ممکن است شما هم از مشکلات زیادی که ناشی از ناهنجاری های فک و یا دندان هاست رنج ببرید. این مشکلات بر زیبایی چهره اثر های زیادی می گذارند و باعث می شود فرد دچار بی اعتماد به نفسی شود. اما با توجه به دوره درمان درمان طولانی و هزینه بسیار بالایی که دارد، افراد در انجام ان دو دل می شوند و نمی توانند تصمیم بگیرند که ارتودنسی خوبه یا بد بالاخره.

 

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی دندان یکی از تخصص های رشته دندان پزشکی است که معمولا برای نظم دادن به دندان ها کاربرد دارد. البته برای اصلاح بسیاری از ناهنجاری های فکی هم از ارتودنسی بهره می برند. مثلا برای درمان عقب ماندگی فک بالا و یا بیرون زدگی فک پایین از این نوع ارتودنسی استفاده می شود. نکند شما هم از آن دسته افرادی هستید که گمان می کنند ارتودنسی فقط برای کودکان و نوجوانان است؟

 

مزایای ارتودنسی کردن دندان ها چیست؟

برخی از فواید ارتودنسی کردن دندان ها از این قرارند:

 • از مهم ترین مزایای ارتودنسی کردن دندان ها، داشتن لبخندی زیبا تر است. ممکن است همه شما افراد زیادی را بشناسید که چهره زیایی دارند اما هنگامی که شروع به صحبت می کنند و یا لبخند می زنند، دندان هایشان توی ذوق می زند و از زیباییشان کاسته می شود. افرادی هستند که به دلیل نا مرتب بودن دندان هایشان اعتماد به نفس ندارند و هنگام خندیدن آن ها را پنهان می کنند.
 • با ارتودنسی کردن می توانید جلوی پوسیدگی دندان ها را تا حدی بگیرید. دندان هایی که نا منظم و چسبیده و یا روی هم در آمده باشند به زودی خراب می شوند.؛زیرا با خراب شدن یکی از دندان ها، دندان های دیگر هم به همان وضع دچار می شوند.

 

 • دندان های کج و به هم ریخته و همین طور فک ناهنجار باعث می شود که فرد نتواند به خوبی مواد غذایی را بجود. این موادی که خوب جویده نشده اند، در دراز مدت باعث مشکلات گوارشی در فرد می شود. ارتودنسی این مشکل را رفع می کند.
 • بسیاری از افرادی که دچار ناهنجاری های فک و دندان هستند، در تکلم مشکل دارند. نا مرتبی دندان ها باعث می شود زبان به درستی با فک برخورد نکند و برخی حروف به درستی تلفظ نشوند. با ارتودنسی کردن می توانید این مشکل را حل کنید.

 

 • برای بسیاری، از ظاهر بینی و متناسب بودن آن بسیار مهم است؛ زیرا در زیبایی چهره بسیار اثرگذار است. نمی توان انکار کرد که ارتودنسی دندان ها بر زیبایی بینی هم اثر گذار است.

 

 ارتودنسی چه مضراتی دارد؟

به طور کلی نمی توان گفت که ارتودنسی عارضه خاصی برای فرد ایجاد می کند. عوارض ارتودنسی تنها زمانی بروز پیدا می کند که فرد بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نکند.

 

آیا ارتودنسی موجب پوسیده شدن دندان ها می شود؟

اجزای ارتودنسی، یعنی سیم ها وبراکت ها نمی توانند باعث پوسیدگی دندان شوند، اما اگر فرد پس از وعده های غذایی که مصرف می کند دندان ها را به خوبی تمیز نکند، ممکن است ذرات باقی مانده غذا دور براکت ها جمع شوند و آن محل پوسیده شود. توجه داشته باشید که آن نواحی دندان که زیر براکت ها قرار دارند، دچار پوسیدگی نمی شوند.

 

آیا ارتودنسی باعث آسیب به ریشه های دندان می شود؟

برخی معتقدند که اگر حرکت دندان ها در ارتودنسی سریع باشد، ریشه دندان ها تحلیل می رود؛ زیرا به این دندان ها فشار زیادی وارد می شود. اما گاهی هم تحلیل ریشه دندان در بیمارانی که بسیار آرام دوره را طی می کنند دیده می شود؛ پس به طور کلی می توان گفت ممکن است در ارتودنسی به میزان بسیار کمی شاهد تحلیل رفتن ریشه ها باشیم و هیچ عامل مستندی ندارد که با رعایت آن بتوانیم جلوی این عمل را بگیریم. اما متخصصان ارتودنسی می توانند برای جلوگیری از این اتفاق، در طول درمان از دندان ها رادیوگرافی تهیه کنند و اگر متوجه کوتاه شدن ریشه شوند، در روند درمان تغییرات لازم را انجام دهند.

 

ممکن است ارتودنسی بد باشد؟

به طور کلی نمی توان گفت که مضرات احتمالی و جزئی ارتودنسی باعث می شود که به شما توصیه کنیم که ارتودنسی نکنید. خطرات و آسیب های زیادی که ممکن است در اثر انجام ندان ارتودنسی برای بیمار در طی سالیان رخ دهد، بسیار آزار دهنده تر هستند. شما با ارتودنسی کردن جلوی بروز بسیاری از مشکلات دیگر را می گیرید.

 

آیا ممکن است پس از ارتودنسی دندان ها به حالت اول بازگردند؟

خیر؛ بهتر است بدانید که پس از دوره درمان دو تا سه ساله ای که با اجزای ارتودنسی در دهان خود می گذرانید، هنگامی که پزشک تشخیص دهد آن ها خارج می شوند و باید از ریتینر استفاده کنید.

ریتینر ها دستگاه هایی از جنس پلاستیک هستند که مانند ارتودنسی متحرک در دهان قرار می گیرند. شاید با خود فکر کنید که ریتینر ها همان پلاک های ارتودنسی متحرک هستند، اما بهتر است بدانید که شاید شبیه آن ها باشند اما کارشان متفاوت است. دستگاه های ارتودنسی متحرک دندان ها را از جای خود حرکت می دهند؛ اما ریتینر ها دندان ها را در جای جدید خود تثبیت می کنند.

 

در دوران ارتودنسی چه مراقبت هایی لازم است؟

در دوران ارتودنسی که معمولا بین دو تا سه سال به طول می انجامد، فرد باید به طور مرتب و در زمان هایی که پزشک تعیین کرده است، در مطب حاضر شود . پزشک معاینات لازم را انجام می دهد و در صورت برزو مشکلی به آن رسیدگی می کند؛ هم چنین:

 

 • از خوردن مواد غذایی چسبنده مثل گز، آدامس ، آب نبات و پاستیل خودداری کنید.
 • از خوردن موادغذایی و سبزیجات و میوه های سفت خودداری کنید. هویج خام، ترب و … آسیب و فشار زیادی به دندان ها و فک شما وارد می کنند.
 • سعی کنید در روز های اول از غذاهای نرم و آبکی مثل آبگوشت، انواع سوپ ها و…استفاده کنید.
 • خوردن نوشابه های گازدار را کنار بگذارید.
 • از خوردن آب میوه ها و نوشیدنی های شیرین صنعتی پرهیز کنید.
 • اگر ورزش می کنید( مخصوصا و رزش های رزمی) حتما از محافظ دندان استفاده کنید.