لمینت دندان قیمت مختلفی در جاهای مختلف دارد و برای زیباسازی و ترمیم دندان بکار می رود. همانطور که می دانید لمینت دندان هزینه بالایی دارد و نرخ آن هر ساله رو به افزایش است با توجه به اینکه ما در سال ۱۳۹۹ قرار داریم از این رو به هزینه لمینت دندان در سال ۹۹ می پردازیم.

لمینت دندان یکی از  روش های زیبایی دندان به شمار می رود. معمولا افرادی که می خواهند طرح لبخند خود را زیبا و یا ترمیم کنند، دندان هایشان را مرتب تر و سفید تر نمایش دهند و یا افرادی که مشکل کوتاهی بیش از حد و نامنظمی برخی از دندان هایشان را دارند و یا رنگ دندانهایشان بصورت خدادادی تیره و بدرنگ است از این روش استفاده می کنند. طبیعی است که لمینت دندان قیمت های مختلفی برای هر یک از این مشکلات خواهد داشت.

لمینت دندان چیست؟

در واقع لمینت یک لایه نازک از مواد مخصوصی است که  توسط متخصصین دندانپزشکی با روش های مختص این کار، برای دندان مورد نظر قالب گیری شده و روی دندان نصب می گردد.

لمینت دندان قیمت

همانطور که می دانید لمینت دندان قیمت بالایی دارد و نرخ آن هر ساله رو به افزایش است با توجه به اینکه ما در سال ۱۳۹۹ قرار داریم از این رو به هزینه لمینت دندان در سال ۹۹ می پردازیم.

لمینت دندان قیمت در سال ۹۹

نکته مهمی که می توان گفت این است که قیمت لمینت دندان از جنس کامپوزیت بسیار پایین‌تر از هزینه جنس سرامیکی آن است و در مواردی بعضی از پزشکان هزینه لمینت دندان از نوع سرامیکی را تا دو برابر بیشتر از مدل کامپوزیت اعلام می کنند.

انواع لمینت دندان

همانطور که در توضیحات بالا اشاره شد لمینت ها به دو دسته کامپوزیت و سرامیکی تقسیم می شوند که در نوع کامپوزیت، دندانپزشک مجبور است دندان ها را به صورت تک تک لمینت کند که برای این کار ابتدا دندان ها را با وسایل دندانپزشکی مخصوص، از همدیگر فاصله داده و کار جدا سازی را انجام می دهد و پس از آن دندان موردنظر را به مواد لمینت آغشته میکند. در مرحله بعدی با استفاده از اشعه uv  مواد کامپوزیت را سفت می کند و پس از آن به سلیقه مشتری به آن شکل می‌دهند. نکته قابل توجه در این روش این است که تا زمانی که کار دندان اول به اتمام نرسیده دندانپزشک نمی تواند به هیچ وجه سراغ دندان بعدی برود.

لمینت سرامیکی

در لمینت نوع سرامیکی بر خلاف نوع کامپوزیت که با استفاده از دستگاه های مخصوص ساخته می شود، ابتدا توسط دندانپزشک یک تراشکاری خیلی سطحی روی دندان صورت می گیرد، سپس قالب گیری می‌شود و قالب توسط دستگاه های مخصوص در آزمایشگاه تبدیل به لمینت سرامیکی می شود. جنس این لمینت ها همان طور که از نامشان پیداست سرامیکی بوده و از جنس دندان های طبیعی است. در این نوع لمینت قبل از ارسال برای ساخت، مشتری طرح آن را بسته به سلیقه خود انتخاب می کند. معمولا توصیه می شود لمینتی انتخاب شود که تا حد ممکن رنگ آن به دندان های طبیعی بیمار نزدیک تر باشد تا حالت طبیعی تری داشته باشد.

عمر این لمینتهای سرامیکی نسبت به نوع کامپوزیت بیشتر است و به طبع هزینه بیشتری هم نیاز دارد. توجه داشته باشید که دو مدل کامپوزیت و سرامیکی که به آن اشاره شد می توانند مدل های متنوعی را در زیر مجموعه خود قرار دهند که هرکدام نام مخصوص به خود را دارند.

 

مزایا و معایب لمینت دندان

 

لمینت دندان هم مانند روش های دیگری که برای زیبایی استفاده می شود مزایا و معایبی هم دارد که در ادامه آنها را ذکر می کنیم:

مزایا

  • سرعت بالا در ترمیم کردن دندان ها
  •  افزایش اعتماد به نفس
  • حفظ ظاهر طبیعی دندانها
  •  استحکام بالا و نیاز نداشتن به مراقبت های پیچیده
  •  امکان ترکیب با سایر عمل های دندانپزشکی

 

لمینت دندان قیمت

معایب

  • در کنار اینکه لمینت کردن دندان حداقل یک هفته زمان می‌برد اما اگر خوب نصب نشود خیلی سریع آسیب دیده و از بین می رود و مجبور به تعویض آن خواهید شد.
  • اگر لمینت خوب نصب شود و بیمار هم از آن به خوبی مراقبت کند می‌تواند مانند دندان های معمولی اش از آن استفاده کند اما با این حال برخلاف دوام زیادی که دارد برخی اوقات ممکن است آسیب پذیر باشد و زیبایی آن از بین برود.
  •  باید از لمینت بیشتر از دندان معمولی خود مراقبت کنید و فشار زیادی به آن نیاورید تا طول عمر آن بالا رود.

 

طول عمر لمینت دندان

به دلیل اینکه لمینت دندان به عنوان یک روکش برای دندان استفاده می شود، مسلماً طول عمر مخصوص به خود را دارد ولی بالا بردن طول عمر در لمینت به نگهداری درست آن هم مربوط می شود. مثلاً اگر بیش از حد نوشیدنی های سرد و گرم پشت سر هم استفاده نکنید و یا چیز های سخت مانند ته دیگ های خیلی خشک نخورید طول عمر آن را بالا می برید. اما اگر موارد گفته شده و موارد مشابه اینچنینی را رعایت نکنید و یا در صورت عدم رعایت کردن بهداشت دهانی، ممکن است لمینت  بپوسد که در این صورت باید آن را ترمیم کرد.

در واقع همانطور که با استفاده از مسواک زدن به تعداد سه بار در طول روز و کشیدن نخ دندان به طور میانگین یک الی دو بار در طول روز از دندان های واقعی خود مراقبت می‌کنید باید تمام این کارها را برای لمینت دندانتان هم انجام دهید؛ غیر این صورت ممکن است با پوسیدگی و خرابی آن مواجه شده و مجبور به ترمیم و یا تعویض آن شوید که در اینصورت نه تنها هزینه زیادی را به شما تحمیل خواهد کرد بلکه باید دردسر تعویض آن را به جان هم بخرید.

همچنین باید مصرف برخی غذاها مانند خوراکی های چسبنده، رنگی و جویدنی را به حداقل خود برسانید؛ چرا که ممکن است این مواد روی لمینت شما لک ایجاد کنند و زیبایی آن را از بین ببرند.

در کل لمینت دندان روکشی دائمی برای تمام عمر نیست و بسته به نوع مراقبت و نگهداری شما از آن بین 10 الی 20 سال ماندگاری دارد ولی در هر حال باید خیلی از آن مراقبت کنید و حواستان باشد.