ایمپلنت دندان (Dental implants) به ‌عنوان یکی از روش‌های جایگزین کردن دندان‌های از بین رفته، سال‌هاست که مورد پسند عموم قرار گرفته است. دندان‌های کاشته‌ شده از نظر زیبایی و کاربرد، همانند دندان‌های طبیعی بوده و تا سال‌ها ماندگاری دارند.

یک دندان کاشته ‌شده عبارت است از یک پوشش تیتانیومی کوچک که در درون لثه پیچ می‌شود و با کمک عمل جراحی و یا ایمپلنت در یک جلسه در جای دندان از بین رفته قرار داده می‌شود. این “روکش” که 2 تا 4 ماه طول می‌کشد تا با استخوان درآمیزد، می‌تواند برای حمایت از دندان‌های شل شده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان عبارت است از یک میله یا روکش دندان که با عمل جراحی درون استخوان فک و در زیر لثه‌ها پیچ می‌شود. زمانی که ایمپلنت در دهان قرار داده شد، دندانپزشک شما می‌تواند دندان مصنوعی را بر روی آن قرار دهد.

مزایای کاشت دندان

علاوه بر مزیت اصلی این روش که پر کردن جای خالی دندان است، بهترین نوع ایمپلنت می‌تواند برای حفظ حالت طبیعی چهره، جلوگیری از ناهنجاری‌های استخوانی و شل شدن عضلات که به هنگام نبودن یک دندان اتفاق می‌افتند مورد استفاده قرار گیرد. ایمپلنت دندان یک پایه برای کارگذاری دندان مصنوعی را فراهم می‌کند که کارایی، شکل و احساسی دقیقاً مشابه دندان‌های طبیعی شما خواهد داشت.

کاشت دندان یک روش ایده‌آل برای جایگزینی یک، چند و یا حتی همه‌ی دندان‌هاست. مقاومت و پایداری ایمپلنت به شما این اجازه را می‌دهند تا از غذاهای مورد علاقه‌ی خود لذت برده و ظاهر دندان‌های خود را به زیبایی قبلی بازگردانید.

عوارض کاشت دندان قابل توجه نیست و اگر جراحی عوارض خاصی نداشته باشد، فردای روز عمل می‌توانید در محل کار حاضر شوید. دندانپزشک تمام توصیه‌های مراقبت پس از درمان را به شما اعلام می‌کند.

انواع ایمپلنت دندان

در ادامه انواع ایمپلنت دندان آورده شده است. انتخاب بهترین نوع ایمپلنت برای شما باید توسط دندانپزشک انجام شود.

  • ایمپلنت عادی: پراستفاده‌ترین مدل ایمپلنت، سایز عادی یک دندان طبیعی است. از این ایمپلنت می‌توان برای جایگزین کردن یک، دو یا چند دندان به‌طور هم‌زمان استفاده کرد. به‌طوری‌که ایمپلنت را بزرگ‌تر ساخته و سپس چند دندان را به آن متصل می‌کنند تا جای خالی دندان‌ها پر شود.
  • ایمپلنت‌های ریز و بسیار ریز: ایمپلنت‌های ریز تنها چند میلی‌متر کوچک‌تر از ایمپلنت‌های عادی می‌باشند. این ایمپلنت‌ها به پیچ و مهره‌های کوچک‌تری نیاز داشته و جای کمتری می‌گیرند. از این ایمپلنت‌ها زمانی استفاده می‌شود که جای خالی کمی در بین دندان‌ها وجود داشته باشد و بیمار ترجیح دهد که به‌جای استفاده از یک پل ناپایدار در این فضا، دندانی مطمئن و پایدار در این محل کاشته شود.
  • پل زدن ثابت: با وجود تفاوت ایمپلنت و پل، پل‌هایی وجود دارند که با کمک ایمپلنت از آن‌ها حمایت می‌شود. این نوع از پل‌ها با کمک ایمپلنت محکم شده و فوق‌العاده محکم و پایدارند. این نوع از ایمپلنت عموماً برای جایگزینی یک دندان استفاده می‌شوند. در برخی از مواقع می‌توان از این ایمپلنت برای زدن پل‌های موقتی استفاده کرد.
  • اوردنچر: اوردنچر زمانی استفاده می‌شود که فرد کل دندان‌های خود و یا تمام دندان‌ها در یک فک را از دست ‌داده باشد. در این روش همانند دیگر روش‌ها ایمپلنت به درون استخوان وارد شده و سر آن از لثه‌ها خارج‌ شده و از استخوان‌های زیر خود محافظت می‌کند.
  • حرکت دندان‌ها: زمانی که نیاز باشد تا دندان‌ها به‌ آرامی به اطراف حرکت کرده و یا بالا بیایند، می‌توان از ایمپلنت‌های مخصوصی استفاده کرد که تا حدی به دندان اجازه‌ی حرکت کردن می‌دهند.
  • ایمپلنت‌های موقتی: در برخی از موارد، ایمپلنت‌های بسیار ریز برای حمایت بیشتر از پل‌های موقتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پل در محل کاشت دندان جدید زده می‌شود. زمانی که دندان‌ها آماده‌شده و دهان بهبود یافت، می‌توان ایمپلنت‌های ریز را برداشته و ایمپلنت اصلی با سایز بزرگ‌تر را جایگزین کرد.

