آیا دندانپزشک میتواند مشکلات ارتودنسی را اصلاح کند؟ آیا میتوانم درمان ارتودنسی خودم را به یک دندانپزشک عمومی بسپارم؟ تفاوت متخصص ارتودنسی با دندانپزشک عمومی چیست؟ درمان مشکلات ارتودنسی را باید به دست چه کسی سپرد؟ با lما همراه باشید تا در این مقاله به این سوالات و سوالات مشابه دیگر پاسخ دهیم و به شما بگوییم که هر کدام از این دندانپزشکان برای شما چه کاری انجام میدهند و چه کسی صلاحیت اصلاح مشکلات، ناهنجاری ها و ناهماهنگی های بین دندان و بین فکین را دارد.

هر متخصص ارتودنسی یک دندانپزشک است اما….

هرچند که دندانپزشکان و ارتودنتیست ها هر دو به بیماران در بهبود و حفظ سلامت دهان کمک می کنند اما اگر به دنبال یک دندانپزشک واجد شرایط هستید که بتواند درمان های ارتودنسی را برای شما یا یکی از عزیزانتان انجام دهد باید حتما به دنبال انتخاب یک متخصص ارتودنسی خوب باشید.

در حالی که دندانپزشکان بطور گسترده برای معالجه مشکلات دندانها، لثه ها و فک ها آموزش می بینند، اما ارتودنتیست ها آموزش های تخصصی دریافت می کنند که به آنها امکان می دهد در خصوص تشخیص، درمان و یا اصلاح مشکلات هماهنگی دندان ها و فک ها تمرکز کنند. یک متخصص ارتودنسی خوب نه تنها میتواند تمام کارهایی که یک دندانپزشک انجام میدهد را انجام دهد بلکه در خصوص تراز یا عدم تراز دندان ها، فک و صورت تخصص دارد.  به عبارت ساده تر: همه ارتودنتیست ها دندانپزشکان هستند ، اما همه دندانپزشکان دارای مجوز ارتودنسی نیستند.

 تفاوت متخصص ارتودنسی با دندانپزشک عمومی چیست؟

ارتودنتیست ها و دندانپزشکان به طور مشابه آموزش های اولیه یکسانی را پشت سر می گذارند، اما ارتودنتیست ها پس از فارغ التحصیلی از رشته دندانپزشکی عمومی تحت آموزش های تخصصی دیگری قرار میگرند که باعث میشود آن ها تبدیل به متخصص ارتودنسی شوند. تقریباً 6 درصد از تمام دندانپزشکان ارتودنتیست هستند. برای اینکه یک دندانپزشک عمومی بتواند تبدیل به یک متخصص ارتودنسی خوب شود باید 2 یا 3 سال بیشتر از یک دندانپزشک عمومی در دانشگاه تحصیل کند و حدود 4،800 ساعت آموزش ارتودنسی تخصصی را بگذراند.

متخصص ارتودنسی

انجمن ارتودنتیست های آمریکا نقش ارتودنتیست ها را به عنوان متخصص در تراز کردن فک ها و حرکت دندان ها توصیف می کند. در عمل، این تعریف می تواند به معنای درمان و اصلاح مشکلات مال اکلوژن و ناهنجاری های بایت دندان مانند

  • اورکراودینگ یا ازدحام دندان ها
  • وجود فاصله بین دندان
  • کوتاه و بلند بودن دندان
  • کج بودن دندان
  • اوربایت(overbite)
  • آندربایت(underbite)
  • کراس بایت(crossbite)

و …. باشد.

ارتودنتیست ها از دستگاه های ساده دندانپزشکی تا پیشرفه ترین آن ها برای کمک به صاف کردن دندان ها و قرار دادن آن ها در موقعیت ایده آل و طبیعی آن ها استفاده میکنند. این دستگاه ها شامل انواع دستگاه های ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی نامرئی و … هستند.

چه موقع باید یک متخصص ارتودنسی خوب ببینیم؟

دندانپرشکان عمومی همانطور که از نامشان بر می آید تنها مشکلات عمومی مربوط به دهان و دندان را درمان و مدیریت میکنند. اگر میخواهید دندانتان را پر کنید یا صرفا میخواهید آن ها را سفید کرده یا جرمگیری دندان کنید و از این دست درمان ها، شما به یک دندانپزشک عمومی نیاز دارید. اما اگر با مشکلات مال اکلوژن و عدم هماهنگی دندان ها یا فکین یا به عبارت ساده تر با ناصاف و کج بودن دندان ها مواجه هستید حتما باید به بهترین متخصص ارتودنسی دندان در شهر خودتان مراجعه کنید.

چنانچه خودتان از مشکل ارتودنسی خود اطلاع ندارید و به یک دندانپرشک مراجعه میکنید، احتمالا او شما را به یک متخصص ارتودنسی خوب ارجاع خواهد داد تا مشکلات شما را اصلاح و درمان کند.

انواع روش های ارتودنسی برای درمان مشکلات عدم تراز دندان

روش هایی که یک دندانپزشک عمومی برای برطرف کردن مشکلات شما بکار میبرد ابتدایی بوده و معمولا هزینه زیادی ندارند. اما روش های درمانی بکار رفته توسط یک متخصص ارتودنسی پیچیده تر است و هزینه بالایی دارد. به همین جهت است که هزینه ارتودنسی دندان به نسبت سایر پروسه های دندانپرشکی بالا است. بیشتر قیمت ارتودنسی دندان به خاطر استفاده از انواع دستگاه های زیر است:

دندانپزشک

طبق اعلام انجمن ارتودنتیست های آمریکایی، دندانپزشکان سلامت دهان و دندان بیماران خود را از طریق معاینات، پاکسازی و معالجه کنترل می کنند. دندانپزشکان نیز برای بهبود ظاهر دندان روشهای زیبایی را انجام می دهند. اگر دندانپزشکان با شرایطی روبرو شوند که صلاحیت درمان آن را نداشته نباشند، بیمار را به یک متخصص دندانپزشکی یا پزشک ارجاع می دهند.