ارتودنسی فلزی ، قدیمی‌ترین و موثر‌ترین روش درمان ارتودنسی است، بریس‌های فلزی، امروزه بسیار کوچک‌تر از بریس‌های قدیمی هستند و جنس آن‌ها از فلز یا فولاد ضد زنگ است. این براکت‌های ارتودنسی به خود دندان بسته می‌شوند و تا اتمام دوره‌ی درمان، در همان محل باقی می‌ماند. بریس‌ها با اعمال فشار روی دندان‌ها، به تدریج باعث حرکت آن‌ها به سمت محل مناسبشان می‌شوند.

بریس ها

بریس ها ابزار های دندانی هستند که به رفع مشکلات دندان های شما، مانند ازدحام، دندان های کج یا دندان هایی که از تراز خارج شده اند، کمک می کنند، بسیاری از افراد در دوران نوجوانی تحت درمان ارتودنسی فلزی قرار می گیرند، بریس ها به آرامی دندان های شما را صاف و مرتب می کنند تا یک بایت طبیعی داشته باشید. برخی از افراد برای اصلاح لبخند خود از بریس استفاده می کنند. اگر دندان های شما کج و یا نیش شما نامناسب است (آندر بایت یا اوربایت)، درمان های مختلفی وجود دارد که می تواند به صاف کردن دندان ها کمک کند؛ از جمله بریس ها و نگهدارنده ها، ابزار های سفارشی، متحرک یا ثابت که قسمت خارجی دندان شما را می پوشاند و به حفظ موقعیت آن ها کمک می کند.

ارتودنسی ثابت

اقدامات قبل از ارتودنسی

بسیاری از دندانپزشکان عمومی تراز بندی اساسی انجام می دهند و سایر مشکلات دندان را درمان می کنند، اما متخصصان ارتودنسی در اصلاح مشکلات دندان های شما تخصص دارند. دندانپزشک یا ارتودنسی که انتخاب می کنید، ابتدا یک معاینه بالینی انجام می دهد، از دندان های شما اسکن دیجیتال تهیه می کند، از صورت و دندان شما عکس می گیرد و اشعه ایکس برای دهان و دندان ها را سفارش می دهد. آن ها براساس این اطلاعات برنامه درمانی ارائه خواهند داد. ممکن است فقط به یک نگهدارنده متحرک نیاز داشته باشید، اگر یک اوربایت یا کمبود زیاد دندان دارید، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید که بیشتر افراد به بریس نیاز دارند.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی ثابت

انواع بریس ها

بریس ها ممکن است از نوار ها، سیم ها و سایر لوازم اصلاحی ثابت یا متحرک ساخته شوند. هیچ یک از روش ها برای همه افراد مفید نیست، انواع بریس ها عبارت اند از:

  • بریس های فلزی

آن ها شامل براکت هایی هستند که به قسمت جلوی دندان شما متصل شده اند یا نوار هایی هستند که در اطراف هر دندان قرار می گیرند و همچنین سیم های انعطاف پذیر یا قوسی هستند که براکت ها یا نوار ها را به هم متصل می کنند. برخی از بریس ها همچنین شامل نوار های لاستیکی یا اتصالات فلزی هستند که براکت ها را به سیم وصل می کنند. این نوار ها فشار بیشتری را برای کمک به صاف و مرتب کردن دندان ها ایجاد می کنند. گاهی اوقات، متخصص ارتودنسی شما را مجبور می کند که از دستگاهی به نام هدگیر در هنگام خوابیدن استفاده کنید که فشار اضافی را برای کمک به صاف کردن دندان ها فراهم می کند.

  • بریس های سرامیکی

براکت های موجود در بریس های سنتی هم اکنون با سرامیک های دندان رنگ ساخته می شوند که با فولاد ضد زنگ، مواد شفاف یا طلا ساخته می شوند.

  • بریس های لینگوال

براکت های این بریس ها به پشت دندان های تان متصل هستند که سخت تر دیده می شوند.

