لمینت دندان جلو چه  اهمیتی دارد؟ لمینت دندان جلو برای چه کسانی مناسب است؟ لمینت دندان جلو چه ویژگی های دارد؟ به نظر می‌رسد که مهم‌ترین عملکرد دندان‌های ما، عمل جویدن و خرد کردن غذاها باشد. می‌دانیم که بدون وجود دندان‌هایمان احتمالاً نمی‌توانستیم به‌راحتی غذا بخوریم؛ اما این تنها کاربرد دندان‌های ما نیست، یک کاربرد دندان‌های ما که آن‌هم اهمیت زیادی دارد، تأثیری است که دندان‌ها بر روی زیبایی چهره ما دارند، دندان‌های سفید و مرتب و زیبا، چهره شمارا جوان‌تر و زیباتر نشان خواهند داد و روی کیفیت لبخند شما تأثیر انکارناپذیری دارند.

اما بیاید ازنظر نقش و عملکرد، دندان‌ها را به دودسته تقسیم کنیم؛ دندان‌های جلویی یا به‌اصطلاح علمی‌تر، دندان‌های قدامی بیشتر مسئول زیبایی هستند و بیشتر به چشم می‌آیند؛ درحالی‌که دندان‌های خلفی یا عقبی زیاد دیده نمی‌شوند و بیشتر مسئول جویدن غذا می‌باشند.

اصلاح دندان‌های جلویی با لمینت

افراد کمی وجود دارند که دندان‌های جلوی آن‌ها کاملاً بی‌عیب و نقص باشد، رایج‌ترین مشکلاتی که در دندان‌های جلو دیده می‌شوند، عبارت‌اند از: طول و ظاهر ناهماهنگ دندان‌ها، دندان‌های به‌هم‌ریخته و نامرتب، وجود فاصله بین دندان‌های جلویی و یا دندان‌های بدرنگ.

برای اصلاح این نقص‌ها، در علم دندان‌پزشکی راه‌حل‌های گوناگونی وجود دارد. مثلاً اگر میزان به‌هم‌ریختگی دندان‌ها شدید باشد، ارتودنسی برای اصلاح کردن آن‌ها پیشنهاد می‌شود، برای اصلاح کردن رنگ دندان‌ها می‌توان از روش بلیچینگ استفاده نمود، همچنین می‌توان دندان‌ها را روکش کرد.

اما یک‌راه عالی برای اصلاح رنگ دندان‌های جلویی و رفع نقص‌های جزئی در این دندان‌ها، لمینت کردن است.

لمینت دندان جلویی

لمینت چیست؟

لمینت ها، پوشش‌های بسیار نازک اما درعین‌حال محکم و بادوامی هستند که برای هر فرد و هر دندان به‌صورت اختصاصی ساخته می‌شوند و برای اصلاح بسیاری از عیوب دندان‌ها، مانند رنگ نامناسب، فاصله بین دندان‌ها و… روی آن‌ها قرار می‌گیرند.

لمینت ها معمولاً از جنس کامپوزیت یا سرامیک (پورسلن) هستند و بیشتر برای دندان‌های جلویی قابل‌استفاده می‌باشند و برای دندان‌های خلفی زیاد استفاده نمی‌شوند.

انواع لمینت های مورد استفاده برای دندان های جلویی

به‌طورکلی لمینت های مورداستفاده برای دندان‌های جلویی را می‌توان بر اساس نوع مواد مورداستفاده در تهیه آن‌ها، به دودسته تقسیم کرد:

  1. لمینت های سرامیکی: این لمینت ها از جنس ماده ای به اسم سرامیک هستند، بعدازاینکه سطح دندان‌های شما برای ایجاد فضای لازم جهت قرارگیری لمینت، کمی تراش خورد و آماده شد، دندان‌پزشک از دندان‌های شما قالبی تهیه‌کرده و برای سایر مراحل ساخت لمینت اختصاصی برای هر دندان، به لابراتوار دندان‌سازی می‌فرستد و پس از آماده شدن، روی دندان‌های شما می‌چسباند.
  2. لمینت های کامپوزیتی: این دسته از لمینت ها، نسبت به لمینت های سرامیکی قیمت مناسب‌تری دارند، میزان پالیش پذیری آن‌ها بیشتر است و درنتیجه نور از سطح آن‌ها بهتر انعکاس می‌یابد؛ همچنین طیف رنگی وسیع‌تری را نیز دارا می‌باشند؛ اما لمینت های سرامیکی ظاهری طبیعی‌تر دارند، دیرتر دچار تغییر رنگ می‌شوند و از دوام بیشتری برخوردار می‌باشند.

