بخشی از اعتماد به نفس افراد از زیبایی آن ها به وجود می‌آید. به همین علت است؛ زمانی که دندان ها ظاهر مناسبی ندارند و فرد اعتماد به نفس خود را از دست می دهد. در حقیقت از دست دادن دندان ها می تواند برای فرد ناراحت کننده باشد به همین دلیل فرد از حضور در اجتماع گریزان است. به هر حال نیازی به نگرانی درباره این شرایط نیست. امروزه با پیشرفت های تکنولوژی در زمینه های دندانپزشکی زیبایی می توان این ناهنجاری را از بین برد؛ که یکی از این روش ها، استفاده از بریج یا پل دندان است.

همانطورکه بیان شد یکی از شیوه‌های جایگذاری دندان های فرسوده و پوسیده استفاده از انواع بریج های دندان است. این نوع بریج ها برای تمامی سنین بزرگسال و کودکان استفاده می‌شود. در واقع بریج های دندان می تواند زیبایی دندان های شما را به حالت اولیه برگرداند و ظاهر دندان های ترمیم شده و یا کشیده را زیبا کند. بریچ دندان، یک نوع پروتز دندان ثابت است؛ که فواصل ایجاد شده بین دندان ها را با اتصال به دندان‌های کناری در دهان پر می کند.

بریج دندان چیست؟

پل دندان یک نوع ترمیم دندان پزشکی ثابت و دائمی است؛ که از روکش برای تعویض دندان های از بین رفته و یا فرسوده در دهان استفاده می شود. برای نگه داشتن بریچ در دهان بر روی دندان ها می توان از دندان های طبیعی در دو طرف دندان از بین رفته یا ایمپلنت استفاده کرد؛ که چند دندان از در ناحیه مورد نظر از بین رفته باشد. به این ترتیب دندان های فضای خالی ایمپلنت دارای سطحی است؛ که می تواند با نگه داشتن بریچ در محل، از دندان های مصنوعی وسط بریج حمایت شود. در واقع دندان های مصنوعی یا غیر واقعی و دندانی که برای جایگذاری دندان های از بین رفته طراحی شده است.

با وجود این که احتمال دارد این دندان در دهان معلق باشد. با این وجود دندان مصنوعی به صورت کامل بر روی خط لثه قرار می گیرد و بعد از ترمیم لثه ظاهر بسیار زیبایی به دندان ها می دهد و می‌تواند طرح لبخند زیبایی در صورت شما ایجاد کند. در زمانی که بریچ ها طولانی شود، احتمال دارد از سه پل دندان برای نصب آن استفاده شود. با این وجود، باید این نکته را مدنظر داشت؛ هنگامی که از بریج های دندان برای جایگذاری تعداد بیشتری از دندان ها و پوشاندن فضای خالی بزرگ تر استفاده کرد، انجام این کار می تواند فضای بیشتری بر دندان های نگهدارنده ایمپلنت دندان وارد کند و در بعضی مواقع باعث وارد شدن آسیب به آن ها می شود.

ویژگی های استفاده از بریچ دندان

مزایای اصلی استفاده از برنج های دندان به شرح زیر است.

 • طول عمر بالا

ریشه های دندان با توجه به اینکه از ساختار دائمی برخوردار است. دوام و نگهداری بسیاری بالایی دارد. معمولا افرادی که این بریج ها را نصب می کنند. بیان می کنند؛ که عمر آن ها از ده سال تا پایان عمر است.

 • هزینه مرقون به صرفه

در قیاس با ایمپلنت دندان، بریج دندان از هزینه متعارف تری برخوردار هستند. این هزینه ها زمانی آشکارتر می‌شود؛ که چند دندان نیاز به جایگذاری داشته باشد.

 • درمان با سرعت بالا

معمولا درمان دندان ها با بریج در طول دو جلسه توسط دندانپزشک به طور کامل انجام می شود، اما اگر شما قصد ایمپلنت دندان داشته باشید، حدود شش ماه به طول می‌انجامد.

 • بهبود ظاهر

پریج های دندان فقط به پر کردن فاصله بین دندان ها نمی پردازد، بلکه علاوه بر پر کردن فاصله بین دندان ها زیبایی و ظاهر طبیعی لبخند فردی نیز بازیابی می کند.

