در گذشته حل مشکلات دندانی مانند کجی دنداند ها، تنها با ارتودنسی امکانپذیر بود، اما امروزه روکش های لمینت در خیلی از موارد می توانند جای ارتودنسی را بگیرند و به یک راه حل مقرون به صرفه و سریع برای حل مشکلات دندانی تبدیل شده اند. اما باید توجه داشت که نمی توان از لمینت برای تمام مشکلات دندانپزشکی استفاده کرد و حتی در مواردی ممکن است سلامتی بیمار را به خطر بیندازد.  لمینت دندان پوسیده از جمله این موارد خطر آفرین است.

لمنیت چیست؟

لمینتی که در دندانپزشکی استفاده می شود، ورقه های چینی هستند که به روکش پرسلن نیز معروف هستند. لمینت یک پوسته نازک است که بر اساس نیاز فرد، دارای رنگ بندی متنوعی است و هر شخص بنا به سلیقه شخصی، رنگ دلخواه را انتخاب می کند. البته توصیه می شود، رنگی را برای لمینت خود انتخاب کنید که تا حد ممکن نزدیک به رنگ دندان طبیعی خودتان باشد.

لمینت دندان پوسیده

روش مناسب نصب لمینت

پوسته های لمینت به منظور تغییر رنگ، شکل، اندازه و یا طول دندان و در کل به منظور بهبود ظاهر دندان ها به سطح جلوی دندان ها متصل می گردد. روش مناسب برای نصب لمینت روی دندان، روشی است که هیچ گونه آسیبی را متوجه دندان های طبیعی بیمار نکند. لمینت، در کنار اینکه به دندان های فرد زیبایی می بخشد، باید عملکرد مناسبی نیز داشته باشد. همچنین باید اتصال لمینت به دندان ها به طرز صحیحی صورت گیرد.

پس از اتصال لمینت به دندان، داندانپزشک از روش هایی استفاده می کند تا لمینت قوی تر گردد.

کدام مشلات دندانی را نمی توان با لمینت برطرف نمود؟

امروزه لمینت دندان به یک روش بسیار محبوب برای حل مشکلات دندانی تبدیل شده است و در مدت زمان کوتاهی می تواند فرد را به رویای داشتن دندان های سفید، مرتب و زیبا برساند. اما در روش ارتودنسی ممکن است چندین سال طول بکشد که فرد به این رویا دست پیدا کند.

با این تفاسیر، طبیعی است که لمینت، نسبت به ارتودنسی محبوبیت بیشتری داشته باشد. اما باید توجه نمود که برخی از مشکلات  دندانی هستند که به هیچ وجه نباید برای رفع آنها از لمینت استفاده کرد؛ چرا که ممکن است مشکلات جدی ای را برای سلامتی دهان و دندان فرد در پی داشته باشد.

در صورتی که فرد مشکلات زیر را داشته باشد نمی توان از لمینت برای درمان استفاده نمود:

  • پوسیدگی دندان
  • حفره ها
  • بیماری لثه
  • عفونت کانال ریشه

درست است که این موارد ممکن است ظاهر دندان های شما را خراب کنند و نیاز داشته باشید که برای پوشاندن این معایب از لمینت استفاده کنید، اما اگر این کار را بکنید، مثل این است که این مشکلات را نادیده گرفته اید و امید دارید که خود به خود این عوامل بهبود پیدا کنند.

دندانپزشک خوب برای نصب لمنیت

اگر دندانپزشک شما دارای تبحر و تجربه کافی باشد، به دندان های طبیعی شما با نصب لمینت آسیب نمی رساند. او قبل از لمینت، دندان های شما را به خوبی معاینه می کند تا اطمینان حاصل کند که دندان های شما برای انجام لمینت مناسب هستند. اگر وی تشخیص دهد که لمینت، انتخاب مناسبی برای شما نیست، گزینه های درمانی دیگری مانند ارتودنسی، سفید کردن دندان، لمینت و … را برای حل مشکلات دندانی به شما پیشنهاد می دهد.

علاوه بر تبحر دندانپزشک، خود شما نیز باید تا حد امکان، اطلاعات کافی در مورد هر یک از این روش ها داشته باشید تا بتوانید بهترین راه حل را برای برطرف کردن مشکل دندان هایتان انتخاب نمایید.

آیا می توان دندان های پوسیده را لمینت کرد؟

به هیچ عنوان نباید لمینت را روی دندان هایی که پوسیده شده اند و یا در آینده ای نه چندان دور امکان پوسیدگی دارند انجام داد. بنابراین اگر دندانپزشک شما، این روش درمانی را برای شما انتخاب کرده است، پس باید خیالتان راحت باشد که دندان های شما پوسیده نشده اند و یا در معرض پوسیدگی قرار ندارند.

