میخواهید دندان های ناصاف و کج خود را اصلاح کنید اما نمیتوانید هزینه زیادی پرداخت کنید؟ میخواهید بدانید کدام درمان های ارتودنسی برای شما ارزان در می آیند؟ میخواهید جایی را پیدا کنید که متناسب با توانایی مالی شما باشد؟ به دنبال یک مرکز ارتودنسی ارزان قیمت میگردید؟ پس حتما این مقاله را بخوانید تا متناسب با بودجه خود یک کلینیک دندانپزشکی تخصصی خوب برای صاف و منظم کردن دندان های خود پیدا کنید.

بیشتر مردم نیاز به درمان ارتودنسی دارند!

بر اساس برآوردها و نتیجه بررسی ها بسیاری از افراد جامعه معمولا کودکان و نوجوانان (اما گاهی بزرگسالان) به درمان های ارتودنسی نیاز دارند. زیرا دندان های نامنظم و ناصافی دارند. این افراد نه فقط برای زیبایی و جذابیت، بلکه بیشتر به دلیل کاربردی و عملکرد، دندان هایی صاف و سالم میخواهند.

درمان های ارتودنسی بسته به مشکل و  شدت آن و از همه مهمتر روش ارتودنسی بکار رفته، قیمت و هزینه ارتودنسی نیز متفاوت است. سوال اینجاست که چطور میتوانیم با صرف هزینه بسیار پایین و یا حداقل یک هزینه منصفانه اقدام به درمان ارتودنسی کنیم؟ به عبارتی کجا میتوانیم با تخفیف قیمت ارتودنسی ارزان انجام دهیم؟  ارزانترین نوع درمان برای ما کدام روش ارتودنسی خواهد بود؟

از کجا میتوانم بدون بیمه ارتودنسی ارزان انجام دهم؟

علیرغم اعتقاد عمومی، که فکر میکنند همیشه دستگاه های ارتودنسی و کلا مراجعه به کلینیک دندانپزشکی برایشان گران تمام خواهد شد و باید پول زیادی بپردازند، راه هایی وجود دارد که میتوان با کمک آن ها و با هزینه کمی اقدام به اصلاح دندان ها کرد. متاسفانه بیمه اغلب برای درمان های ارتودنسی هزینه ای پرداخت نمیکند و تنها در موارد محدودی اینکار را انجام میدهد. اما باز هم نگران این موضوع نباشید. زیرا در این مقاله راه حل هایی پیش روی شما قرار میگیرد تا شما در نهایت یک ارتودنسی ارزان قیمت داشته باشید.

برای اینکه بتوانید جایی پیدا کنید که هزینه کمتری بپردازید، نیاز است با درمان های رایج  ارتودنسی آشنا شوید. پس بیایید مهمترین درمان ها و البته رایجترین آن ها را با هم بررسی کنیم.

ارتودنسی ثابت با بریس یا سیستم سیم کشی دندان ها

اولین و رایج ترین نوع درمان در این حوزه، ارتودنسی ثابت است که ما در آن، از دستگاه های ثابتی برای کمک به صاف کردن دندان های شما استفاده میکنیم. ما در این سیستم که تحت عنوان بریس ارتودنسی نیز آن را میشناسیم، از ترکیب تعدادی وسیله کوچک استفاده میکنیم که در مجموع به  آن ها بریس میگوییم. بریس ها شامل یک سیم قوس دار، تعدادی براکت ارتودنسی و همچنین باند، الاستیک و کش ها و … هستند.

براکت ها

مهمترین جزء یک بریس معمولا براکت است که معمولا یا از جنس فلز هستند و یا از جنس سرامیک. این براکت ها با کمک یک چسب  مخصوص به  سطح جلو یا پشت دندان های شما متصل میشوند.

سیم های قوس دار

بعد از اینکه به دندان ها براکت متصل شد، از میان همه آن ها یک  سیم قوس دار فلزی میگذرد که  براکت ها را به هم وصل کرده و به ما کمک میکند به دندان ها فشار و نیرو وارد کنیم تا آن ها را وادار به حرکت و صاف شدن کنیم.

الاستیک ها و کش ها

متخصص ارتودنسی اغلب برای کمک به تراز کردن دندان ها معمولا از نوارهای الاستیکی روی براکت ها نیز استفاده میکنند که از تنوع رنگ زیادی برخوردارند. بر همین اساس زمانی که ما از این الاستیک ها یا کش های ارتودنسی استفاده کنیم، میگوییم ارتودنسی رنگی استفاده کرده ایم. این نوع الاستیک ها معمولا برای کودکان و نوجوانان استفاده میشوند.

براکت فلزی

در کل ارتودنسی ثابت با بریس (مخصوصا با براکت فلزی) موثرترین روش برای صاف کردن دندان ها است. زیرا این سیستم قادر است به راحتی سخت ترین و شدیدترین مشکلات عدم تراز دندان های ما را اصلاح کند.