 • پیشگیری از ناهنجاری های آتی

اگر متخصص ارتودنسی شما  در درمان دندان با بریج ها با کیفیتی مطلوب انجام دهد. از پیشگیری از مشکلات مربوط به مفاصل گیجگاهی، از دست دادن بافت استخوانی، ابتلا به بیماری‌های لثه و حرکت ناخواسته دندان‌ها از جایگاه اصلی خود، پیشگیری به عمل می‌آید.

 • جلوگیری از هزینه های جانبی

همانطورکه بیان شد به دلیل این که بریچ ها از مشکلات متعددی جلوگیری می کند. در صرف هزینه ها جانبی نیز جلوگیری به عمل می آید.

 

پل دندان-2

 

 انواع مختلف بریچ های دندان

انواع مختلف برنج های دندان به شرح زیر می باشد.

 • بریج ها عادی یا سنتی

رایج ترین نوع از انواع برنج ها به روش های سنتی انجام می شود. در این نوع از بریج ها روکش دو طرف دندان از بین رفته و می‌تواند دندان های مصنوعی را پر کردند فاصله دندان ها از بین رفته در محل تثبیت کند.

 • بریج معلق

زمانی که فقط یک طرف دندان پوسیده شود و یا از بین رفته برود از بریچ معلق برای حل این ناهنجاری استفاده شود. به شکلی که بریج ها تنها در یک طرف دندان نصب می‌شود.

 • بریج پیوند مریلند

نام دیگر بریج پیوند مریلند، بریج پیوند رزین نیز شناخته می شود. در این حالت دندان های مصنوعی مجدد به دندان های طبیعی دو طرف بریج، وصل می شود.

شرایط بیمار بعد از نصب بریج های دندان

بیمار باید از خوردن غذاها بلافاصله پس از گذاشتن بریج های دندان خودداری کند به این ترتیب لازم است بیمار از خوردن غذا های محکم و سفت و یا تنقلاتی مانند بادام که نیاز به جویدن بسیار دارد، پرهیز کند؛ زیرا مصرف این مواد غذایی باعث شل شدن بریج ها در دهان بیمار می‌شود و احتمال دارد پس از نصب بریج ها با مقداری ناراحتی و یا حساسیت دندان روبرو شود.

این حساسیت معمولا در هنگام خوردن مواد غذایی یا نوشیدنی‌های به شدت سرد و یا به شدت گرم اتفاق می‌افتد. همینطور در این شرایط احتمالا بیمار اندکی درد در محل دندان احساس می کند. به هر حال هردوی این علائم باید با گذشت چند هفته از درمان کاهش پیدا کند و به خودی خود از بین برود.

شیوه مراقبت از بریج ‌های دندان

شما باید پس از نصب بریج های دندان، بیشتر از گذشته نسبت به سلامت دهان و دندان خود اهتمام ورزید، زیرا موفقیت درمان با بریج ها و کارایی آن کاملا به دوام و مقاومت دندان های اطراف آن وابسته می باشد؛ زیرا در صورت فرسودگی دندان ها استحکام بریج ها از بین می رود. حتما باید روزانه سه مرتبه دندان‌های خود را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. تا دندان های شما جرم نگیرد و دچار پوسیدگی نشود و همینطور از عفونت لثه جلوگیری شود.

دندانپزشک به شما نشان دهد که چگونه به شیوه صحیح دندان‌های خود را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. لازم به ذکر است، به صورت منظم به دندانپزشک مراجعه کنید تا به صورت ویژه و تخصصی دندان های شما را جرم گیری و تمیز بکند. همچنین با معاینه دندان های شما، در صورت وجود مشکل در سلامت دندان ها درمان صورت گیرد. داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل برای سلامتی بدن و سلامتی دندان ها بسیار ضروری است.

هزینه بریج های دندان به چه صورت است؟

اصلی‌ترین هزینه بریج دندان، نوع و جنس بریج های استفاده شده است؛ که تفاوت بسیاری با یکدیگر دارد. در صورت استفاده از بریج های معمولی، هزینه ها به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند. هزینه‌های بریج ها دندان تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله موارد زیر است

 • تعداد روکش های استفاده شده در دندان
 • هزینه روکش دندان
 • استفاده از ابزار و لوازم مخصوص
 • متخصص دندانپزشکی
 • مکان کلینیک

احتمال دارد؛ که هزینه های به بریج ها توسط بیمه ها پوشش داده شود.

بیشتر خوانید: