالاتری نسبت به دندانپزشک عمومی دارد. قیمت لمینت دندان به روش کامپوزیت ونیر، به ازای هر دندان، پس از مشخص شدن نوع و کیفیت کامپوزیت ونیر انتخاب شده توسط فرد متقاضی و دندانپزشک،مشخص می­شود.

قیمت دقیق انجام لمینت دندان

لازم به ذکر است که هزینه­های ذکر شده در بالا برای لمینت دندان، تنها برای کمک به تخمین هزینه از جانب شماست. برای مثال، نصب لمینت دندان از نوع فوق باریک (لومینیر)، ممکن است هزینه بالاتری داشته باشد.

هزینه های جانبی لمینت دندان

هزینه­های جانبی لمینت دندان، جزء مواردی هستند، که معمولاً در قیمت­گذاری اولیه، کمتر مورد توجه هستند. ولی بهتر است قبل از شروع پروسه درمان، از این هزینه­ها نیز اطلاع داشته باشد. چراکه هزینه نهایی معمولاً بیشتر از پیش­بینی اولیه شما خواهد شد و شما باید به این موضوع توجه داشته باشید.

به عنوان نمونه، از شروع تراش دندان تا آماده شدن لمینت، فرد نیاز به یک روکش موقت دارد که باید هزینه آن را مد نظر داشته باشد. هزینه­ی نسخه­ی پزشک و هزینه مربوط به اسکن ایکس ری، از موارد دیگری است که پرداختی نهایی شما را افزایش خواهد داد.

هزینه ­های لمینت دندان مشمول خدمات بیمه می­شود؟

اگر به فکر کمک گرفتن از بیمه هستید، باید بدانید که تقریباً هیچ کدام از بیمه­ها هزینه­ خدمات لمینت دندان را به عهده نمی­گیرند؛ چرا که لمینت جز خدمات زیبایی است. اما ممکن است طبق شرایطی و با نظر پزشک، چنانچه لمینت شما در راستای سلامت و بهداشت دندان شناسایی شود، درصدی از هزینه­ها توسط بیمه پوشش داده شود.

بیشتر بخوانید :