کامپوزیت کردن در کنار موضوع زیبایی دندان و لبخند که خیلی‌ها به آن اهمیت می‌دهند، یک روش درمانی هم برای ترمیم دندان ها می باشد. در این مقاله به روش ترمیم دندان با کامپوزیت می پردازیم.

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت یکی از روشهای لمینت کردن دندان می باشد. برای ترمیم کردن دندان ها از طریق لمینت دو روش وجود دارد:

 1. لمینت سرامیکی
 2. لمینت کامپوزیتی

در این مقاله به ترمیم دندان با کامپوزیت می پردازیم. لمینت یا رزین های کامپوزیتی در چند سال اخیر به اولین انتخاب عموم مردم برای ترمیم کردن دندان هایشان تبدیل شده که محبوبیت بسیار زیادی هم در بین عموم پیدا کرده است.

لمینت دندان با کامپوزیت  برای چه دندان هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

لمینت کامپوزیتی روشی برای ترمیم دندان های فاصله دار، به هم چسبیده، زرد رنگ، لکه دار و … می باشد.

خیلی از افراد بر این تفکراند که کامپوزیت کردن دندان فقط برای زیبا سازی آن انجام می شود در صورتی که اینطور نیست؛ ترمیم دندان با کامپوزیت در کنار ویژگی زیباسازی، برای درمان مشکلات دندان ها هم به کار می رود.

طی پنجاه سال گذشته ما پیشرفت های چشمگیری در زمینه دندانپزشکی مشاهده کرده ایم که یکی از این پیشرفت ها ترمیم دندان با استفاده از لمینت کامپوزیتی می باشد.

یکی از روشهای درمانی در کامپوزیت، پر کردن با کامپوزیت نامیده می شود. در واقع پر کردن با کامپوزیت، یکی از روش های درمانی برای پوسیدگی دندان ها می باشد.

وقتی یک دندان در داخل دهان توسط باکتری و پلاک موجب فرسایش می شود پس از مدتی حفره هایی که روی آن ها ایجاد می شود باعث از بین رفتن دندان شده که به آن ‍پوسیدگی دندان گفته می شود.

رزین کامپوزیت چیست؟

پر کردن با کامپوزیت، درمانی است که برای ترمیم دندان پوسیده به کار می رود در این نوع روش از رزین کامپوزیتی برای سلامت دهان و دندان استفاده می شود. رزین کامپوزیت، ماده‌ای است که از مخلوطی از مواد مختلف تشکیل شده است که شامل شیشه و پلاستیک های ظریف می شود. این نوع پر کردن جایگزینی برای درمان سنتی پوسیدگی دندان هم می باشد.

کامپوزیت ماده‌ای به رنگ دندان است که روی دندان شما را می پوشاند و بیشتر برای دندانهای جلویی به کار می‌آید. به این صورت که ابتدا پزشک درمان پوسیدگی را برایتان انجام می دهد و داخل دندان را پر می کند. پس از آن شما برای اینکه زیبایی دندان خود را از دست ندهید می‌توانید از یک روکش کامپوزیت برای آنها استفاده کنید که این باعث می شود ساختار طبیعی دندان شما از بین نرود و زیبایی خودش را در عین مراقبت بیش از حد، حفظ کند.

ترمیم دندان با کامپوزیت

کامپوزیت ماده‌ای است که حاوی فلز و جیوه نیست.

 

ترمیم دندان با کامپوزیت چقدر دوام دارد؟

باید گفت درست است که مواد کامپوزیتی به اندازه مواد سنتی مخصوص پر کردن دندان قوی نیستند اما این را هم باید گفت که آن ها با این حال بسیار مستحکم هستند و می توانند سال های سال دوام داشته باشند. دوام مواد کامپوزیتی روی دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور کلی مواد پرکننده کامپوزیت حداقل ۵ سال دوام می‌آورند و در صورتی که موارد مربوط به نگهداری پس از آن را به خوبی انجام دهید و به طور کامل رعایت شوند آن ها می توانند تا ۱۰ سال و یا بیشتر هم دوام داشته باشند و مشکلی برایشان پیش نیاید.

 

عوامل تاثیر گذار بر ماندگاری ترمیم دندان با کامپوزیت

عوامل مختلفی هستند که می توانند بر طول عمر و ماندگاری ترمیم دندان با کامپوزیت تأثیرگذار باشند. این عوامل عبارتند از:

 • برای ترمیم دندان با کامپوزیت بهتر است قسمت‌هایی از دندان را انتخاب کنید که کمتر در معرض جویدن و گاز گرفتن قرار می گیرند چون این عامل خودش به مرور زمان باعث فرسودگی کامپوزیت می شود
 • اگر از مشکل دندان قروچه شدید رنج می برید این عمل باعث فشار بیش از حد روی دندان می‌شود و ممکن است کامپوزیت سریع‌تر فرسوده شود
 • از خوردن و نوشیدن غذاهای قندی یا اسیدی که می‌توانند خطر فرسایش آن را افزایش دهند جلوگیری کنید
 • از خوردن غذاها و نوشیدنی های خیلی گرم و یا خیلی سرد بپرهیزید
 • همیشه بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید و به طور مرتب مسواک و نخ دندان بکشید
 • به طور مرتب و چند ماه یکبار برای معاینه نزد متخصص ندانپزشک تان بروید.