چگونگی کارکرد انواع ایمپلنت دندان

به دلیل جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک، می‌توان گفت که این روش به ‌عنوان راهی برای داشتن دندان‌های مصنوعی قابل ‌اعتماد است. دندان‌های مصنوعی و پل‌های محکم شده بر روی ایمپلنت، لیز نخورده و درون دهان جابجا نمی‌شوند – یک مزیت بسیار مهم به هنگام غذا خوردن و صحبت کردن. این امر به دندان‌های مصنوعی و پل‌ها – و همچنین روکش‌های قرارگرفته بر روی ایمپلنت‌ها – کمک می‌کند تا نسبت به دندان‌های مصنوعی و پل‌های عادی، احساس طبیعی‌تری را به فرد منتقل کنند.

برای برخی از افراد، پل‌ها و دندان مصنوعی‌های عادی راحت نبوده و یا به دلیل برخی از ورزش‌ها و یا نامناسب بودن شرایط دهان استفاده از آن‌ها ناممکن است. علاوه بر این، پل‌های عادی باید به دندان‌های دو طرف جای خالی دندان بسته شوند. یکی دیگر از مزایای ایمپلنت، عدم نیاز آن برای آماده‌سازی دندان‌های دیگر و ساییدن آن‌ها برای نگه‌داشتن دندان‌های مصنوعی جدید می‌باشد.

برای کاشت دندان، شما باید لثه‌های سالم و استخوان‌های مناسب برای حمایت از ایمپلنت داشته باشید. همچنین باید برای سالم نگه‌داشتن این ساختارها، اراده‌ی کافی به خرج دهید. به منظور حفظ ماندگاری طولانی مدت ایمپلنت‌ها، باید در بهداشت دهان و دندان وسواس به خرج داده و به‌طور مرتب به دندان‌پزشک مراجعه کرد.

ایمپلنت‌ها معمولا نسبت به دیگر انواع دندان‌های مصنوعی هزینه برتر بوده و اکثر شرکت‌های بیمه تنها کمتر از 10 درصد هزینه ایمپلنت دندان را پوشش می‌دهند.

روش‌های کاشت دندان

دو نوع کاشت دندان بی‌خطر تلقی می‌شوند که در زیر آن‌ها را شرح داده‌ایم:

  • ایمپلنت فرورونده: این نوع از ایمپلنت به‌طور مستقیم و با عمل جراحی در درون استخوان فک کار گذاشته می‌شود. زمانی که بافت لثه‌ی مجاور بهبود یافت، عمل جراحی دوم برای اتصال یک میله به ایمپلنت انجام‌شده و در نهایت دندان یا دندان‌های مصنوعی بر روی این میله سوار می‌شوند.
  • ایمپلنت ساب پریوستال: در این روش ابتدا یک قاب فلزی درست در زیر بافت لثه بر روی استخوان فک قرار داده می‌شود. با بهبود لثه، قاب بر روی استخوان فک محکم می‌شود. میله‌ها که به این قاب متصل‌اند از درون لثه بیرون زده و سپس همانند ایمپلنت فرورونده، دندان‌های مصنوعی بر روی میله سوار می‌شوند.

میله‌ها با عمل جراحی در زیر لثه قرار داده می‌شوند.

دندان‌های مصنوعی ابتدا بر روی یک پل سوار شده و سپس بر روی میله‌ها نصب می‌شوند.

مراقبت از ایمپلنت دندان

دندان‌پزشک در مورد نحوه‌ی مراقبت از ایمپلنت و تمیز نگه‌داشتن آن برای حفظ سلامتی بافت لثه، با شما گفتگو می‌کند. پیشگیری از شکل گرفتن جرم و پلاک در اطراف ایمپلنت با استفاده از نخ دندان حداقل یک بار در روز و مسواک زدن حداقل دو بار در روز اهمیت زیادی دارد. می‌توانید برای یک جلسه پاک‌سازی حرفه‌ای، به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید. در صورتی که مشکلی در رابطه با ایمپلنت شما وجود داشته و یا با آن احساس راحتی نمی‌کنید، حتما این مطلب را با دندان‌پزشک خود در میان بگذارید.

هزینه

هیچ دو بیمار و هیچ دو ایمپلنتی شبیه هم نبوده و در نتیجه روش‌ها و هزینه‌ها متفاوت خواهند بود. پس از جلسه‌ی اولیه و بررسی دهان شما، دندان‌پزشک یک برنامه‌ی درمانی را به شما ارائه می‌کند که شامل تعداد احتمالی جلسات و هزینه‌ها بوده و همچنین در صورت هر تغییری در این برنامه، شما را مطلع خواهد کرد. به این دلیل که دندان‌های شما از شکل و طرح لبخند و اعتماد به‌نفس گرفته تا توانایی شما در حرف زدن و شرکت در فعالیت‌های مورد علاقه‌تان، اثرات زیادی را بر روی زندگی شما گذاشته و هیچ روش بهتری برای پر کردن جای خالی یک دندان وجود ندارد، می‌توان گفت که کاشت دندان نوعی سرمایه‌گذاری پرارزش است.