اگر در حال خواندن این مقاله هستید احتمالا یا به تازگی درمان ارتودنسی خود را شروع کرده اید و کمی احساس درد و ناراحتی دارید، یا قصد تراز کردن دندان های خود را داشته و در حال ارزیابی همه جوانب درمان، مخصوصا درد و ناراحتی بعد از آن هستید. درد ارتودنسی در روز های اول بعد از نصب بریس یا سایر دستگاه های ارتودنسی طبیعی است و جای نگرانی ندارد. این مقاله را بخوانید تا با نحوه تسکین و درمان درد ارتودنسی بیشتر آشنا شوید.

علت درد ارتودنسی چیست؟

چند هفته اول بعد از گذاشتن دستگاه های ارتودنسی بیشترین ناراحتی را تجربه خواهید کرد، به خصوص اگر دندانهای شما بسیار نزدیک به هم باشند یا به اصطلاح دندان های شما دچار شلوغی و کراودینگ باشند. زیرا قبل از نصب بریس ارتودنسی باید بین برخی دندان ها اسپیسر یا فضانگهدارنده قرار بگیرد که این میتواند کمی دردناک باشد. اما مراجعان و کسانی که تحت درمان هستند نباید زیاد نگران باشند زیرا این درد چندان دوام نخواهد داشت و معمولا بعد از چند روز برطرف میشود.

درد ارتودنسی تا کی ادامه دارد؟

مدت زمان درد ارتودنسی چندان زیاد نیست و نهایتا بعد از یک هفته شما هیچ دردی تجربه نمیکنید تا زمانی که دوباره برای تنظیم بریس ها به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید. طی هر جلسه، این متخصص بریس های شما را دوباره تنظیم میکند و ممکن است دوباره درد ارتودنسی را تجربه کنید. البته تجربه همه افراد یکسان نیست و کمی متفاوت است. اما برخی افراد نسبت به دیگران تحمل درد و تحمل ناراحتی کمتری دارند. اگر فهمیدید که ناراحتی قابل توجهی را تجربه میکنید حتما ادامه مقاله را بخوانید تا با روش های تسکین درد بعد از ارتودنسی آشنا شوید.

چگونه درد ارتودنسی را کاهش دهیم؟ 10 روش برای تسکین و درمان درد بعد از ارتودنسی

  1. غذاهای نرم بخورید

خوردن غذاهای سخت نه برای دندان ها و نه برای اجزای مختلف بریس شما مناسب نیست. کلا بعد از درمان سعی کنید بیشتر غذای نرم بخورید و از خودرن غذای سفت و سخت خودداری کنید. ماست، پودینگ ، سیب رنده شده و سوپ گزینه های خوبی برای مصرف کردن بعد از درمان هستند.

  1. از بی حس کننده کمک بگیرید

یک راه ساده برای تسکین درد در روزهای اول بعد از ارتودنسی، مالیدن داروهای موضعی و بی حس کننده دهان است. این داروها را تهیه کرده به طور مستقیم روی دندان ها و لثه های خود بمالید. برای اینکار میتوانید از یک گوش پاک کن تمیز یا یک سواب پنبه ای یا حتی انگشت تمیز خود استفاده کنید. با بی حس شده لثه ها دیگر جابجایی دندان ها شما را آزار نخواهد داد.

  1. مسکن های بدون نسخه

گزینه دیگر تسکین درد ارتودنسی استفاده از داروهای بدون نسخه ضد درد است. اگر بعد از قرار ملاقات با متخصص ارتودنسی خود همیشه احساس ناراحتی می کنید ، یک ساعت قبل از ویزیت شدن داروی ضد درد را مصرف کنید. به این ترتیب در حین و بعد از قرار ملاقات احساس درد و ناراحتی کمتری خواهید داشت و نیازی نیست صبر کنید تا به خانه بروید و بعد از آن دارو بخورید.

  1. کمپرس یخ تهیه کنید

کمپرس یخ یا آب سرد باعث کاهش التهاب و بی حسی دهان می شود. بنابراین بعد از گذاشتن کمپرس روی لثه یا گونه ها احساس درد نمی کنید. اگر یک بستنی یا یک پک یخی دست ساز درست کنید، میتوانید به جای دارو از آن ها برای تسکین درد ارتودنسی استفاده کنید.

  1. از معجزه آب یخ غافل نشوید

اگر دارو در دسترس ندارید و یا نمیتوانید از کمپرس یخ استفاده کنید دست کم یک لیوان آب یخ درست کنید و برای چند دقیقه در دهان خود قرار داده و در تمام دهان خود بچرخانید. اب یخ فضای داخلی دهان را کمی بیحس میکند و میتواند درد را تسکین دهد.

  1. موم ارتودنسی بگیرید

در همان جلسه که ارتودنسی ثابت شما انجام میشود احتمالا متخصص ارتودنسی به شما مومی میدهد که میتواند مانع از تحریک لثه ها و داخل دهانتان با بریس میشود. موم را به بخش های تیز بریس بمالید تا پوششی بین بخش زبان، لثه و فضای داخلی لپ های شما با بریس ها شود. موم ارتودنسی یک ماده غیر سمی است، بنابراین لازم نیست نگران بلعیدن آن به صورت ناخواسته باشید. اما یادتان باشد که قبل از مسواک زدن، آن را از روی دستگاه خود کاملا پاک کنید. بعد از مسواک میتوانید دوباره از آن استفاده کنید.

  1. از ترکیب نمک و آب ولرم استفاده کنید

درحالی که اغلب توصیه میشود درد ارتودنسی در دهان را با آب سرد و کمپرس یخ تسکین دهید اما میتوانید از ترکیب آب ولرم و نمک نیز برای این منظور استفاده کنید. نمک علاوه بر تسکین و تمیز کردن دندان ها جلوی بروز عفونت و التهاب را میگیرد.

  1. لثه خود را ماساژ دهید

کاری که کمتر کسی برای تسکین درد ارتودنسی انجام میدهد ماساژ لثه است. از آنجا که دندان ها در داخل لثه قرار دارند،  حرکت آن ها باعث تحریک لثه میشود و شما از جانب لثه درد جزئی حس خواهید کرد. یک انگشت خود را روی لثه بگذارید و به آرامی تمام بخش های آن را ماساژ دهید. اگر قبل از اینکار لثه ها را با آب یخ بشویید تاثیر ماساژ بیشتر خواهد شد.

  1. بهداشت دهان و دندان را بیشتر رعایت کنید

نحوه مراقبت از دندانها و بریس ها نیز می تواند در هنگام احساس درد و ناراحتی تفاوت ایجاد کند. مهمترین چیزی که باید هنگام استفاده از بریس به یاد داشته باشید این است که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و التهاب لثه، باید هم دندان ها و هم بریس ها را به صورت منظم تمیز نگه دارید. از آنجایی که غذا روی براکت ها و سیم ارتودنسی گیر می کند، بنابراین باید آنها را به طور کامل تمیز کنید. هر بار که مسواک میزنید اینکار را با دقت و حوصله انجام دهید. بعد از مسواک حتما نخ دندان نیز استفاده کنید.

  1. صبور باشید

احتمالاً مهمترین نکته برای طی دوره تنظیم بریس ها و تسکین درد ارتودنسی، صبر و حوصله میباشد. به این نکته توجه کنید که هدف شما از تحمل این دستگاه ها زیبایی طرح لبخند و صاف شدن دندان های شما است. درد و ناراحتی تنها چند روز به طول خواهد انجامید در حالی که لبخند جدید شما به شرط مراقبت صحیح از آن، همیشه همراه شما خواهد بود.