 

چه زمانی می‌توان از ترمیم دندان با کامپوزیت استفاده کرد؟

همانطور که در ابتدا گفته شد کامپوزیت کردن در کنار موضوع زیبایی دندان که خیلی‌ها به آن اهمیت می‌دهند، یک روش درمانی هم برای ترمیم دندان ها می باشد. کامپوزیت می تواند در موارد زیر به ترمیم دندان ها کمک کند:

 1. چسبیدگی بیش از حد دندان ها به هم
 2. فاصله داشتن بیش از حد دندان ها از هم
 3. مشکل رشد دندانی که به طور کوتاه و بلند رشد می کند
 4. پوسیدگی دندان
 5. ایجاد شدن لک روی دندان
 6. زردی بیش از حد دندان
 7. سفید کردن دندان

 

مراحل ترمیم دندان با کامپوزیت

ترمیم کردن دندان به روش کامپوزیت شامل چند مرحله می شود که باید آن ها را به ترتیب انجام داد.

مرحله اول مشاوره و معاینه فک و دندان ها توسط متخصص دندانپزشکی می باشد. پس از بررسی دندان توسط دندانپزشک یک نسخه برایتان می نویسد که شامل یک عکس دیجیتالی سه بعدی از دندان هایتان می باشد.

در مرحله بعدی پس از اینکه که عکس آماده شد پزشک آن را مشاهده می‌کند و پس از بررسی شروع به کار ترمیم دندان با کامپوزیت می کند.

پزشک ابتدا قبل از هرکاری دندان های شما را تراش می دهد تا از هم جدا شوند. بعد از تراش دادن دندان ها توسط دندانپزشک، ماده کامپوزیت روی دندان شما آغشته می شود. همانطور که گفته شد کامپوزیت یک ماده شفاف و شیشه ای می باشد.

در مرحله بعدی پس از این که این کار انجام شد پزشک با اشعه UV (یو وی) مواد را روی دندان تان به مرور خشک و سفت می کند و نسبت به سلیقه شما آن را شکل می دهد.

نکته ای که بسیار باید توجه شود این است که در ترمیم دندان با کامپوزیت، پزشک باید دندان ها را به صورت تک تک کامپوزیت کند و نمی تواند تا تمام شدن کار یک دندان سراغ دندان بعدی برود.

 

مزایای ترمیم دندان با کامپوزیت

پرکننده های کامپوزیت در کنار زیبایی مزایای بسیاری هم دارند که در ادامه به آنها می پردازیم :

 1. پرکننده های کامپوزیت به اندازه انواع دیگرشان به تراشکاری زیاد دندان نیازی ندارد
 2. به طور خودکار پس از آغشته دندان به مواد، با استفاده از اشعه به دندان اصلی می چسبد
  توضیح: انواع دیگر آن به صورت سفارشی در آزمایشگاه ساخته می‌شوند و پس از اینکه کاملا آماده شدند روی دندان نصب می‌شوند و با چسب به دندان چسبانده می شوند ولی در کامپوزیت دندان را به مواد آغشته می کنند.
 3. از کامپوزیت می توان برای رفع ترک های روی دندان هم استفاده کرد
 4. باعث بروز حساسیت های کمتری نسبت به سایر موارد مشابه خود می شود
 5. کامپوزیت قابل ترمیم است

ترمیم دندان با کامپوزیت

معایب ترمیم دندان با کامپوزیت

مسلماً ترمیم دندان با کامپوزیت هم مانند سایر موارد زیبایی و درمانی شامل مزایا و معایب مربوط به خودش می باشد. مزایای کامپوزیت را در مطالب بالا گفتیم و حالا نوبت به معایب این ماده رسیده است.

 1. رنگ گرفتن مواد کامپوزیت با خوردن نوشیدنی و غذا های رنگی
 2. استحکام کمتری نسبت به لمینت دارد
 3. اکثر بیماریهای دهان و دندان با کامپوزیت درمان می شوند
 4. طول عمر کامپوزیت از انواع سرامیکی کمتر است

همچنین باید توجه داشت که هرگونه فرایند ترمیم و اصلاح دندان های طبیعی از جمله کامپوزیت دندان می تواند ریسک عفونت لثه و پوسیدگی دندان را افزایش دهد.

 

رعایت بهداشت بعد از کامپوزیت دندان

چون کاشت ونیر کامپوزیت یا لمینت سرامیکی، احتمال تجمع باکتری ها را در دهان، لثه و اطراف ناحیه کاشته شده به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد؛ به همین علت بعد از کاشت کامپوزیت دندان رعایت بهداشت دهان و دندان از جمله مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بسیار مهم است.