گاهی اوقات تشخیص برخی از علائم مبنی بر نیاز به درمان ارتودنسی بسیار ساده است، اما گاهی اوقات تشخیص این علائم کار ساده‌ای نیست. شناسایی علائمی که نشان دهنده نیاز به درمان ارتودنسی است می‌تواند به شما برای حفظ سلامت دهان و زیبا شدن لبخندتان کمک کند.

علائمی که نشان می‌دهد ممکن است به بریس نیاز داشته باشید

دندان‌های شلوغ

شلوغی بیش از حد دندان‌ها، یکی از علائم مهم نیاز به استفاده از بریس است. شلوغی بیش از حد دندان‌ها هم بر زیبایی دهان و دندان تاثیر می‌گذارد، و هم می‌تواند سلامت دهان و دندان را تهدید کند. غذا به راحتی لابه‌لای دندان‌های شلوغ گیر می‌کند و خارج کردن آن توسط روش‌های رایج تمیز کردن دندان دشوار است. غذای به دام افتاده منجر به پوسیدگی دندان، تنفس بدبو، بیماری لثه، و التهاب لثه می‌شود و می‌تواند بر عزت‌نفس فرد تاثیر منفی بگذارد.

فاصله بین دندان

فاصله بین دندان‌ها نشان می‌دهد که فک بالا و پایین تناسب خوبی با یکدیگر ندارند، به این وضعیت مال‌ اکلوژن گفته می‌شود. ژنتیک، مکیدن انگشت شست، تشکیل بافت دهان، و مواردی از این قبیل می‌توانند باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها شوند. بستن فاصله بین دندان‌ها می‌تواند به بهبود زیبایی لبخند و رفع مشکل مال‌اکلوژن کمک کند. فاصله بین دندان‌ها، بافت لثه را در معرض ریسک تشکیل پلاک، التهاب، و عفونت قرار می‌دهد. بنابراین شما برای بستن این فاصله به بریس نیاز دارید.

مشکلات مربوط به بایت

منظور از بایت، نحوه قرار گرفتن دندان‌های بالا و پایین و ارتباط آنها هنگام بسته بودن دهان است. هفتاد درصد از جامعه از مشکل مال‌اکلوژن رنج می‌برند -نامرتبی دندان‌ها- و نمی‌توان نسبت به این حالت بی‌توجه بود. وضعیت نامناسب دندان‌ها می‌تواند باعث از بین رفتن دندان، بروز مشکلات مربوط به فک (درد مفصل فکی گیجگاهی)، و سردردهای مزمن شود. مال‌اکلوژن می‌تواند باعث آسیب دیدن دندان شود زیرا موقع حرف زدن یا جویدن غذا، دندان‌ها روی یکدیگر کشیده می‌شوند. اگر دندان‌ها فاقد انطباق مناسب باشند ممکن است بر نحوه حرف زدن شما نیز تأثیر بگذارند. درمان ارتودنسی باعث بهبود لبخند شما و ظاهر دهان و دندان می‌شود و منافع مختلفی را به همراه دارد.

درد فک

درد فک و سردرد حاصل انطباق نادرست دندان‌ها هستند. هنگامی که فک بالا و پایین با یکدیگر تناسب خوبی ندارند به راحتی از جای خود حرکت می‌کنند و موقع خوابیدن باعث ایجاد فشار می‌شوند. درد فک می‌تواند در پی مشکلی که اختلال مفصل فکی گیجگاهی نام دارد، بروز کند. اختلال مفصل فکی گیجگاهی، یا TMJ، مفصل فکی گیجگاهی را درگیر می‌کند این مفصل، استخوان فک را به جمجمه متصل می‌کند و مانند مفصل لغزاننده عمل می‌نماید. اگر مکانیسم مفصل لغزاننده که فک بالا و پایین را به یکدیگر متصل می‌کند، عمل نکند باعث بروز درد در مفصل فکی و عضلاتی می‌شود که حرکات فک را کنترل می‌کنند. منظور از اختلال مفصل فکی گیجگاهی (TMD)، مشکلاتی است که بر مفصل فکی گیجگاهی، عضلات فک، و اعصاب صورت تاثیر می‌گذارد. هنگامی که به متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنید، وضعیت دندان و انطباق فک بالا و پایین شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا متخصص ارتودنسی متوجه شود که آیا درد فک حاصل انطباق نادرست فک بالا و پایین است یا خیر سپس در صورتی که به بریس نیاز داشته باشید استفاده از آن را تجویز می‌کند.

مشکلات مربوط به جویدن و حرف زدن

موارد شدید مال‌اکلوژن می‌توانند بر نحوه جویدن و قورت دادن غذا، و حرف زدن تاثیر بگذارد. آیا تاکنون برای شما یا فرزندتان پیش آمده است که موقع جویدن غذا، گونه یا سقف دهان خود را گاز بگیرید؟ آیا تاکنون برای شما پیش آمده است که موقع جویدن غذا در کل صورت یا فک خود احساس ناخوشایندی داشته باشید و دندان‌های شما با یکدیگر تناسب نداشته باشند؟ آیا شما یا کودکتان برای بیان برخی کلمات خواص مشکل دارید؟ اگر پاسخ شما به هر یک از این سوالات، بله است باید بدانید که به بریس نیاز دارید. همه این مسائل می‌توانند به علت عدم انطباق یا انطباق نادرست دندان‌های بالا و پایین بروز کنند. پس از اصلاح مشکل انطباق فک، این علائم نیز اصلاح می‌شوند، اما هرگز به صورت خود به خود این مشکل رفع نخواهد شد.