بهترین متخصص ترمیم و زیبایی دندان را چگونه تشخیص دهیم؟ دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی به روش‌های درمانی گفته می‌شود که علاوه بر درمان پزشکی به درمان زیبایی ظاهری صورت و دندان‌ها نیز می‌پردازد. سفید کردن دندان‌ها، مرتب کردن دندان، جایگزین کردن و کاشت دندان زیر مجموعه‌ای از دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی محسوب می‌شوند. ما در این مقاله سعی داریم انواع اعمال دندانپزشکی زیبایی را نام ببریم و معیارهایی که در انتخاب یک متخصص خوب دندانپزشکی تأثیرگذار هستند را شرح دهیم.

انواع دندانپزشکی زیبایی  عبارت اند از:

 ارتودنسی نامرئی (اینویزالاین)

یکی از محبوب‌ ترین جایگزین‌های بریس ارتودنسی است؛ زیرا همان طور که از نام این نوع ارتودنسی پیداست به صورت نامرئی و غیرقابل مشاهده است که کارایی آن دقیقاً مثل بریس های معمولی است و تنها تفاوت آن در این است که هنگام استفاده، ظاهر طبیعی لبخند خود را از دست نمی‌دهید.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی متحرک

 سفید کردن دندان (بلیچینگ)

یکی از روش‌های رسیدن به لبخند و دندان زیبا، سفید کردن دندان یا بلیچینگ است. سفید کردن دندان یکی از پرکاربردترین درمان‌های دندانپزشکی زیبایی است؛ زیرا می‌تواند به طور مؤثری ظاهر طرح یک لبخند را بهبود بخشد. در حال حاضر روش‌های گوناگونی برای سفید کردن دندان وجود دارد که می‌تواند در مطب توسط پزشک یا در خانه توسط بیمار انجام شود.

بهترین متخصص ترمیم و زیبایی دندان

 ونیرها

ونیردندان  پوسته‌ای بسیار نازک هستند که از مواد هم رنگ دندان ساخته می‌شوند و برای پوشاندن سطوح جلویی دندان در جهت بهبود ظاهر لبخند مورد استفاده قرار می‌گیرند. ونیرها به صورت سفارشی و مخصوص اندازه فک و دندان بیمار ساخته می‌شوند تا دندان‌پزشک اطمینان حاصل کند که کاملاً با دندان‌های بیمار تناسب دارند و آن‌ها رو پوشش می‌دهد. این ونیرها قابلیت استفاده برای دندان‌های لب پریده، لک شده، ناهمواری، ساییدگی و فاصله غیر طبیعی بین دندان‌ها را دارا می‌باشند.

 پروتزهای زیبایی

پروتزها در واقع یک عمل زیبایی دندانپزشکی است که برای جایگزین کردن دندان‌های از بین رفته کاربرد دارند. این روش، راه حل بلند مدت برای طرح لبخندی زیبا و جذاب به شمار می‌رود. در این پروتزها کاشت آن در استخوان فک به صورت عمل جراحی است و می‌تواند برای تمامی افراد به جز کودکان که خواهان جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته و داشتن لبخندی زیبا هستند، به کار رود.

 ترمیم و پر کردن دندان

در این روش دندان‌ها تراشیده و عصب کشی می‌شوند و مواد پلاستیکی هم رنگ دندان که حاوی دی اکسید سیلیکون نقاط خالی دندان‌ها را پر می‌کنند. این روش می‌تواند به دندان‌ها ظاهری جذاب و سالم ببخشد و طرح لبخند شما را نیز زیباتر کند.

بهترین متخصص ترمیم و زیبایی دندان

 بریج ها

از این روش برای پر کردن و جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته استفاده می‌شود. خالی ماندن جای دندان‌های از دست رفته می‌تواند باعث بروز مشکلات فراوانی شود و تأثیر منفی بر روی لبخندتان داشته باشد.

 باندینگ دندان

از این روش برای بهبود ظاهر و شکل دندان‌های تیره و بدرنگ یا لب پر شده، ترمیم فاصله بین دندان‌ها، تغییر شکل و اندازه و ارتفاع یک دندان استفاده می‌شود. باندینگ دندان‌ها با کمک چسب دندانی بسیار قوی و نور سخت کننده انجام می‌شود؛ همچنین این روش برای محافظت از لایه‌های محافظ عصب‌های از بین رفته یا محافظت از ریشه‌های نمایان براثر تحلیل لثه نیز استفاده می‌شود.

