ریتینر ارتودنسی چیست؟ چه کاربردی دارد؟ چرا باید از آن استفاده کرد؟  انواع مختلف نگهدارنده کدام ها هستند؟ چه ریتینری برای من مناسب است؟ و تا چه وقت باید از آن ها استفاده کنیم؟ پاسخ به این سوالات را در این مقاله بخوانید.

ریتینر چیست؟

ریتینر یا نگهدارنده ها، نوعی دستگاه ارتودنسی هستند که بعد از اتمام درمان با بریس ها مورد استفاده قرار میگیرند. این وسیله در دسته ارتودنسی متحرک است و برای کمک به حفظ حالت دندان های اصلاح شده بعد از درمان ارتودنسی باید روی دندان ها قرار بگیرند.

کاربرد دقیق ریتینر ارتودنسی چیست؟

کسانی که به تازگی بریس های خود را در آورده اند نباید فکر کنند که دندان هایشان صاف شده و دیگر نیاز به ارتودنسی دندان ندارند. دندان ها بعد از برداشتن بریس ها همچنان میتوانند حرکت کنند و به حالت سابق خود برگردند. ما با تجویز ریتینرها جلوی اینکار را میگیریم. این دستگاه ها در واقع مکمل و تثبیت کننده درمان ارتودنسی هستند.

انواع مختلف نگهدارنده ارتودنسی کدام ها هستند؟

برخی از نگهدارنده ها ثابت هستند در حالی که برخی دیگر قابل جابجایی یا متحرکند. هاولی، نگهدارنده پلاستیکی انواع متحرک ریتینر هستند. و نگهدارنده های سیمی ثابت که به پشت دندان ها متصل میشوند نیز ثابت هستند.

نحوه عملکرد ریتینر ارتودنسی چگونه است؟

همانطور که گفته شد هدف از تجویز نگهدانده، جلوگیری از بازگشت دندان ها به فرم سابق است. برای پیشگیری از این وضعیت، ریتینرها دندان ها را در محل خود ثابت نگه میدارند و اجازه کوچکترین حرکتی را به دندان نمیدهند. نگهدارنده های سیمی ثابت که به پشت دندان وصل میشوند نیز دقیقا به همین منظور طراحی شده اند.

چند وقت باید از این دستگاه ها استفاده کنم؟

مقدار زمانی که باید یک نگهدارنده استفاده کنید بستگی به شرایط فردی شما دارد. اما به طور کلی، اکثر افراد بعد از درمان ارتودنسی، باید تا 6 ماه به طور مرتب از یک نگهدارنده نامرئی و شفاف استفاده کنند. بعد از  6 ماه باید ریتینر را تنها شبها استفاده کنید. اما سیم های پشت دندانی باید در درازمدت بدون اینکه برداشته شوند مورد استفاده قرار بگیرند (تا زمانی که متخصص ارتودنسی صلاح بداند.)

قیمت نگهدارنده ارتونسی چقدر است؟

نگهدارنده ها هزینه زیادی ندارد. در اکثر موارد، قیمت ریتینر متحرک و ثابت همزمان با سایر پروسه درمان به صورت قسطی پرداخت میشود. اما به طور کلی هزینه ریتینر شفاف کمتر از ثابت است.

نحوه تمیز کردن نگهدارنده‌ها

تمیز کردن نگهدارنده های شفاف (Clean the retainer) بسیار آسان است، اما مراقبت و تمیز کردن ریتینر ارتودنسی پشت دندانی کمی سخت است.

نحوه تمیز کردن نگهدارنده شفاف و متحرک

برای تمیز کردن این دستگاه ها، کافی است مراحل زیر را طی کنید:

  • نگهدارنده ارتودنسی را از روی دندان ها بردارید
  • با آب ولرم بشویید
  • با یک مسواک نرم یا برس کوچک مخصوص داخل و روی آن را تمیز کنید
  • دوباره برای استفاده در دهان قرار دهید

نحوه تمیز کردن ریتینر ثابت سیم پشت دندان

ذکر این نکته حائز اهمیت است که گرچه تمیز کردن یک سیم پشت دندانی زمان نسبتا طولانی تری نیاز دارد، اما نباید از انجام این کار غافل شوید. شما باید برای جلوگیری از پوسیده شدن یا تارتار بستن روی دندان ها، روزانه دست کم 2 بار دندان های خود را مسواک بزنید و داخل دهان خود را بشویید. برای تمیز کردن سیم ها مراحل زیر را دنبال کنید:

  • تمام دهان خود را مسواک بزنید
  • یک نخ دندان عادی یا نخ دندان مخصوص ارتودنسی تهیه کنید.
  • یک سر نخ دندان را از زیر سیم رد کنید و به محض خارج شدن از زیر سیم دو سر آن را بگیرید و به آرامی زیر آن را نخ دندان بکشید.

البته روش های ساده دیگری برای تمیز کردن و شستشوی زیر سیم وجود دارد اما اگر شما به هیچ وسیله شستشوی مخصوص دسترسی ندارید به همین مسواک و نخ دندان بسنده کنید.

چطوری ریتینر ارتودنسی خودم را بردارم؟

نحوه برداشتن نگهدارنده ها دقیقا مشابه اینویزیلاین ها است. شما به راحتی و تنها با کمک انگشت های خود میتوانید نگهدارنده را از روی دندان های خود بردارید. منتهی سعی کنید زمانی که شی یا چیزی در دست شما است اقدام به برداشتن یا وصل کردن نگهدارنده ها نکنید. زیرا ممکن است به خودتان یا نگهدارنده آسیب برسانید.

کدام نوع نگهدارنده ارتودنسی برای من مناسب است؟

اینکه چه نوع نگهدارنده ای برای شما بهتر است اول به نظر متخصص ارتودنسی بستگی دارد و بعد به سلیقه شما. اما بهتر است ابتدا اجازه دهید متخصص دندان های شما را ارزیابی  کند و او تصمیم بگیرد برای تثبیت دندان های صاف شده شما از چه نوع وسیله ای استفاده کند.