اگر در حال خواندن این مقاله  هستید احتمالا در حال مقایسه فواید و عوارض ارتودنسی دندان هستید. حتی احتمالا دو دل هستید و مانده اید که آیا با وجود عوارض همچنان درست است که ارتودنسی کرد یا نه؟ ما در این مقاله به 5 تا از شایعترین و شناخته شده ترین عوارض ارتودنسی پرداخته ایم و آن ها را به طور کامل بررسی کرده ایم. با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که چگونه میتوانید بدون تجربه مضرات و عوارض این درمان، با خیال راحت دندان های خود را ارتودنسی کنید.

5 تا از شناخته شده ترین عوارض ارتودنسی دندان

  1. تغییر چهره و صورت

به دلیل اینکه دستگاه های ارتودنسی به دندان ها متصل میشود در ظاهر ممکن است که چهره شما کمی تغییر کند. اگر متخصص ارتودنسی شما با دقت و بدون در نظر گرفتن حالت چهره شما، اقدام به درمان کند، این موضوع قابل توجه تر خواهد شد. اما این مشکل به راحتی قابل حل است.

راه حل رفع مشکل تغییر چهره در ارتودنسی

یکی اینکه اگر فکر میکنید ارتودنسی ثابت چهره شما را تغییر میدهد میتوانید از ارتودنسی نامرئی مثل اینویزیلاین ها و یا ارتودنسی لینگوال و یا ارتودنسی سرامیکی استفاده کنید. و دوم اینکه یک متخصص ارتودنسی خوب انتخاب کنید و همه چیز را به او بسپارید تا بدون اینکه هیچکدام ار عوارض ارتودنسی دندان را تجربه  کنید به نتیجه دلخواه برسید.

  1. تشکیل پلاک پشت دندان ها و دستگاه ها

درحالت عادی زمانی که دندان های خود را به طور مرتب مسواک میزنید و از نخ دندان استفاده میکنید سلامتی دهان و دندان و در نتیجه سلامتی عمومی شما افزایش پیدا خواهد کرد. اما اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید و مرتبا مسواک نزنید، پلاک و تارتار در پشت دندان ها شما تشکیل میشود. تشکیل پلاک همانا و سایر مشکلات پیش روی شما همانا.

در خصوص ارتودنسی نیز همین مشکل وجود دارد. یعنی اگر به طور منظم دندان ها و دستگاه ارتودنسی را تمیز نکنید پلاک به طور مشابه روی بخش های مختلف دستگاه مثل سیم و براکت تشکیل شود.

راه حل رفع مشکل تشکیل پلاک روی دستگاه های ارتودنسی

اما خب اگر مطابق توصیه ها و دستورالعمل های متخصص ارتودنسی خود عمل کنید تشکیل پلاک را به عنوان عوارض ارتودنسی دندان به راحتی دور خواهید زد.

  1. واکنش های آلرژیک

واکنش های آلرژیک از جمله نادرترین عوارض ارتودنسی دندان است و تنها در افرادی رخ میدهد که نسبت به یکی  از اجزای بریس ارتودنسی حساسیت داشته باشند. برای مثال ممکن است به جنس سیم یا براکت حساسیت داشته باشید.

راه حل رفع حساسیت و واکنش آلرژیک ارتودنسی

در این صورت نیز متخصص میتواند از فلزات و یا جنس های دیگری که بدن شما به آن حساس نباشد استفاده میکند. واکنش آلرژیک تنها در صورتی ایجاد میشود که شما قبل از اتصال بریس ها هیچ صحبتی از حساسیت یا واکنش احتمالی خود، نسبت به دستگاه ها، با متخصص خود نکرده باشید. اگر در جلسه اول در این مورد با متخصص ارتودنسی صحبت کنید واکنش آلرژیک برای شما دیگر یکی از عوارض ارتودنسی دندان نخواهد بود.

  1. زخم شدن دهان

زخمی شدن از عوارض ارتودنسی دندان است اما خیلی کم پیش می آید که داخل دهان زخم شود. زخمی شدن دهان معمولا در افرادی رخ میدهد که ارتونسی ثابت لینگوال یا پشت دندانی دارند. زیرا در این روش بریس ارتودنسی به جای اینکه به جلو دندان وصل شود به پشت دندان ها متصل است. در این وضعیت زبان مدام به براکت ها و سیم برخورد میکند و احتمال زخمی شدن آن وجود دارد.

راه حل جلوگیری از زخم شدن دهان با بریس ها

  • به این نکته توجه کنید که اگر متخصص ارتودنسی شما باتجربه و خوب باشد، حین اتصال بریس ها به ایمنی شما اهمیت داده و طوری کار نصب آن ها را انجام میدهد که بعدها آسیبی از جانب بریس به زبان و بخش های دیگر دهان شما وارد نشود.
  • دوم اینکه متخصص باید به طور کامل به شما توضیح دهد که چگونه باید از زخمی شدن دهان پیشگیری کنید. او تمام توصیه ها و دستورالعمل های لازم را باید در اختیار شما قرار دهد. برای مثال باید به شما بگوید که سرهای نسبتا تیز و نا ایمن بریس را به موم یا وکس ارتودنسی آغشته کنید تا دیگر به شما آسیبی وارد نشود.
  1. درد و ناراحتی

مساله درد ارتودنسی و ناراحتی ناشی از آن واقعا آنطورها هم که میگویند صحت ندارد. ما منکر درد به عنوان یکی از عوارض ارتودنسی دندان نیستیم. اما بهتر است به آن عارضه نگوییم زیرا درد بسیار مختصر است و از همه مهمتر موقتی است. این درد به راحتی توجیه دارد.

اصلا همین الان خودتان امتحان کنید. با انگشت به یکی از دندان های خودتان مختصر فشاری وارد کنید. سعی کنید کم کم فشار را بیشتر کنید. کمی درد دارد نه؟ این طبیعی است. زیرا دندان های شما در حالت طبیعی ثابت هستند و به کمک رباط ها و ساختارهایی به لثه و استخوان متصل شده اند. این ساختارها مانع از جابجایی دندان میشوند و وقتی کش می آیند و یا تحریک میشوند سیگنال هایی به مغز میفرستد که مغز هم در واکنش به این جابجایی به سنسورها و حسگرهای درد دستور میدهد که کمی حالت درد و ناراحتی ایجاد کنند. اما بعد از مدت کوتاهی زمانی این درد از بین میرود.

نحوه مدیریت درد ارتودنسی و ناراحتی ناشی از آن

یادمان باشد که ما با کمک براکت ها و سیم قوس دار ارتودنسی به دندان های شما فشار وارد میکنیم چرا که میخواهیم آن ها در موقعیت دلخواه‌مان قرار بگیرند و به سمت آن موقعیت جابجا شوند. بنابراین این نیرو لازم است و این درد نیز در هر صورت تجربه میشود. اما دو مساله مهم در این خصوص وجود دارد:

  • اول اینکه این درد موقتی است و تنها زمانی آن را تجربه میکنید که اول دستگاه ها نصب میشوند و بعد ها زمانی که سیم ارتودنسی توسط متخصص تنظیم میشود.
  • و دوم اینکه تنها با مصرف یک مسکن ساده درد بعد از چند دقیقه فروکش میکند

منبع:

bracesguide

orthodonticsaustralia