بهترین متخصص‌ ترمیم و زیبایی دندان

انتخاب یک دندان‌پزشک زیبایی خوب برای رسیدن به نتیجه دلخواه ضروری است. دقت کنید که دندانپزشکی زیبایی یک عنوان تخصصی مستقل ندارد و هر دندانپزشکی بدون هیچ گونه مشکل قانونی می‌تواند خود را تحت عنوان دندان‌پزشک زیبایی معرفی کند، اگر چه نحوه انجام اعمال مربوط به دندانپزشکی زیبایی به تمام دندان‌پزشکان آموزش داده می‌شود؛ اما رسیدن به سطح بالای تخصص در این زمینه، نیازمند سال‌ها آموزش تئوری و عملی و مطالعات فراوان است. پس برای انتخاب بهترین متخصص‌ ترمیم و زیبایی دندان باید به عوامل زیادی توجه کنیم؛ در زیر عوامل مؤثر در انتخاب بهترین متخصص‌ترمیم و زیبایی دندان را بر می شمریم که عبارت‌اند از:

تحقیق کردن

در بین دوستان، آشنایان و اعضای خانواده‌تان هر کدام که درمان دندانپزشکی زیبایی خوبی دریافت کرده‌اند بخواهید تا مشخصات پزشک معالج خود را در اختیار شما بگذارند. در این صورت می‌توانید با کلینیک تخصصی دندانپزشکی تماس حاصل کنید یا با او ملاقات کنید. همچنین می‌توانید با دیگر اشخاصی که در حوزه دندانپزشکی فعالیت دارند بخواهید که بهترین دندان‌پزشک زیبایی را به شما معرفی کنند.

دیدن کارهای زیبایی دندان‌پزشک

اکثر دندان‌پزشکان زیبایی، از نمونه کار خود و نتایج حاصل از آن، آلبوم عکس یا بروشور تهیه می‌کنند که شما می‌توانید به صورت آنلاین در صفحه‌های الکترونیک شخصی یا در وب‌سایت کلینیک آن‌ها را مشاهده کنید یا به کلینیک مراجعه کرده و حضوری از آلبوم کارهای زیبایی دندانپزشک دیدن کنید.

تهیه کردن فهرست

حتما قبل از اولین ویزیت و اولین ملاقات با دندان‌پزشک زیبایی، یک لیست تهیه کنید و در آن اولویت‌های درمانی و زیبایی خود را در آن یادداشت کنید؛ در این صورت برای مطرح کردن خواسته‌هایتان با دندان‌پزشک زیبایی که می‌خواهید تعیین کنید، آماده خواهید بود.

کسب اطلاعات تخصصی دندان‌پزشک

صلاحیت مورد نیاز دندان‌پزشک، گواهی‌های آموزشی و تحصیلی دندان‌پزشک، گواهی کسب و حرفه و دیگر مدارک هویتی و تخصصی دندان‌پزشک مورد نظر را بررسی کنید و از درستی آن اطمینان حاصل کنید.

انتخاب دندان‌پزشک زیبایی

پس از اینکه موارد بالا را با دقت انجام دادید، سعی کنید دندانپزشکی را انتخاب کنید که تعداد قابل توجهی اعمال تخصصی دندانپزشکی زیبایی (Cosmetic Dentistry) انجام داده و کارهای او از کیفیت بالایی برخوردار باشد؛ برای این کار می‌توانید از مراجعین و بیماران کمک بگیرید.

بهترین متخصص‌ ترمیم و زیبایی دندان

بهترین دندانپزشک زیبایی کسی است که دوره‌های تخصصی تئوری و عملی را گذرانده باشد و مهارت و تخصص کافی را در انجام اعمال دندانپزشکی زیبایی دارا باشد. پس برای شناسایی یک متخصص دندانپزشکی زیبایی علاوه بر مواردی که ذکر کردیم، باید دارای تخصص و مهارت کافی باشد و در کار خود بسیار مجرب باشد تا بهترین و مؤثرترین نتیجه دندانپزشکی زیبایی را به دنبال داشته باشد وبرای ما به لبخند و چهره زیبایی را به ارمغان بیاورد.