اگر شما هم می خواهید که با لمینت دندان های پایین آشنا شوید، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

لمینت دندان های پائین

ممکن است شما از ظاهر دندان های خود راضی نباشید و به دنبال راه حلی برای بهبود طرح لبخند خود بگردید. یکی از راه حل هایی که برای اصلاح شکل و ظاهر دندان ها و زیبا سازی لبخندتان، پیش روی شما قرار دارد، لمینت دندان است.

در صورتی که شما دارای دندان های کج و بدشکل و شکاف دار باشید و یا دندان های شما تک خورده و زرد باشند، لمینت سرامیکی گزینه ی خوبی برای اصلاح و ترمیم مشکلات دندان های شما خواهد بود.

اما در صورتی که دندان های شما خیلی کج هستند و به دنبال راهی برای صاف کردن آن ها هستید، بهتر است ارتودنسی دندان استفاده کنید؛ زیرا این روش علی رغم این که نیازمند صرف زمانی طولانی برای صاف کردن دندان های شما می باشد، یک روش کم تهاجمی تر نسبت به لمینت دندان است.

گاه حتی ممکن است دندان پزشک متخصص ارتودنسی ابتدا دندان های شما را ارتودنسی و سپس لمینت کند. زیرا لمینت بیشتر یک راه حل برای سفید و زیباتر نشان دادن دندان های شماست نه یک روش درمانی برای حل مشکلات عمده و بیماری های دندان ها.

لمینت دندان های پایین

لمینت دندان های پایین

اگر قصد انجام لمینت دندان را داشته باشید، امکان دارد این سوال برای شما پیش آمده باشد که چه تعداد از دندان هایتان را باید با این روکش های سرامیکی بپوشانید؟

چه تعداد از دندان هایتان را باید با این روکش های سرامیکی بپوشانید؟

این که چه تعداد از دندان ها نیازمند پوشیده شدن با روکش های لمینت باشند، تا حد زیادی به این بستگی دارد که هنگام خندیدن شما، چه تعداد از دندان هایتان برای بیینده قابل مشاهده باشد.

یکی دیگر از عوامل تعیین کننده در لمینت کردن دندان ها این است که میزان سفید بودن دندان هایتان چقدر است؟ یا به چه میزان از سفیدی دندان هایتان رضایت دارید؟ آیا از شکل و فرم دندان هایتان رضایت دارید یا مایل به تغییر شکا آن ها هستید؟

در واقع هر چه تعداد دندان هایی که هنگام لبخند زدن بیشتر در معرض دید هستند بیشتر باشد، شما باید تعداد دندان های بیشتری را با روکش های لمینتی بپوشانید.

به طور کل، تعداد دندان هایی که لمینت می شوند، به نظر شما بستگی دارد. در واقع حتی اگر مایل باشید روی یک یا دو دندان هم لمینت انجام دهید، دندان پزشک شما این کار را برایتان انجام خواهد داد.

آیا انجام لمینت بر روی دندان های فک پائین امری ضروری است؟

مراجعین کلینیک های دندان پزشکی اغلب بر این باورند که اگر بخواهند از لمینت های سرامیکی و یا کامپوزیت های ونیر استفاده کنند، باید تمام دندان های موجود در هر دو فک بالا و پائین خود را با این روکش ها بپوشانند. از آن جای که لبخند هر کسی خاص و منحصر به فرد است، این امر به تعداد دندان هایی که هنگام لبخند زدن شما توسط بیننده مشاهده می شوند بستگی دارد.

در صورتی که هنگام خندیدن، دندان های فک پایین شما دیده نمی شوند، ممکن است شما اصلا نیازی به لمینت دندان های فک پایین نداشته باشید. به جای قرار دادن روکش های سرامیکی لمینت بر روی دندان های فک پائین، ممکن است انجام بلیچینگ روی این دندان ها برای ایجاد تغییرات کمی در زیبایی آن ها، کافی باشد.

در صورتی که از میزان سفیدی و رنگ دندان های خود رضایت داشته باشید، کار برای شما آسان تر خواهد بود. در این صورت تنها کافی است بر روی تعداد کمی از دندان های خود، که نیازمند تغییرات مختصری هستند، لمینت دندان انجام دهید. در انتخاب رنگ این روکش های سرامیکی باید بسیار دقت و توجه به خرج داد؛ چرا که این روکش ها مجددا قابل سفید کردن نخواهند بود.

لمینت دندان های پایین

لمینت دندان های پایین

اگر لمینت دندان فقط بر روی دندان های فک بالا انجام شود، با تغییر رنگ ایجاد شده بین دندان های فک بالا و پائین چه باید کرد؟

ممکن است که شما با هدف روشن تر کردن دندان های خود و اصلاح بد رنگی و زردی دندان ها، قصد داشته باشید لمینت انجام دهید و از آنجایی که دندان های فک پائینی شما به هنگام لبخند زدن خیلی در معرض دید تماشاگر و بیننده نباشند، تمایلی به استفاده از روکش های سرامیکی لمینت بر روی دندان های فک پایین خود، نداشته باشید. در این صورت دندان های موجود در فک پائین و بالای شما، از لحاظ رنگ، ناهماهنگ به نظر خواهند رسید. برای حل این مشکل باید چه کرد؟

در مواجهه با چنین وضعیتی، شما می توانید با انجام روش های ساده تری، تا حدودی بین دندان های موجود در هر دو فکتان هماهنگی رنگ را برقرار کنید. یکی از این روش ها بلیچینگ کردن دندان های پائین است. این روش، خیلی تهاجمی نبوده و شما با انجام آن می توانید با صرف هزینه کمتری به نتیجه دلخواهتان دست یابید.

لمینت دندان های فک پائین چگونه انجام می شود؟

انجام لمینت بر روی دندان های فک پائین، تفاوتی با انجام این کار بر روی دندان های فک بالا ندارد و از همان مراحل پیروی می کند.

برای انجام این کار، ابتدا دندان پزشک از دندان های شما قالب گیری کرده و قالب ها را برای ساخت به لابراتوار می فرستد. سپس دندان پزشک لایه ای از مینای دندان های شما را، به قطر نیم الی هفت میلی متر، می تراشد و ازاین طریق فضای کافی را برای قرار گرفتن روکش سرامیکی لمینت بر روی دندان های طبیعی شما، ایجاد می کند. سپس با چسب های قوی، روکش ها را بر روی دندان های شما می چسباند.

لمینت دندان های پایین

لمینت دندان های پایین

انجام لمینت بر روی چه دندان هایی امکان پذیر است؟

  • در صورتی که دندان های شما دارای لکه و رنگ نامطلوب باشند، لمینت یک راه مناسب برای اصلاح بد رنگی ها و زرد شدگی ها خواهد بود.
  • اگر دندان های شما دارای کج شدگی جزئی باشند، به کمک لمینت می توان آن را اصلاح کرد.
  • پر کردن فواصل بین دندان ها با کمک لمینت های سرامیکی، به خوبی انجام می شود.
  • در صورتی که دندان های شما دچار شکستگی ها و لب پر شدگی های جزئی باشند، لمینت دندان یک راه مناسب برای اصلاح آن ها خواهد بود.
  • لمینت های سرامیکی به خوبی می توانند ترک خوردگی های دندان های شما را بپوشانند.
  • در صورتی که دندان های شما دارای پوسیدگی بوده و یا سطح وسیعی از آن ها پر کردگی داشته باشند، استفاده از لمینت های سرامیکی گزینه مناسبی نخواهد بود.