زمانی که دندان های شما با لمینت پوشانده می شوند، احتمال پوسیدگی آنها کاهش می یابد، چرا که لمینت می تواند دندان های شما را در برابر پوسیدگی محافظت کند.

زمانی که شما لمینت دارید، می توانید همانند مواقع عادی، مسواک بزنید و نیز از نخ دندان برای تمیزی دندانهایتان استفاده کنید.

ایا لمینت دندان پوسیده ای که پر شده ممکن است؟

سوال دیگری که ممکن است برای خیلی از افراد در رابطه با لمینت پیش بیاید این است که آیا برای دندان هایی که قبلا پر شده اند، می توان از لمینت استفاده کرد؟
طبیعی است که بهترین عملکرد لمینت زمانی خواهد بود که دندان شما سالم باشد و قبلا پر نشده باشد؛ اما این به این معنی نیست که نتوان برای دندان های پر شده از لمینت استفاده کرد.
اگر دندان شما در قسمت جلو یا پشت، دارای پرشدگی  کوچکی باشد، در اینصورت می توان از لمینت استفاده کرد، اما اگر نصف بیشتر دندان شما پر شده باشد، در اینصورت بهتر است به جای لمینت از گزینه های دیگری مانند تاج دندان استفاده کنید.

آیا لمینت دندان سبب پوسیدگی دندان ها می شود؟

با توجه به اینکه لمینت پوشش نازکی روی دندان شما ایجاد می کند و از برخورد دندان با مواد غذایی جلوگیری می کند، بنابراین می تواند سبب کاهش خطر پوسیدگی دندان گردد؛ البته به شرطی که بهداشت دهان و دندان هایتان را جدی بگیرید و به طور مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کنید.

زمانی که لمینت انجام می دهید، ذرات ریز غذا در حدفاصل بین لمینت و لثه تجمع می کنند که در صورتی که فرد مسواک نزد، این ذرات می توانند با گذشت زمان، منجر به پوسیدگی دندان شوند. پس نتیجه می گیریم که مسواک برای دندان های لمینت شده امری ضروری است. البته توصیه می شود که برای جلوگیر از آسیب دیدن لمینت، از مسواک های نرم استفاده کنید تا سطح لمینت دچار خراش نگردد.

افرادی که لمینت انجام داده اند، باید در فواصل زمانی منظم، توسط دندانپزشک خود ویزیت شوند تا قسمت هایی از دندان که امکان تمیز کردن آنها توسط فرد وجود ندارد، توسط دندانپزشک تمیز شود و به این ترتیب خطر پوسیدگی دندان ها به حداقل برسد.

کدام دندان ها کاندید مناسبی برای لمینت هستند؟

این سوالی است که معمولا برای بسیاری از افراد پیش می آید که آیا آنها کاندیدای مناسبی برای انجام لمینت هستند یا نه؟

  • دندان هایی که ترک خورده اند، شکسته اند، لب پر شده و نیز تغییر رنگ داده اند، گزینه های خوبی برای انجام لمینت هستند. همچنین افرادی که فاصله بین دندان های آنها به صورت غیرمعمول زیاد است نیز می توانند گرینه خوبی برای انجام لمینت باشند.
  • افرادی که این مشکلات را دارند، از ظاهر دندان های خود شاکی هستند و ممکن است از این لحاظ اعتماد به نفس خوبی نداشته باشند. در چنین مواقعی لمینت به کمک این افراد آمده و زیبایی ظاهری دندان هایشان را به آنها برمی گرداند.
  • اما افرادی که پوسیدگی دندانی دارند و یا در خطر ابتلا به پوسیدگی دندان هستند، معمولا گزینه مناسبی برای لمینت نیستد و باید حتما در این مورد با دندانپزشک خود مشورت کنند تا اگر وی تشخیص داد که این افراد برای لمینت مناسب نیستد، روش مناسب دیگری را برای زیباتر کردن و پوشاندن ظاهر نامناسب دندان ها به آنها پیشنهاد کند.

اگر شما جزو افرادی هستید که مشکل پوسیدگی دندان دارید و نمی توانید لمینت کنید، باید بگوییم که جای هیچ گونه نگرانی نیست؛ چرا که امروزه انواع روش های زیبایی دندان به وجود آمده اند که شما می توانید به تشخیص متخصص، یکی از این روش های درمانی را که مناسب شماست انتخاب کنید.