استفاده از بریس‌های ارتودنسی برای اکثر کودکان امر خوشایندی نیست. استفاده از بریس‌ها تغییر زیادی در عادت و ظاهر نوجوانان ایجاد می‌کند، بنابراین ممکن است باعث ناراحتی آن‌ها شود. به‌ عنوان پدر و مادر، ممکن است مبارزه کودک شما با این تغییرات، دشوار به نظر برسد.

چگونه والدین می‌توانند کودکان را تشویق به استفاده از بریس‌ کنند؟

ارائه دادن اطلاعات و آگاهی

اگر اطلاعات و آگاهی‌های لازم در مورد مزایای ارتودنسی و کل فرایند درمان، داشته باشید میتوانید دانسته های خوبی به فرزندتان منتقل کنید، همچنین احتمال مقاومت در برابر استفاده از بریس‌ها کاهش خواهد یافت. متخصص ارتودنسی مناسبی را انتخاب کنید که مایل باشد به خوبی با فرزند شما همکاری داشته باشد. پزشک باید کل فرایند درمان را به خوبی برای فرزندتان توضیح دهد و تمام نگرانی‌های او را رفع نماید. کسب اطلاعات لازم می‌تواند اضطراب کودک شما را کاهش دهد.

به طور طبیعی بسیاری از والدین نسبت به ارتودنسی حس مثبتی دارند، اما مهم است به یاد داشته باشید که نگرش‌های ما مسری هستند. اگر پسر یا دختر شما این حس را دریافت کند که شما از انجام ارتودنسی آن‌ها حس خوبی دارید و خوشحال هستید، آنها نیز نسبت به‌ کل فرایند درمان, حس خوبی خواهند داشت. برای فرزند خود تکرار کنید که نتیجه نهایی درمان بسیار سودمند است و ارزشش را دارد. حتی اگر نتیجه درمان را پیگیری نمی‌کنید، حتماً بر روی صورت خود لبخند داشته باشید. این امر واقعاً تفاوت ایجاد می‌کند، نگرانی و اضطراب کودک شما را کاهش می‌دهد.

به فرزندتان کمک کنید تا با این مسئله کنار بیاید

ممکن است فرزند شما در مواجه با سایر همکلاسی‌ها با مشکل روبه‌رو شود. بهترین توصیه‌ای که می‌توانید برای فرزند خود داشته باشید این است که اعتنایی به حرف دیگر دانش آموزان نداشته باشد و آن‌ها را نادیده بگیرد. برای فرزند خود توضیح بدهید که او اولین فردی نیست که در مدرسه از بریس ارتودنسی استفاده می‌کند و مسلماً آخرین فرد هم نخواهد بود. اگر افراد مزاحم را نادیده بگیرد و به آن‌ها اهمیت ندهد، درنهایت آن‌ها خسته شده و او را ترک خواهند کرد.

در انتخاب غذا به آن‌ها کمک کنید

احتمالاً متخصص ارتودنسی فهرستی از غذاها را به شما ارائه می‌دهد که باید در طول درمان فرزندتان از آن‌ها اجتناب کند. از جمله غذاهای چسبنده مانند آدامس، میوه‌های خشک، شکلات و آب‌نبات‌ها، زیرا ممکن است آن‌ها به بریس‌ها بچسبند و پاک کردنشان دشوار باشد. همچنین غذاهایی مانند آجیل، ذرت بوداده و شکلات‌های سخت نیز نباید مصرف شوند، چرا که آن‌ها قوامی سخت دارند و ممکن است براکت‌ها یا سیم‌های ارتودنسی را خراب یا پاره کنند. فرزندانتان را تشویق کنید که میوه‌های سالم مانند هویج و سیب را مصرف کنند، آن‌ها هم کمی سفت هستند، اما می‌توان آن‌ها را ریز خرد کنید به‌ نحوی‌ که به‌ راحتی قابل جویدن باشند و به بریس‌ها آسیبی نرسانند.

رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان‌ها

اگرچه معمولاً برای درمان از دو نوع ارتودنسی متحرک و ارتودنسی ثابت (Fixed orthodontics) استفاده می‌شود، اما معمولاً بریس‌های ثابت نتیجه بهتری دارند، چرا که نیروی آن‌ها برای اصلاح دندان‌ها و فک پیوسته و ثابت است. با این‌ وجود، هنگام استفاده از بریس‌های ثابت، لازم است بهداشت دهان و دندان‌ها به خوبی رعایت شود، زیرا احتمال دارد که پلاک و باقی‌مانده غذاها در بریس‌ها به دام افتاده و باعث ایجاد مشکلات دیگری ازجمله: پوسیدگی دندان و لکه‌دار شدن دندان‌ها شود. اگر مواد غذایی، باکتری‌ها و بافت‌های فلزی بریس با هم واکنش نشان دهند، ممکن است بر روی مینای دندان لکه‌های سفیدی ایجاد کنند که به‌ مرور زمان ممکن است بیشتر شوند. فرزندتان را تشویق کنید که بعد از هر وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک بزند. اطمینان حاصل کنید که آن‌ها ابزارهای ضروری مانند فلاس ترندر یا نخ دندان که توسط متخصص توصیه شده است را در دسترس داشته باشند. همچنین می‌توانید آن‌ها را عادت دهید تا وجود ذرات و باقی‌مانده‌های غذایی را در دهان خود بررسی کنند. اگر آن‌ها برای پیكینك یا اردو به خارج از منزل می‌روند، مسواك، خمیردندان و یک بطری آب به آن‌ها بدهید تا بعد از هر وعده غذایی بتوانند دهان و دندان‌های خود را به خوبی تمیز کنند، حتی زمانی که در منزل نیستند.