یکی از سوالاتی که برخی از بیماران مطرح می کنند، امکان ارتودنسی یک دندان کج است. گاها ارتودنتیست ها در معاینه بیماران خود ملاحظه می کنند که تمامی دندان های بیمار صاف بوده و تنها یک دندان کج ، زیبایی وی را به شدت متاثر کرده است. البته این امکان وجود دارد که کج بودن دندان در قسمت عقبی فک رخ داده و در زمان صحبت کردن و خندیدن دیده نشود. اما آیا شما می دانید حتی اندکی انحراف در یکی از دندان ها چه عوارضی را می تواند داشته باشد.

دلایل لزوم ارتودنسی یک دندان کج

  • اولین و بدترین عارضه ناشی از کج بودن یکی از دندان ها، تاثیر بر روی زیبایی و در نتیجه اعتماد به نفس است. در صورتی که یکی از دندان های جلویی شما کج باشد، با هر بار خندیدن و صحبت کردن این انحراف به چشم آمده و توجه طرف مقابل را به خود جلب خواهد کرد. مسلما این مسئله به مرور زمان بر روی اعتماد به نفس شما تاثیر خواهد گذاشت.
  • کج بودن یکی از دندان ها باعث می شود به دندان های کناری فشار وارد شده و در نتیجه به مرور زمان پوسیدگی دندان های کناری رخ بدهد.
  • دندان کج فشار زیادی را متحمل می شود لذا زودتر از همه دندان ها پوسیده خواهد شد.
  • جالب است بدانید که کج بودن حتی یکی از دندان ها بر روی جویدن غذا و گوارش تاثیر خواهد گذاشت.
  • وجود حتی یک دندان کج ممکن است در تکلم و ادای نادرست بعضی از کلمات تاثیر بگذارد.
  • کج بودن یک دندان ممکن است باعث انحراف فک و کج دیده شدن فکین گردد

با توجه به مطالبی که بیان شد، ارتودنسی یک دندان کج حتی اگر در قسمت عقبی فک باشد ضرورت داشته و بیمار باید در اولین فرصت برای این منظور اقدام نماید.

ارتودنسی یک دندان کج امکان  پذیر است

خوشبختانه پیشرفت علم دندانپزشکی در کنار تکنولوژی این امکان را فراهم می کند که بیماران با انواع ناهنجاری های درمانی بتوانند به بهترین شکل ممکن، زیبایی دندان و فک خود را به دست بیاورند. امروزه حتی اگر یک دندان کج باشد ارتودنتیست می تواند با ارتودنسی این انحراف را درمان نماید و در نتیجه با این کار، نیاز به روش هایی همانند لمینت، ونیر و.. که منجر به آسیب به بافت دندان می شود نباشد. ارتودنسی کمک می کند تا دندان کج شما به مرور زمان صاف شود بدون اینکه آسیبی به دندان های مجاور وارد شود.

انواع روش های ارتودنسی یک دندان کج

زمانی که برای درمان دندان کج خود به ارتودنتیست مراجعه می کنید در ابتدا باید عکس برداری های لازم از دندان و فک شما به عمل آید تا صلاحیت ارتودنسی یک دندان کج تایید گردد. متاسفانه و البته به ندرت در برخی از بیماران به دلیل شرایط نامناسب فک و دندان ها نمی توان درمان ارتودنسی را انجام داد. پس از تایید متخصص ارتودنسی، بیمار می تواند از یکی از روش های زیر برای ارتودنسی یک دندان کج کمک بگیرد. البته قبل از هر چیز لازم است بیمار بداند که حتی در درمان ارتودنسی یک دندان کج هم باید براکت ها بر روی همه دندان ها قرار گیرد چرا که تمامی دندان ها باید برای صاف شدن دندان کمک کنند:

  • ارتودنسی یک دندان کج به روش ثابت

در این روش دستگاه ارتودنسی تا پایان درمان به طور ثابت بر روی دندان ها قرار می گیرد و بیمار قادر به برداشتن آن نخواهد بود. تغییر وضعیت ارتودنسی ثابت و برداشتن و گذاشتن این نوع از ارتودنسی تماما توسط متخصص ارتودنسی انجام می شود. مراجعه منظم و به موقع در این نوع درمان ارتودنسی بسیار کمک کننده و مهم است.

  • ارتودنسی یک دندان کج به روش متحرک

اما بعضا دیده می شود که بیمار نمی تواند ارتودنسی ثابت را تحمل کرده و تا جایی که امکان دارد تمایل به استفاده از ارتودنسی متحرک دارد. در این صورت اگر ارتودنتیست تایید کند، از این روش برای درمان استفاده خواهد شد. همانطور که از نام این روش پیداست ارتودنسی متحرک را می توان در هر زمان که مایل باشید بگذارید و بردارید. دقت کنید برای استفاده از ارتودنسی متحرک تنبلی نکنید و طبق زمانبندی های اعلام شده توسط متخصص ارتودنسی از دستگاه ارتودنسی متحرک خود استفاده کنید. در این صورت درمان موفق و رضایت بخشی را طی خواهید کرد.