ارتودنسی امروزه یکی از بهترین روشهای درمانی برای افرادی است که ممکن است دچار مشکلاتی در فک و یا جفت شدن دندان ها یا موقعیت نادرست دندان در دهان خود می شوند، برای درمان و اصلاح وضعیت نامناسب دندان‌ها به متخصصین اتودنسی مراجعه کنید. برای درمان به هم ریختگی دندان‌ها از ارتودنسی استفاده می‌شود که شامل سیم و براکت است. گاها ممکن است بیماری که تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرد، دچار عارضه لک شدن دندان ها شود که این تغییر رنگ و لک شدن می تواند به صورت رنگ های زرد، قهوه ای و سیاه و یا لکه های سفید باشد.

براکت های ارتودنسی به خودی خود و در صورت استفاده مناسب و همچنین رعایت نکات بهداشتی مورد نظر توسط بیمار در حین درمان، دندان‌ها را لک نمی‌کنند. تنها با رعایت چند نکته ساده می‌توانید از بروز این حادثه پیشگیری کرده و از ابتلای به لک دندان پس از ارتودنسی دور بمانید و در نهایت مانع لک شدن دندان‌های خود و حفظ سلامتی آن‌ها شوید.

رعایت توصیه های بهداشتی جهت جلوگیری لک دندان بعد از ارتودنسی

وقتی بیمار تحت درمان با ارتودنسی قرار می‌گیرد، توصیه اول بر این است که بعد از هر وعده غذایی بیمار مسواک بزند و وقتی انجام این امر برای او امکان‌پذیر نیست، به وی توصیه می‌شود که صبح‌ها بعد از صرف صبحانه و شب قبل از خواب مسواک بزند. اگر بیمار عمل مسواک زدن را به خوبی انجام دهد، در فضای زیر سیم‌ها هیچ نوع تغییر ناخوشایندی مثل لک شدن و یا رنگریزه اتفاق نخواهد افتاد.

اگر دندان ها بعد از ارتودنسی لک شد چه کنیم

حالا درصورتی‌که بهداشت را به خوبی رعایت نکردید و دندان ها بعد از ارتودنسی لک شد راه کارهای زیر پیشنهاد می شود:

  1.  در هنگام برداشتن سیم‌ها بیمار باید تحت درمان جرم‌گیری دندان و یا به‌ اصطلاح پالیش قرار گرفته و این لکه‌ها از طریق انجام پالیش رفع شوند.
  2. اگر لک دندان با استفاده از پالیش رفع نشد، توصیه می‌شود که آن لکه در آن ناحیه با ماده سفید پر و درمان شود.

پس توصیه اول ما این است که بیمار مسائل بهداشتی را به خوبی رعایت کند و با رعایت کامل مسائل بهداشتی تغییر رنگ در دندان اتفاق نمی‌افتد و جدای از این در صورت ایجاد مشکلات می‌توان از پالیش و یا از پر کردن ناحیه مورد نظر با ماده سفید استفاده کرد.

ارتودنسی و لک و پوسیدگی دندان

آیا قبل از انجام درمان ارتودنسی باید لک و پوسیدگی دندان را به‌طور کامل درمان کرد و سپس بعد از رفع پوسیدگی درمان ارتودنسی را انجام داد؟ در این مورد بهتر است که قبل از انجام ارتودنسی دندان های دارای لک, پوسیده پر و درمان شود. البته با توجه به اینکه ممکن است در حین درمان هم گاها دندانی دچار پوسیدگی شود، در حین درمان ارتودنسی هم می‌توان این درمان را انجام داد و بدین منظور سیم ها را می‌توان برداشت و پوسیدگی را درمان و پر کرد، ولی توصیه بر این است که قبل از درمان ارتودنسی درمان لک و پوسیدگی درمان به طور کامل انجام شود. این کار باعث می‌شود که فرایند زیرسازی برای انجام درمان به خوبی صورت گیرد و بتوان سیم‌ها را بر مبنای زیرسازی درست قرار داده و فرایند درمان به صورت مطلوب همان گونه که مد نظر متخصص ارتودنسی است صورت گیرد.