در مقایسه با سایر روش های اصلاح دندان ها، ارتودنسی ثابت با براکت فلزی معمولا از قیمت کمتری برخوردار است و اگر به دنبال یک ارتودنسی ارزان هستید میتوانید در وهله اول روی دستگاه های ثابت ارتودنسی حساب باز کنید. اما بجز این دستگاه ها ما دستگاه های ارزان قیمت دیگری هم داریم که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

براکت سرامیکی

براکت ها اگر از جنس فلز نباشند معمولا از جنس سرامیک هستند. سرامیک ها همرنگ دندان ها (teeth) هستند و به دلیل شفاف بودن در دسته ارتودنسی نامرئی هم قرار میگیرند.  معمولا اگر قصد داشته باشید از براکت های سرامیکی استفاده کنید هزینه ها برای شما بیشتر میشود و نمیتوان به براکت سرامیکی به چشم یک هزینه ارتودنسی ارزان نگاه کرد.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی ثابت را میتوان برای اصلاح مشکلات متوسط تا شدید دندان ها استفاده کرد. اما اگر مشکل دندان شما چندان جدی نباشد ما به شما پیشنهاد میکنیم رو به سیستم ارتودنسی نامرئی و متحرک بیاورید. ما در این نوع درمان از دستگاه های متحرک و معمولا شفاف یا نامرئی برای اصلاح دندان های شما استفاده میکنیم:

  • اینویزیلاین (Invisalign)
  • اسنپ کورکت (SnapCorrect)
  • کلییر کورکت (ClearCorrect)
  • و سایر پلاک های شفاف ارتودنسی

ارتودنسی نامرئی با کمک این پلاک های شفاف معمولا مقرون به صرفه تر و ارزان ترین ارتودنسی است. و اگر جایی نامی از هزینه ارتودنسی ارزان قیمت بردند بدانید که احتمال خیلی زیاد منظورشان همین دستگاه های ارتودنسی است. زیرا قادرند مشکلات جزئی تا متوسط دندان های شما را به خوبی اصلاح کنند.

این دستگاه های نامرئی در واقع الاینر هم خوانده میشوند و دقیقا مشابه گارد و محافظ دندان ها هستند که روی دندان های شما قرار میگیرند. پلاک ها معمولا متناسب با سایز و موقعیت دندان های کج شما ساخته میشوند و البته تعداد زیادی از آن ها برای شما ساخته میشود که هر دو هفته یک بار باید یکی از آن ها را استفاده کنید. تا بتدریج دندان های شما صاف شوند.

اگرچه از نظر زیبایی پلاک های ارتودنسی بی نقص هستند و ارزان ترین ارتودنسی به شمار میروند اما معمولا مشکلات جدی شما را حل نمیکنند و بیشتر مناسب بزرگسالانی است که مشکلات  جزئی دارند و  یا دوست ندارند از ارتودنسی ثابت استفاده کنند.(The cost of orthodontics)

سایر روش های ارتودنسی که قیمت بیشتری دارند

  • سیستم لینگوال یا پشت دندانی
  • سیستم دیمون یا خود تنظیم
  • سیستم فانکشنال یا کاربردی
  • . …

اما از کجا باید ارتودنسی ارزان انجام دهیم؟

بعد از معرفی خلاصه و کوتاه دستگاه ها و روش های صاف کردن دندان، بلاخره به قسمت معرفی راه حل های انجام ارتودنسی ارزان میرسیم. برخی از مهمترین روش های اقتصادی اصلاح و هماهنگ کردن دندان ها عبارتند از:

کلینیک ها و مراکز دندانپزشکی دانشگاهی (دانشگاه های علوم پزشکی)

قرار نیست وقتی صحبت از صاف کردن دندان ها به میان می آید مستقیما به یک کلینیک فوق تخصصی ارتودنسی دندان فکر کنیم. بر خلاف تصور خیلی از مردم , جاهای دیگری هم وجود دارند که به شما در این خصوص کمک میکنند. یکی از این مکان ها مراکز دندانپزشکی دانشگاهی هستند.

اگر خوش شانس باشید و در شهر یا استان ما یک دانشگاه علوم پزشکی خوب وجود داشته باشد که دانشکده دندانپزشکی داشته باشد، میتوانید برای حل مشکلات دهان و دندان و مخصوصا ارتودنسی خود به مراکز درمانی آن دانشکده مراجعه کنید. خوشبختانه در ایران بیشتر شهرهای بزرگ حداقل یک مرکز دندانپزشکی این چنینی دارند زیرا دانشکده دندانپزشکی دارند.

این مراکز به دلیل اینکه دولتی هستند قیمت ارتودنسی و هزینه سایر درمان های دندانپزشکی را ارزان تر حساب میکنند. آن ها معمولا در روزهای خاص با تخفیف ویژه و در برخی مناسبت ها به صورت رایگان مشکلات شما را برطرف میکنند. از این لحاظ این کلینیک ها به عنوان مرکز ارتودنسی ارزان شناخته میشوند.

فکر این هم نباشید که دانشجوها برای شما درمان انجام میدهند، در این مراکز علاوه بر دانشجوها، اساتید و متخصصان ارتودنسی خوب هم فعالیت میکنند. در ثانی همان دانشجوها هم زیر نظر همین اساتید کار میکنند.

قسط بندی هزینه ارتودنسی

اگر به مراکز دانشگاهی دسترسی ندارید اصلا نگران نباشید. شما میتوانید به یک کلینیک دندانپزشکی خوب مراجعه کنید و بعد از ارزیابی و برآورد هزینه ارتودنسی از ارتودنتیست خود بخواهید که تمام هزینه را منصفانه در نظر بگیرد. و اگر برایش مقدور است آن را قسط بندی کند. در واقع اگر ارتودنتیست قبول کرد که هزینه شما را قسط بندی کند شما باید فرصت را غنیمت بشمارید و به درمان خود به چشم یک ارتودنسی ارزان نگاه کنید.

وام دندانپزشکی بگیرید!

شاید مطرح کردن این موضوع کمی بی ربط به نظر برسد. اما در واقع یکی از راههای کاهش هزینه و یا کمک به پرداخت هزینه ارتودنسی شما است. اگر در شهر شما هیچ دندانپرشکی برایتان قسط بندی نمیکند، میتوانید از جایی یک وام بگیرید، هزینه را به ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی خود بپردازید و قسط ها را خودتان به جایی که وام گرفته اید پرداخت کنید.

کمک هزینه ارتودنسی دولتی

در برخی از مناطق کشور مخصوصا مناطق محروم، امکان گرفتن کمک هزینه درمان دندانپزشکی برای کسانی که توان مالی ندارند وجود دارد. ببینید آیا در منطقه شما چنین کمک هزینه ارتودنسی وجود دارد یا نه.

گردشگری و درمان ارتودنسی ارزان با هم

روش هوشمندانه دیگر برای صرفه جویی در هزینه ارتودنسی توریسم دندانپزشکی است. یعنی شما میتوانید علاوه بر اینکه به کشور دیگری میروید و تفریح خود را میکنید، همزمان اقدام به درمان کنید. در این صورت ممکن است یک ارتودنسی ارزان را تجربه کنید. (البته با این اوضاع آشفته اقتصادی فعلا ایران ارزانترین جایی است که شما میتوانید تحت درمان قرار بگیرید. این را برای هموطنان خارج از کشورمان مینویسیم.)

مراجعه به مراکز طرف قرارداد محل کار شما

برخی از شرکت ها و صاحبان کسب و کارهای بزرگ جهت فراهم آوردن آسایش و راحتی برای کارکنان خود تسهیلاتی به  آن ها ارائه میدهند. برای مثال ممکن است با یک مرکز ارتودنسی ارزان قرارداد ببندند و با ارائه بخشی از هزینه های درمان، کارمندان خود را تشویق کنند به آن مراکز مراجعه کنند. این کلینیک ها هم نوعی مراکز ارتودنسی ارزان محسوب میشوند.

بلاخره از کجا یک متخصص ارتودنسی ارزان پیدا کنم؟

روش های بالا  میتوانند به شما در پیدا کردن یک متخصص ارتودنسی خوب و ارزان کمک کنند. اما اگر در پیدا کردن چنین متخصصی به مشکل برخوردید میتوانید به برخی سایت های معرفی پزشکان مراجعه کنید و با پیدا کردن آدرس متخصصان شهر خود به آن ها زنگ بزنید تا شرایط درمان را از آن ها جویا شوید. برای مثال این وبسایت به شما در کمک کردن یک متخصص ارتودنسی خوب کمک میکند.

اگر در شهر تهران هستید و به دنبال یک مرکز ارتودنسی ارزان در تهران میگردید هم، میتوانید روی این لینک کلیک کنید و سوالات خود را بپرسید یا برای دریافت نوبت آنلاین اینجا کلیک کنید.

نکات نهایی در مورد راه های کاهش هزینه ارتودنسی

قبل از اینکه بخواهید هزینه و یا قیمت ارتودنسی را به یک ارتودنتیست پرداخت کنید چند نکته زیر را نیز در نظر بگیرید:

برای داشتن یک ارتودنسی خوب و ارزان ، پول نقد پرداخت کنید

همیشه پرداخت نقدی پول به ارتودنتیست ایده بهتری است. زیرا شما میتوانید تا حد زیادی برای کاهش  هزینه چانه بزنید چون پول نقد میپردازید. از طرفی دندانپزشک هم برایش بهتر است که پول نقد میگیرد بنابراین با شما کنار خواهد آمد. بنابراین یکی از راه های داشتن یک ارتودنسی ارزان قیمت میتوان پرداخت نقدی پول باشد.

از اطرافیان و نزدیکان خود درخواست کمک کنید

اگر مشکل ناصافی دندان های شما جدی است و نیازمند درمان هستید میتوانید از نزدیکان خود کمک بگیرید. خانواده میتوانند در این مواقع به کمک شما بیایند مخصوصا اگر قصد و هدف شما از درمان تنها مسائل زیبایی شناختی نباشد.