لمینت دندان جلویی

چه کسانی نمی‌توانند از لمینت برای اصلاح دندان های جلوی خود استفاده کنند؟

پیش تر از این گفتیم که لمینت برای اصلاح رنگ دندان‌های جلویی، اصلاح عیب و نقص‌های جزئی آن‌ها و به‌طورکلی جهت اصلاح طرح لبخند کاربرد دارند.

اما لمینت برای تمامی افراد قابل استفاده نمی باشد، گاهی دندان های بیماران مشکلاتی دارند که با استفاده از لمینت نمی توان آن‌ها را رفع کرد و باید برای اصلاح آن‌ها به دنبال درمان‌های دیگری بود، در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

کسانی که بی‌نظمی و شلوغی زیادی در دندان‌های جلویی خوددارند، برای حل کردن مشکل چنین کسانی نمی‌توان از لمینت استفاده کرد؛ بلکه راه درمان مناسب برای این بیماران، انجام ارتودنسی است.

اگر دندان‌های جلویی کسی، دچار پوسیدگی وسیعی باشد، نمی‌توان لمینت را بر روی دندان‌های پوسیده قرارداد، بلکه لازم است که ابتدا این پوسیدگی درمان شود و بعد از درمان کامل، می‌توان از لمینت استفاده نمود.

بعضی از افراد عادت دندان‌ قروچه کردن و یا براکسیسم دارند، در چنین افرادی اگر برای دندان‌های جلویی آن‌ها لمینت انجام دهیم، در اثر این عادت مخرب، بعد از مدتی لمینت ها آسیب جدی می بینند.

برای قرار دادن لمینت بر روی دندان‌ها، ما نیاز به مقدار کافی از مینای دندان داریم، در غیر این صورت اگر دندانی مینای کافی نداشته باشد، کاندیدای خوبی برای لمینت کردن نمی‌باشند.

لمینت دندان جلویی

آیا لمینت کردن دندان‌های جلویی عوارضی دارد؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که خود درمان لمینت، اگر به‌درستی و با رعایت اصول لازم انجام شود، به‌هیچ‌وجه باعث آسیب رساندن به دندان‌های جلویی شما نمی‌شود.

البته دندان‌پزشک، برای اینکه فضای کافی جهت چسباندن لمینت را در اختیار داشته باشد، نیاز دارد که قدری سطح دندان‌های جلویی شمارا تراش دهد، این تراش تا حد امکان به میزان کمی صورت می‌گیرد تا آسیب جدی به دندان‌های بیمار وارد نشود.

اما اگر هنگام لمینت کردن، اصول لازم رعایت نشود، ممکن است عوارضی مانند التهاب لثه، یا پوسیدگی دندان‌ها یا جدا شدن لمینت از دندان‌ها را به دنبال داشته باشد. بعضی از اقدامات آسیب‌رسان عبارت‌اند از:

اصلاح لبه‌های لمینت به‌خوبی انجام نشود، دندان‌های لمینت شده به مقدار کافی و به‌درستی پالیش نشوند، لبه‌های دندان طبیعی بیمار با لمینت تطابق درستی نداشته باشد، تراش دندان‌ها جهت آماده‌سازی، بیش‌ازحد و یا کمتر از مقدار لازم صورت گیرد.

نکته: بعد از انجام هر اقدام دندان‌پزشکی، معمولاً دندان‌ها قدری حساس‌تر می‌شوند، این موضوع برای دندان‌های لمینت شده هم صدق می‌کند. مثلاً ممکن است که بعد از لمینت کردن دندان‌های جلویی خود، به هنگام خوردن غذاهای خیلی سرد و یا خیلی داغ، دچار دندان‌درد مختصری بشوید که البته این امر طبیعی است و به‌مرورزمان این حساسیت‌ها از بین می‌روند.