  • تراز كننده های شفاف

ممكن است بشنوید كه به آن ها بریس های نامرئی می گویند. این بریس ها، سینی های پلاستیکی شفافی هستند که کاملاً روی دندان های شما قرار می گیرند و از فشار استفاده می کنند تا دندان های شما را به آرامی به موقعیت های صحیح برسانند و لبخند شما را اصلاح کنند. متخصص ارتودنسی همچنین ممکن است اتصالات دندان رنگ را بر روی دندان های شما قرار دهد تا ردیف ها را در جای خود نگه دارد.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی نامرئی

بریس ها چگونه عمل می کنند؟

بریس ها با فشار آوردن روی دندان های شما در طی یک دوره خاص عمل می کنند تا آن ها را به آرامی در یک جهت خاص حرکت دهید و همچنین استخوان زیر آن ها نیز تغییر شکل می دهد.

بریس ها بخش های مختلفی دارند

بخش های مختلف بریس ها عبارت اند از:

  • براکت ها

مربع های کوچکی هستند که در جلوی هر دندان قرار دارند. دندانپزشک از یک عامل اتصال ویژه استفاده می کند یا آن ها را با باند های ارتودنسی متصل می کند. براکت ها مانند دسته عمل می کنند و سیم های قوسی را که دندان های شما را حرکت می دهند، نگه می دارند. براکت ها انواع مختلفی دارند، از جمله استیل ضد زنگ و سرامیک یا پلاستیک رنگ دندان. دندانپزشکان از این موارد زیاد استفاده می کنند؛ چرا که دیدن آن ها دشوار تر است. بعضی اوقات دندانپزشک براکت ها را به پشت دندان های شما سیمان می کند تا آن ها را از دید پنهان کند.

  • نوار های ارتودنسی

از مواد فولادی ضد زنگ، شفاف یا به رنگ دندان هستند که روی دندان های شما سیمان شده اند. آن ها دور هر دندان می پیچند تا لنگر برای براکت ها فراهم شود. نوار های شفاف یا دندانه ای رنگ ظاهری بهتر دارند، اما قیمت آن ها بیشتر از فولاد ضد زنگ است. اسپیسرها بین دندان های شما قرار می گیرند تا فضای کوچکی برای نوار های ارتودنسی ایجاد کنند.

سیم های قوس: به براکت ها متصل می شوند و به عنوان یک مسیر برای هدایت حرکت دندان های شما عمل می کنند. بعضی از سیم های قوسی از فلز ساخته شده اند. برخی دیگر شفاف یا دندان رنگ هستند.

ارتودنسی دندان

کراوات:

حلقه های کوچک لاستیکی یا سیم های ریز است که سیم قوس را به براکت ها می بندد که می توانند شفاف، فلزی یا رنگی باشند.

یک لوله باکال روی نوار آخرین دندان، انتهای سیم قوس را به طور محکم در جای خود نگه می دارد.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی متحرک

نوار های لاستیکی:

الاستیک کوچک که به آن ها لیگاتور گفته می شود، سیم های قوس را به براکت ها نگه می دارند.

متخصص ارتودنسی ممکن است فنر ها را روی سیم های قوس بین براکت ها قرار دهد تا فاصله بین دندان های شما را فشار دهد، بکشد، باز کند یا ببندد.

الاستیک یا نوار های لاستیکی به قلاب های روی براکت ها متصل می شوند. آن ها به طرق مختلف بین دندان های بالا و پایین شما می روند و فشار می آورند تا دندان های بالایی شما را به سمت دندان های پایین حرکت دهند که به یک تناسب کامل برسند.

برخی از افراد برای اصلاح مشکلات نیش یا ایجاد فضای بیشتر برای شلوغی دندان ها، به هدگیر، یک وسیله مفتولی نیاز دارند که دندان های آسیای بالایی را با فاصله بیشتری به دهان برگرداند. متخصص ارتودنسی لوله های هدگیر را به دو باند روی دندان های بالایی شما اضافه می کند تا آن را ثابت نگه دارد. بقیه این قطعه نعل شکل، صورت شما را احاطه کرده و به نوار پشتی متصل می شود.